Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dalida

Dalida profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3/ 10
7 oy
2 kullanıcının favorisi

Dalida

Mısır

17 Ocak 1933

3 Mayıs 1987

Biyografisi

Dalida (Yolande Christina Gigliotti) (17 Ocak 1933 – 3 Mayıs 1987). Kahire doğumlu İtalyan asıllı şarkıcı, sinema oyuncusu. Kariyerini vatandaşlığına geçtiği Fransa\'da yaptı. 55 altın plak[1] alan Dalida aynı zamanda \"elmas plak\" verilen ilk şarkıcıdır.Italyan anne ve babasının meslekleri gereği bulundukları Kahire\'de dünyaya gelmiş ve çocukluğu Mısır\'da geçmiştir. Babası Kahire Opera Orkestrası\'nda birinci kemancı olarak görev aldı. Dalida daha çocukken viyolonsel ve şarkıcılık dersleri aldı. 1951\'de bir güzellik ajansına girdi ve ardından da Kahire\'de bir moda evinde model olarak çalışmaya başladı. 1954\'de Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi. Bu yıllarda bir yönetmen olan Marc de Gastyne ile tanıştı ve ardında evlenip Paris\'e gitti. Burada eşinin bağlantılarının da yardımıyla bazı filmlerde rol aldı.

Güzelliğine rağmen, ilk filmlerinde pek başarılı olamadı ama varyete şovlar ve kabarelerde Fransızca,İtalyanca,Arapça ve diğer dillerde şarkılar söyledi.Dalida sahne adıydı. Şarkıcı olarak Dalida ismini kullandı.İkinci singılı olan 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 0 Yapım

Tüm yorumlar (1)
Avatar
tarsuss (Jön) | 14 Ağustos 2010, 20:04

O muhteşem Bang Bang'i ve diğer dillerde söylediği tüm şarkıları.Dinlenmeye, sevilmeye o kadar değer ki Dalida.İntiharla (aşırı dozda uyku ilacı ile) aramızdan ayrılan çok değerli bir Sanatçı.
Benny Goodman, Peggy Lee yada Louis Armstrong gibi Dalida'da sitede unutulmaya bırakılmış buna sadece yazık denir.Yada geçmişi bilmemek ve sahip çıkmamak mıdır yoksa doğru kelime.Salma Ya Salama, Petit Bikini gibi eğlenceli-hoş şarkıları olan çok değerli sanatçı.Ama Bang Bang'in yeri farklıdır o ayrıdır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz