Çağan Irmak

Tamam Mıyız Fragman
Çağan Irmak profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
948 oy
1326 kullanıcının favorisi

Çağan Irmak

Türkiye

04 Nisan 1970

Biyografisi

Çağan Irmak, Türk yönetmen, senaryo yazarı. 4 Nisan 1970 tarihinde İzmir'de doğdu. Çocukluğu Seferihisar'da geçti. Ege Üniversitesi Radyo-TV bölümünden mezunu oldu. Asmalı Konak adlı televizyon dizisiyle ismini bütün Türkiye'ye duyurdu. Sonra 1980'li yılların karışık, gergin ve politik halini anlatan Çemberimde Gül Oya dizisini yazdı ve yönetti.

Bana Şans Dile, Mustafa Hakkında Herşey, Babam ve Oğlum, gibi uzun metrajlı sinema filmlerinin yanı sıra, ödüllü kısa filmleri bulunmaktadır.

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
xxx2013 (Figuran) | 17 Ocak 2013, 09:58

bana göre türkiyenin gelmis geçmis en iyi yönetmenlerinden biri)))))))))))))

0
+8
Tüm yorumlar (280)
oguzhank8 (Artist) | 04 Şubat 2015, 11:45

Korku filmi serisiyle tanıdım ve zamanla Türkiyenin en iyilerinden oldu.

Cevap Yaz
0
0
catidakifiller (Amatör) | 02 Şubat 2015, 01:54

Özlediğimiz Yeşilçam samimiyetini günümüze taşıyan belki de tek isim(:
Yaptığı filmlerin duygusal yönünün fazla olması biraz da izleyen kesimin özleminden kaynaklı sanırım.Birçoğumuzda geçmişe özlem var, Çağan Irmak'da bu insanlardan biri.Ne mutlu bize ki bu özlem hikayelerini bizimle paylaşıyor ve bunu yaparken de cesur olmaktan çekinmiyor.

Cevap Yaz
0
0
Gamzeli35 (Figuran) | 13 Kasım 2014, 10:26

Sen ne güzel birşeysin öyle ya..Yine "Unutursam Fısılda" dedin yıktın geçtin bizi..

Cevap Yaz
0
0
bilgeoz (Amatör) | 04 Kasım 2014, 18:32

türkiyenin en başarılı senerist ve yönetmenlerinden filmlerini beğeniyorum hepsi ayrı güzel.

Cevap Yaz
0
1
maiyesil (Figuran) | 08 Ekim 2014, 17:58

Çağan Irmak kendi yolunu arayan bir yönetmen. Asmalı Konak dizisinden ya da Mustafa Hakkında Herşey gibi toplumsal olandan oldukça uzak bir sinemadan bugünlere gelmiş olması takdire şayan ama bu onun aslolarak televizyonda yetişmiş; televizyonun seyirciyi esir alma yöntemlerini iyi bilen bir yönetmen olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu yüzden son filmi Babam ve Oğlum’u değerlendirirken onun televizyonculuğuna da dikkat etmek gerekiyor. Çağan Irmak’ın –şimdilik diyerek haklı çıkmayı umuyoruz- televizyon diziciliğinden bağımsız ol(a)mayan sinemasını, öykülerinin gelişimi, dönüşümü ve sinemasal anlatımı, dilinin yapısı olmak üzere iki yönden ele almak mümkün. Irmak, dizi yönetmenliğinde Asmalı Konak gibi cilalı bir gerçekliğe sahip naylon ağalı bir diziden Çemberimde Gül Oya gibi politik kutuplaşmaların yaşandığı, solun hem faşistlerle hem de devletle mücadele edecek güçte olduğu 70’li yılları ve bu dönemin gençliğini konu edinen, piyasadaki diğer dizilerle karşılaştığında oldukça politik sayılabilecek eklektik yapılı bir başka diziye geçiş yapmıştır. Diğer taraftan dizilerdeki bu değişim, aynı biçimde, kendini sinema filmlerinde de göstermiştir. Mustafa Hakkında Herşey’de başarılı, paralı ve züppe bir reklamcı olan Mustafa’nın karısının ölümünden sonra hayatının değişmesi anlatılırken Babam ve Oğlum, Çemberimde Gül Oya’da anlatılan dönemin devamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Irmak, kişilerin anlatıldığı bir sinemadan, kişiler üzerinden dönemin anlatıldığı bir sinemaya doğru geçiş yapmıştır. 10/10

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz