Keira Knightley

Anna Karanina fragmanı
Keira Knightley profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
3491 oy
6187 kullanıcının favorisi

Keira Knightley

İngiltere

26 Mart 1985

Biyografisi

Keira Knightley (d. 26 Mart 1985, Teddington , İngiltere) Oscar'a aday gösterilmiş İngiliz sinema oyuncusu. Yönetmenliğini Joe Wright'ın yaptığı Jane Austen'ın Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan Aşk ve Gurur isimli 2005 yapımı filmde canlandırdığı Elizabeth Bennet rolü ile Oscar, Altın Küre, ve Satellite ödüllerine aday gösterildi. 20 yaşında Oscar'a aday gösterilen Knightley, En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne en genç aday gösterilen 3. kişi oldu. 

 

8 yaşında ülkesinde televizyon filmlerinde oynamaya başladı. Amerikalı değil İngiliz olması bir star haline dönüşmesini engelleyen bir faktör gibi görünse de, 1999'da yeniden çevrilmeye başlanan Yıldız Savaşları filminin ilkinde küçük bir rol (Kraliçe Amidalanın yerine geçen nedime) olarak kendini gösterdi. Ama parladığı rol, hiç beklenmedik bir filmdi. Hintli kadın yönetmen Gurinder Chadhanın futbolcu olmak isteyen Hintli bir kızın hikayesini anlattığı küçük bütçeli 'Bend it Like Beckham' (Hayatımın Çalımı Beckham) filminde oynayarak birden sadece İngiltere'de değil bütün dünyada adını duyurdu. Öyle ki, ünlü Amerikalı yapımcı Jerry Bruckheimer, ona Karayip Korsanları filminde baş kadın oyuncu rolünü verdi. Johnny Depp ve Orlando Bloom ile oynadığı bu filmin büyük bir başarı elde etmesiyle dünya çapında meşhur bir yıldız haline geldi.Knightley 2005'te, Pride and Prejudice filmindeki rolüyle 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
LOsTGrL (Jön) | 31 Aralık 2012, 23:23

Şansın en büyük kanıtı bu kızdır hatta hollywood'taki bayan oyuncularının arasında ki en zayıf halka hem güzellik açısından hem fizik açısından ve bir çok filmde de zaten cesur sahneleriyle yer alır böyle sahneler de oynuyo diye iyi oyuncudur diyemiyeceğim yoksa bütün oyuncuların iyi olması lazım..

3
+10
swwagger (Profesyonel) | 11 Aralık 2012, 22:42

Bir oyunculuǧu var, hayran bıraktiran. Bir duruşu var, diǧer kadınlari kıskandıran. Bir teni var, ak sütü andıran. Bir bakısı var, aklımı basımdan alan. Bir güzelliǧi var, insanı büyüleyen. Bir vücudu var, beni benden geçirten. Bir endamı var, kahr eden. Bir mesafe var aramızda, ucurum cinsinden. Rüyalarıma öyle bir girişi var, insanı cennette olduǧuna hisettiren. Bir fotojen'liǧi var, insanı baktıǧına pisman ettiren. Bütün bulnar deǧil de, böyle bir kadinim yok ya, iste bu'dur beni bitiren.

5
+8
Tüm yorumlar (963)
kemalyardimsever (Amatör) | 06 Nisan 2014, 20:07

bir oyuncuyu iyi yapan rol yaptığını belli etmemesidir. izleyici perdede rol yapan bir insan gördüğü anda filmden uzaklaşır. zira bir nevi alternatif gerçeklik olan sinema'da oyuncunun tüm çabası gerçek olmak üzerine olmalıdır. ne var ki, keira knightley'i ne vakit perdede görsem yapboz bir anda yere düşüyor, dağılıyor, uyanıyorum...

Cevap Yaz
0
1
MehmetKurak7 (Figuran) | 26 Mart 2014, 23:19

iyi ki doğdun güzel bayan.

Cevap Yaz
0
0
CCCarleoneCCC (Figuran) | 26 Mart 2014, 22:16

Çok başarılı her filmde iyi oynuyor. Çok güzel iyiki doğmuş.

Cevap Yaz
0
0
Christian99 (Figuran) | 13 Mart 2014, 22:25

Çok iyi rol yapıyor.

Cevap Yaz
0
1
STEPHEN1A (Dublör) | 30 Ocak 2014, 21:14

nam'ı değer elizabeth swan..vali kızlıgından korsanlar kralına yükselişi ne oynadı be :D şaka bi yana harika oyuncu hem oyuncu hem güzel her oyuncuda 2 si bulunmuyor bu zamanda :)

Cevap Yaz
-4
+0
Görüşleriniz