Keira Knightley

Anna Karanina fragmanı
Keira Knightley profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
3591 oy
6323 kullanıcının favorisi

Keira Knightley

İngiltere

26 Mart 1985

Biyografisi

Keira Knightley (d. 26 Mart 1985, Teddington , İngiltere) Oscar'a aday gösterilmiş İngiliz sinema oyuncusu. Yönetmenliğini Joe Wright'ın yaptığı Jane Austen'ın Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan Aşk ve Gurur isimli 2005 yapımı filmde canlandırdığı Elizabeth Bennet rolü ile Oscar, Altın Küre, ve Satellite ödüllerine aday gösterildi. 20 yaşında Oscar'a aday gösterilen Knightley, En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne en genç aday gösterilen 3. kişi oldu. 

 

8 yaşında ülkesinde televizyon filmlerinde oynamaya başladı. Amerikalı değil İngiliz olması bir star haline dönüşmesini engelleyen bir faktör gibi görünse de, 1999'da yeniden çevrilmeye başlanan Yıldız Savaşları filminin ilkinde küçük bir rol (Kraliçe Amidalanın yerine geçen nedime) olarak kendini gösterdi. Ama parladığı rol, hiç beklenmedik bir filmdi. Hintli kadın yönetmen Gurinder Chadhanın futbolcu olmak isteyen Hintli bir kızın hikayesini anlattığı küçük bütçeli 'Bend it Like Beckham' (Hayatımın Çalımı Beckham) filminde oynayarak birden sadece İngiltere'de değil bütün dünyada adını duyurdu. Öyle ki, ünlü Amerikalı yapımcı Jerry Bruckheimer, ona Karayip Korsanları filminde baş kadın oyuncu rolünü verdi. Johnny Depp ve Orlando Bloom ile oynadığı bu filmin büyük bir başarı elde etmesiyle dünya çapında meşhur bir yıldız haline geldi.Knightley 2005'te, Pride and Prejudice filmindeki rolüyle 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
allpacinoo (Amatör) | 06 Nisan 2014, 20:07

bir oyuncuyu iyi yapan rol yaptığını belli etmemesidir. izleyici perdede rol yapan bir insan gördüğü anda filmden uzaklaşır. zira bir nevi alternatif gerçeklik olan sinema'da oyuncunun tüm çabası gerçek olmak üzerine olmalıdır. ne var ki, keira knightley'i ne vakit perdede görsem yapboz bir anda yere düşüyor, dağılıyor, uyanıyorum...

3
+10
swwagger (Profesyonel) | 11 Aralık 2012, 22:42

Bir oyunculuǧu var, hayran bıraktiran. Bir duruşu var, diǧer kadınlari kıskandıran. Bir teni var, ak sütü andıran. Bir bakısı var, aklımı basımdan alan. Bir güzelliǧi var, insanı büyüleyen. Bir vücudu var, beni benden geçirten. Bir endamı var, kahr eden. Bir mesafe var aramızda, ucurum cinsinden. Rüyalarıma öyle bir girişi var, insanı cennette olduǧuna hisettiren. Bir fotojen'liǧi var, insanı baktıǧına pisman ettiren. Bütün bulnar deǧil de, böyle bir kadinim yok ya, iste bu'dur beni bitiren.

5
+8
Tüm yorumlar (971)
vizyondakifimler (Figuran) | 26 Şubat 2015, 21:11

mükemmel 10/8

Cevap Yaz
0
0
shine31 (Figuran) | 25 Şubat 2015, 17:17

Keira Knightley'i türkçe seslendiren çok iyi seslendiriyor. Bu kızın çok filmini izlemedim ama sadece Karayip Korsanlarında izledim sanırım. Oyunculuğunu beğeniyorum ama sanki yüzünde hiç mimik yokmuş gibi geliyor bana, durgun biraz. Arkadaşlarında yazdığı gibi dönem filmleri ona çok yakışıyor.

Cevap Yaz
0
0
EquinEkx (Amatör) | 19 Şubat 2015, 15:49

karayıp korsanlarındaki 1-2bayan oyuncudan bırı cok sempatık rollerıne yakısıo

Cevap Yaz
0
0
MrWayne (Amatör) | 17 Ocak 2015, 11:52

Dönem filmlerinde oynamak için yaratılmış :)

Cevap Yaz
0
2
Ruh Adam (Amatör) | 18 Ekim 2014, 17:46

Keira Knightley hayranlık duyduğum gerek dış görünüşü gerekse oyunculuğuyla etkilendiğim bir oyuncu.Son zamanlarda yaptığı değişik roller onun ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu gösteriyor.Begin Again filminde müzikal yeteneği olduğunuda görüyoruz bence çok yakışmış şarkı söylemek ve The Imitation Game filminde oynaığı karekterle bu sene daha da adını duyuracağını düşünüyorum zaten film Oscar yolunda.Bu tür filmlerde onu görmek beni mutlu ediyor.

Cevap Yaz
-3
+4
Görüşleriniz