Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sam Shepard

The Notebook 2. Fragmanı
Sam Shepard profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.1/ 10
82 oy
36 kullanıcının favorisi

Sam Shepard

ABD

5 Kasım 1943

Biyografisi

Samuel Shepard Rogers adını kısaltarak sanat dünyasına açılan Sam Shepard, adını 1979 tarihli Buried Child adlı oyununun Pulitzer ödülü kazanmasıyla geniş kitlelere duyurdu.

Oscar adaylığı olan bir aktör, bir yönetmen, senarist ve oyun yazarı olan Shepard bir çok dalda gösterdiği yeteneğiyle çağdaş Amerikan sanatçıları arasında önemli bir yere sahip.

Kariyerini orta sınıf Amerikalı\'nın karanlık yönünü ve western mitlerine yer verdiği eserlerinde insanoğlunun zaafları üzerine psikolojik açılımlı gözlemleriyle öne çıktı.

Asker bir babanın oğlu olarak çocukluğu çeşitli şehirlerde geçti. Sonunda evini terkederek New York\'a yerleşti ve 20 yaşında iki ayrı oyunun yapımcılığını üstlendi. Bir oyun yazarı olarak daha sonra sinemaya da uyarlanacak Aç Sınıfın Laneti/Curse of the Starving Class gibi eserlerle haklı bir başarı kazandı.

Aktör olarak da başarı kazandı. Uzun boylu ve yakışıklı bir erkek olarak sinemacıların dikkatini çekti ama onun niyeti fiziğiyle değil oyun gücüyle sinemada yer almak olduğu için seçici davrandı.

1970\'lerde Londra\'da tiyatro yönetmeni ve oyuncusu olarak çalışan Shepard aynı zamanda kurduğu orkestrada davul çalmaya devam etti.
1978\'de Terrence Malick\'in Days of Heaven\'daki zengin toprak sahibi rolüyle büyük övgü aldı. Ancak bu rolüyle değil ancak daha sonraki 1983 tarihli The Right Stuff filminde canlandırdığı astronot rolüyle en iyi yardımcı oyuncu dalında Oscar\'a aday oldu ve uluslararası alanda tanınan bir aktör oldu.

Paris Texas da dahil olmak üzere başrolden ziyade serseri, sahtekar, kovboy ve egsantrik karakterleri canlandıran Shepard, aynı zamanda bir çok ünlü filmin de senaryosunu yazdı.

Aynı zamanda kamera arkasına geçti ve gerçek yaşamda birlikte olduğu Jessica Lange\'e başrol verdiği Far North\'u yönetti. Sinemada olduğu kadar TV filmlerinde de yer alan usta sinemacı Dashiell Hammet rolüyle Emmy ödülü de kazandı.

1982\'den buyana birlikte yaşadığı Jessica Lange\'den iki çocuk sahibi olan Sam Shepard uçuş korkusu nedeniyle uçak yolculuklarından uzak durmaya çalışıyor.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (7)
Avatar
sehrinazizi (Profesyonel) | 15 Ağustos 2014, 10:16

sağlam oyuncu.
sağlam senarist.

Cevap Yaz
0
0
vabaki (Profesyonel) | 6 Eylül 2011, 20:48

Usta oyuncu kardeşler filminde görüm oldukça başarılı

Cevap Yaz
0
0
matkova (Artist) | 9 Ağustos 2011, 18:31

oldukça başarılı bir aktör olduğunu söyleyebilirim....

Cevap Yaz
0
0
TheSavagery (Jön) | 18 Ağustos 2010, 20:24

En son The notbook filminde seyretmiş ve tanışımtım iyi bir oyuncu denilebilir.

Cevap Yaz
0
0
Elvis (Profesyonel) | 25 Haziran 2009, 18:00

Sadece bir aktör değil aynı zamanda Amerikanın en değerli sanatçılarından biri.Birçok kişinin adını bile duymadığı,Hem senaryo yazarı hemde oyun yazarı olan Sam Shepard Kendisi gibi ünlü bir sinema oyuncusu olan Jessica Lange'la evli,Oynadığı tüm filmlerde ağırlığı ve karizmasıyla dikkat çeken ünlü Aktör Sinema dünyasının vazgeçilmez yüzlerinden biridir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz