Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Cüneyt Arkın

Çılgın Dersane Kampta
Cüneyt Arkın profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.4/ 10
1318 oy
1377 kullanıcının favorisi

Cüneyt Arkın

Türkiye

7 Eylül 1937

Biyografisi

1937 yılında Eskişehir’de doğdu. Sinemaya bir derginin (Artist) açtığı yarışma sonucunda girdi (1964). Karate filmlerinin, polisiye ve tarihsel filmleri en tutulan oyuncusu oldu. Bir ara Şahin adlı filmle de yönetmenliği denedi (1976). 

Önemli filmleri: Gurbet Kuşları (Halit Refiğ), Yaralı Kurt (Lütfi Ö. Akad), Maden (Yavuz Özkan), Cemil (Melih Gülgen).

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
dogankoseoglu (Dublör) | 31 Ocak 2013, 02:00

türk sinemasının en iyi oyuncusu. efsane!

1
13
izmirli89 (Profesyonel) | 29 Ocak 2013, 16:39

bu adam amerıkada oyuncu olsaydı şuan trilyonerdi Türkiye bu adama yeterince değer vermedi vermiyorda

1
12
Tüm yorumlar (376)
Avatar
goleman31 (Figuran) | 22 Mayıs 2017, 17:34

Birçok kişiyle aynı fikirde olarak Türk sinema tarihimizin en önemli ve iz bırakan isimlerindendir. Ayrıca gerçek bir aydın, Atatürkçü bir düşünce adamıdır. Günümüz Türkiye'sinde hakettiği değeri görememesinin belki de yegane sebebi budur.

Cevap Yaz
0
0
yasak1 (Dublör) | 20 Mayıs 2017, 21:26

10/10 luk adam.

Cevap Yaz
0
0
yunusbuyukcam (Figuran) | 21 Eylül 2016, 22:26

böyle büyük bir Jön'e bu kadarcık bio ayıptır,ben bi kaç tane yazayım bari;
-O zamanlarda kahramanlık filmlerinde(Battal Gazi,Malkoçoğlu..) oynamasının sebebi belki de Battal Gazi, Köroğlu hikayeleriyle büyümesiydi.
-1963'te 'sinema artisti yarışması' nı kazandığı Artist dergisinin yöneticisi Recep Ekicigil, Cüneyt Gökçer’in Cüneyt’ini, Arkın Kitapevi’nin sahibi Ramazan Arkın’ın da Arkın’ını birleştirip Cüneyt Arkın'ı yaratmıştır..
-Başta romantik roller oynayan genç oyuncunun daha sonra hareketli sahnelere yatkınlığı dikkat çekti. İstanbul’a gelen sirklerde çalışanlardan akrobatik hareketler öğrendi. Burada kazandığı becerilerini Malkoçoğlu tarzı, kılıçlı ve atlı sahnelerde kullandı.
-70li yıllara gelindiğinde Türkiye’nin en tanınan oyuncularından biri olmuştu. İtalya’da da ilgi gördü. “John Arkin” adıyla tanındı. Ancak dil sorunu yüzünden fazla tanınamadı. Ünlü yönetmen Halit Refiğ’e göre John Wayne, Burt LanCaster seviyesinde bir oyuncuydu. Yurtdışına açılabilseydi dünyaca tanınacak bir oyuncu olabilirdi.
-Çoğu kişinin bildiği gibi kendisi doktordur,ama öğrencilik süreci de sıkıntılıdır.İstanbul’da Tıp Fakültesi’nde okurken ilk iki yılını Sirkeci’de bir otel odasını iki inşaat işçisiyle paylaşarak geçirmiş. Ders zamanı okula gider, kalan zamanda da onlarla inşaatlarda çalışırmış...Tabi iyi geçen öğrencilik yılları da varmış,Cemal Süreyya'yla rakı-balık sofrası kurduğu da olmuş:)
-Ayrıca Cüneyt Arkın, 1972'de Yılmaz Güney'e siyasi nedenlerle verilmeyen "Altın Koza" ödülü, kendisine teklif edildiğinde 'o ödül Yılmaz Güney'in hakkı'deyip ödülü reddetmiştir...
-O zamanlar İran'da da meşhurmuş(Fahrettin diye biliniyormuş)İranlı muhteşem zengin bi prenses Cüneyt abimize bi avuç dolusu mücevher getirmiş hediyelik,tabi mücevherler kraliyet ailesine ait olduğu ortaya çıkınca iade etmişler..Bu prenses sonradan bileklerini kesip intihara kalkışsa da Cüneyt abimiz eşinden vazgeçmemiş(bi alkış..)bir gün bundan bahsederken İlber hocamız(Ortaylı),sen nerden bunu biliyorsun deyince 'senin yüzünden İran'la savaş çıkacaktı' diye latife yapmış:)
-Bir röportajından:Türk sinemasının efsanevi ismi Cüneyt Arkın, İngiliz ajan James Bond karakterinin başrolde olduğu Bond serisinde oynaması için teklif aldığını söyleyerek, “Adamlar buraya kadar geldiler ama ben sıcak bakmadım. Benim yerime de Roger Moore’u James Bond yaptılar” dedi.

Cüneyt Arkın, “Hollywood’da özel hayat falan kalmıyor. Ne istediğin gibi gezebiliyorsun ne de dostlarla bir-iki laf edebiliyorsun. Burada da özel hayatım yoktu ama milletimin içindeydim en azından. Kendi çöplüğümde ötüyordum. Yıllar sonra bir davette Ömer Şerif’le karşılaştık. ‘Her şeyim var ama vatanım yok’ dedi bana. O dolarları kazanabilmek için vatansız olacaksın arkadaş. Bu da bana uymaz” diye konuştu...
(Yazdıklarım röportajları ve biyografisinden alıntılardır..)

Cevap Yaz
0
2
kralorhangencebay (Amatör) | 21 Temmuz 2016, 04:15

Türk Sinemasını en yakışıklı en karizmatik en iyi erkek oyuncusudur kendileri ..

Cevap Yaz
0
2
wrecker07 (Amatör) | 13 Haziran 2016, 20:28

Türk Sinema tarihinin vazgeçilmez ustalarından.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz