Kemal Sunal

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
Kemal Sunal profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.9/ 10
4743 oy
5724 kullanıcının favorisi

Kemal Sunal

Türkiye

11 Kasım 1944

03 Temmuz 2000

Biyografisi

Kemal Sunal (1944-2000) aktör ve komedyen. Özellikle 70'lerde çekilip günümüzde de büyük ilgi gören komedi filmlerinde oynayan Sunal, Türk sinemasının yetiştirdiği en önemli oyunculardan biri olarak kabul edilmektedir.

Kemal Sunal, Mustafa ve Saime çiftinin oğlu olarak İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, 'Zoraki Tabip' adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Tatlı Dillim filmiyle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde çoğu zaman saf ve iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. Başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı. Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Süt Kardeşler, Kibar Feyzo, Salako, Köyden İndim Şehire gibi çok sevilen ve defalarca izlense de bıkılmayan filmlerin başrollerindeydi. 

80'li yıllarla birlikte daha toplumsal içerikli filmlerde rol almaya başlayan Kemal Sunal, yine de popülaritesini yitirmedi. Zübük, Orta Direk Şaban, Koltuk Belası ve Varyemez gibi filmlerde insanları güldürürken bir yandan da güncel siyasi olaylarla ilgili tavrını ortaya koydu. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 90'lı yıllarda daha çok TV dizilerinde rol aldı. Şaban Askerde, Bay Kamber, Saygılar Bizden gibi yapımlarda boy gösterdi. Son projesi, Sinan Çetin'in 1999 yapımı Propaganda filmiydi. Bu filmde gümrük muhafaza memuru Mehdi rolündeydi. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Kemal Sunal, 1974'te evlendiği Gül Sunal ile ölümüne dek evli kaldı. Bu evlilikten Ali (d. 1977) adlı bir oğlu, Ezo (d. 1984) adlı bir kızı olmuştur.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
MrQ (Jön) | 11 Ocak 2013, 16:33

"Ben Kemal Sunal hayranıyım, filmlerini bıkmadan izliyorum. Muhteşem bir oyuncu. " -Bülent Ecevit "Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu." -Emel Sayın "Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı." -Altan Öymen "Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir." -Murat Sökmenoğlu "...çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı." -Göksel Arsoy 7'den 70'e herkesi güldürebilen usta oyuncu. Mekanın cennet olsun. Nur içinde yat.

0
+11
LightUp (Dublör) | 12 Ekim 2012, 10:54

Güldürmediği türk kalmış mıdır ? Can sıkıntısı, moral bozukluğu falan bırakmıyor insanda.7'den 70'e herkesin sevgisini kazanmıştır şüphesiz...Türkiye'nin bana göre kesinlikle en iyi komedi oyuncusu.Sadece oyuncu değil Kemal sunal bir dönemdir. bir tarzdır.Kemal sunal türk halkına kendisi ile dalga geçme yetisini kazandırmıştır... Türk milletinin yüzünü güldüren en kıymetli değerlerden bir tanesi...3 temmuz 2000'de bir kereye mahsus herkesi üzmeyi başardın... Gönüllerimizde yaşıyorsun.Mekanın cennet, ruhun şad olsun...

0
+10
Tüm yorumlar (1518)
betul_mutlu_14224 (Amatör) | 20 Ağustos 2014, 19:03

Efsaneler ölmezmiş , doğru söz Çünkü o hala hayaımızda .. 2000 lerde doğan çocukların bile gönlünü feht eden insan nur içinde yat

Cevap Yaz
0
0
Avenger (Amatör) | 17 Ağustos 2014, 23:08

Adını komedyenler arasında efsanelere yazdırmış ve bana göre gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olan bir üstadtır kendisi.Bu adamı her gördüğümde duygulanıyorum.Komedide bu adamın üstünde varsa ben türkiyede yaşamıyom arkadaş.Yaşı küçük olanlar bu adamın değerini ve felsefesini bilmezlerki onlar gerçekten komedide çığır açmış bir sanatçıyı bir köşeye atıyorlar ! Geçen gün bir arkadaşımla bilen bilene oynuyorduk ve ona gelmiş geçmiş efsane komedyen dedim ki aynı yaştayız bana Zac Efron dedi hadi bunuda geçiyom Kemal Sunal diye karşı çıkınca ''ii o adam rezaletin önde gideni iğrenç birisi hiç sevmiyom'' Dedi.İşte o anda ne kadar boş bir hayatta yaşadıklarını fark ettim.İşte bu adam Türkler Arasındaki en büyük efsane Güle güle uyu gülen adam mekanın cennet olsun. !!!!!!

Cevap Yaz
0
0
filmkolikarzu (Amatör) | 17 Ağustos 2014, 17:55

Seni sevmeyen ölsün be temiz yüzlü güzel insan güldürmenin küfürle alakalı olmadığını yaptıgı her haraket mimikle ne kadar doğal olduğunu gösterdi kesşke ölmeseydi ya ne filmlerde görürdük üstatı hayranım kendine 14 yıl oldu aramızdan ayrılalı ne yazıkki sen gibi biri bir daha gelmez türk sinemasına ne cem yılmaz ne şahan gökbakar ne tolga çevik örnek almaları gerek kemal sunal gibi doğal değiller

Cevap Yaz
0
0
teberank (Figuran) | 16 Ağustos 2014, 01:39

Halit Akçatepe: Kemal iyi bir oyuncuydu, sevgi dolu bir insandı. Çok şakacı bir insandı. Ama herkese karşı bunu yapmazdı. Aramızda çok şakalaşırdık. Biri geldiğinde suratını asardı. Ya Kemal biraz gülsün yüzün derdim. Laubalilikten hoşlanmayan bir insandı. "Güldüğüm zaman hemen cıvıtıyorlar, saçma sapan konuşmalar oluyor, böylesi daha iyi" derdi. Kemal ile rahat oynanırdı. Karşılıklı bir sahnede oynarken o bana oyun payı verir benim de oyunumu yapmanı beklerdi. Tiyatroda çalışmak kısmet olmadı ama sinemada çok çalıştık. Çok da güzel işler yaptık. Hatta Ertem abi bir ara Kemal ile beni ikili olarak düşünmeye başladı. Ama erken gitti. Dediği gibi Halit akçatepe'nin erken veda etti. Kemal sunal Türk sinemasının şarlosudur.

Cevap Yaz
0
0
NathaliieKelley (Figuran) | 05 Ağustos 2014, 05:00

Yorum yapmaya gerek yok. O bir Efsane.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz