Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Brian De Palma

Yaralı Yüz Fragman
Brian De Palma profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
131 oy
168 kullanıcının favorisi

Brian De Palma

ABD

11 Eylül 1940

Biyografisi

Amerikalı yönetmen Brian De Palma kanlı görüntülere olan ilgisini bir doktor olan babasını izleyerek edindiğini açıklyor. Kariyerine bakıldığında ise Alfred Hitchcock'un büyük bir etkisi olduğu gözlenebilir. Sinema hayatına Colombia Üniversitesinde kısa metrajlı filmler çekerek başlayan De Palma bu filmlerin sayesinde ilişki kurduğu Sarah Lawrence College'de 1962'de ilk uzun metrajlı filmi 'The Wedding Party'i çekme şansı buldu. 1969 kadar yayınlanmayan filmin kadrosunda o üniversiteden Jill Clayburgh ve Brooklyn'den kendine Bobby De Niro diyen bir genç vardı. De Palma'nın beyazperdede gösterilecek ilk filmi 1968'de yayınlanan 'Murder a la Mod' oldu ancak ilk eleştirmenler tarafından farkedilen filmi aynı yılda savaş karşıtı 'Greetings' filmi ve bir yıl sonra gene aynı Brooklyn'li çocuk ancak bu defa Robert De Niro olarak tanınan oyuncu ile çalıştığı 'Hi, Mom!' oldu. De Palma Sisters filminde teknik olarak Hitchcock'tan etkilendiğini hiç inkar etmedi hatta bunu vurgularcasına Hitchcock'un müzik direktörü Bernard Herrmann ile beraber çalıştı. O güne kadar en önemli filmi hatta sinema tarhindeki en iyi Stephen King uyarlaması olabilecek 1976 yapımı 'Carrie'deki teknikler, ikiye ayırdığı ekran ve şoklu sahte rüya sonlar, De Palma markası olarak sinema kültürüne eklendi. Ağır çekimler, pan çekimler, kanlı sahneler, Hermanesk müzikler, dolanbaçlı sonlar ve kim olduğu anlaşılmayan karakterler ile tarzını oturturken, 1983 yapımı Al Pacino'nun başrolde oynadığı ünlü 'Scarface' ile 'suç iyi birşey değildir' dönemine başladı. 1986 ve 1987 yıllarında çektiği 'Wise Guys', 'The Untouchables' filmlerinde bol bol kan kullanaraktan kötü karakterlerin gerçekte sevilmeye değer olmadığını belirten filmler yaptı. Vahşetin başka bir türüne 1989'da 'Casualties of War' ile bir tabur Amerikan askerinin elinde esir olan Vietnamlı bir kadına yapılan işkencenin hikayesiyle göz attı. 1992'de ise en sevdiği aktörlerden biri olan John Lithgow ile bir kişinin karakter bölünmesini anlattığı 'Raising Cain'i çekti. Bir yıl sonra Al Pacino ile tekrar çalıştı ve yıllardar sonra en çok olumlu tepki aldığı filmi 'Carlito's Way'i çekti. Hollywood'da pek genel olmayan yönetmen hakimiyetini kuran ve filmlerinde oynattığı yıldızlardardan ziyade kendi adı sayesinde sinemaya izleyici çekebilen bu değerli yönetmen 'Mission: Impossible' ve 'Snake Eyes' gibi büyük bütçeli, yıldız kadrolu filmler çekip kendi imzasını hissettirdi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (28)
Avatar
SOBOTKA (Amatör) | 2 Nisan 2016, 12:02

Çoğu filmini izlemiş biri olarak söylemeliyimki malesef ortalama bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
deckard (Profesyonel) | 30 Kasım 2015, 19:55

Hitchcock hayranlığı ve etkisi bariz olan usta yönetmen.Scarface bir şaheser olup en ünlü ve başarılı filmidir.Blow Out,Dressed to Kill,The Fury ve Carrie filmlerini her sinemasever görmelidir.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Profesyonel) | 17 Haziran 2015, 15:55

Hemen hemen bütün filmlerini seyrettiğim başarılı yönetmen .

Cevap Yaz
0
0
Prisoners28 (Amatör) | 19 Ocak 2015, 21:45

Carlitos Way en sevdiğim filmidir.Tabi Scarface'i de eklemeden asla geçemem zamanında çok kral filmler çekmiştir bey amca :D

Cevap Yaz
0
1
Stiks (Profesyonel) | 11 Aralık 2014, 17:52

Bu adamın klasikleri başka klasiktir. İnsanı kendinden alır götürür. Bir de Al Pacino'lu oldu mu tadından yenmez.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz