Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Atıf Yılmaz

Selvi Boylum Al Yazmalım
Atıf Yılmaz profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
165 oy
190 kullanıcının favorisi

Atıf Yılmaz

Türkiye

9 Aralık 1925

5 Mayıs 2006

Biyografisi

Tam ismi Atıf Yılmaz Batıbeki; (9 Aralık 1925\'te Mersin\'de dünyaya geldi ve 5 Mayıs 2006 akşamı İstanbul\'da vefat etti, mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır. Yeşilçam\'ın nitelik ve nicelik olarak en fazla üreten yönetmenlerindendir. Atıf Yılmaz, 119 filme imzasını attı, 51 filmin senaryosunu yazdı ve 27 filmin yapımcılığını üstlendi.

Üniversite öncesi öğrenimini Mersin\'de tamamlayan Batıbeki, bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi\'nde okuduktan sonra resime olan ilgisi nedeniyle Güzel Sanatlar Akademisi\'nin Resim Bölümü\'ne geçiş yaparak eğitimini tamamladı. Öğrencilik dönemi ve sonrasında da Nuri İyem Atölyesi\'nde resim çalışmaları yaptı.

Batıbeki, bir süre film eleştirmeni, ressam ve senaryo yazarı olarak çalıştıktan ve iki filmde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra, 1951 yılında ilk konulu filmi Kanlı Feryatla yönetmenliğe başladı. Türk sineması içinde yer aldığı süreçte bir çok meslek örgütünün kuruculuğunda ve yönetiminde yer aldı. Yönettiği son film 2004 ylında Eğreti Gelin oldu. Türk sinema tarihinin 1950 sonrası evrelerini onun filmlerinde görmek ve gözlemlemek mümkündür. Her dönemin moda ve ticari akımları paralelinde filmler yapmıştır. Filmlerinde sıradanlaştırmadan tutturduğu kalite ile de örnek olmuştur. Sinema anlayışında sanattan çok ticari kaygıları gözlemlemek mümkündür. Türk sinemasının gişe yapan filmlerinde hep onun imzası oldu. Bu anlamda bir tarz olarakta Türk sinema tarihinde özel bir yere ve öneme sahiptir.

Türk sinemasının tanınan bir çok yönetmeninden; Zeki Ökten, Yılmaz Güney, Şerif Gören, Ali Özgentürk, Halit Refiğ gibi ünlü yönetmenlerin yetişmesinde katkısı oldu. Atıf Yılmaz\'a, 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından Sanatta Onursal Doktora payesi verildi. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en çok ödül alan yönetmen olarakta tarihe geçti. Atıf Yılmaz\'ın son ödülü; Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında verilmekte olan geleneksel \'Aziz Nesin Emek Ödülü\' oldu.

Türk sinemasına \'kadın\'ı öğrenen yönetmen olarakta geçmiştir. Türk sinemasının önemli kadın oyuncuları ile yaptığı filmler:
Türkan Şoray: \'Kölen Olayım\' (1969), \'Kara Gözlüm\' (1970), \'Ateş Parçası\', \'Güllü\', \'Unutulan Kadın\', \'Yedi Kocalı Hürmüz\' (1971), \'Cemo\', \'Zulüm\' (1972), \'Güllü Geliyor Güllü\' (1973), \'Selvi Boylum Al Yazmalım\' (1977), \'Mine\' (1982)
Müjde Ar: \'Adı Vasfiye\' (1985), \'Aaah Belinda\', \'Dul Bir Kadın\', \'Asiye Nasıl Kurtulur\'
Hale Soygazi: \'Bir Yudum Sevgi\' (1984) , \'Kadının Adı Yok\', \'Bekle Dedim Gölgeye\'
Özel hayatında üç evilik yaptı; Nurhan Nur, Ayşe Şasa ve son olarak yazar Vedat Türkali\'nin kızı Deniz Türkali ile evliydi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (28)
Avatar
BatesNorman (Profesyonel) | 22 Eylül 2014, 14:16

Türk sinemasının önemli bir gelişmesi varsa şüphesiz en büyük pay Atıf Yılmaz ve Ertem Eğilmez'in. Çağan Irmak ve Nuri Bilge Ceylan gibi yönetmenlerimize yol açmışlardır. Önlerinde saygıyla eğiliyorum.

Cevap Yaz
0
0
Darmadaginigim (Dublör) | 4 Eylül 2014, 01:22

Ertem eğilmez ve Atıf yılmaz benim için Türk sinema tarihimizin olmazsa olmazlarındandır. Sinemamızın kült yönetmenlerinden bir tanesidir. Mekanı cennet olsun nur içinde yatsın büyük üstad. Bunun yanı sıra böylesi bir üstada niye bu kadar az yorum yapılmış gerçekten anlamıyorum yazık cidden. Keşke şu anki gençliği ve sinema sektörümüzü görebilseydi çok üzülürdü. İyice batıya özenmeye başladık bunun sebebi sinema sektörümüzün rezilliğinden dolayı olduğu apaçık ortada ve ben şu an ki sektöre yönetmenim oyuncuyum diye gezen çoğu kişiden utanıyorum.

Cevap Yaz
0
0
umut bulutu (Figuran) | 30 Temmuz 2014, 00:08

Onsuz bir Türk sineması düşünemiyorum.Kibar Feyzo filmi bile yeterli...

Cevap Yaz
0
0
dragonslayer (Amatör) | 25 Haziran 2014, 10:45

efsane yönetmenimizdir türk sinemasına bir sürü kült denecek filmler katmıştır

Cevap Yaz
0
0
BeyzaY (Figuran) | 31 Ağustos 2013, 19:55

Yüzden fazla film çekmiştir.Önceleri edebiyat uyarlamaları ve melodramlar çekerken sonraları büyük kentin problemlerine ve kasaba ortamına eğildi.Herkesin bildiği ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' filmin yönetmenidir. Film Cengiz Aytmatov adlı romancının bir kitabından uyarlamadır.Kadın sorunlarına en çok eğilen ve sıradan filmlerinde bile düzgün bir anlatım çizgisinin altına düşmeyen yönetmendir.Hem eleştirmenleri hem de seyirciyi memnun eden nadir yönetmenlerdendir.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz