Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Joel Coen

Inside Llewyn Davis Fragman
Joel Coen profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
176 oy
249 kullanıcının favorisi

Joel Coen

ABD

29 Kasım 1954

Biyografisi

Joel Coen, 29 Kasım 1954 ve Ethan Coen, 21 Eylül 1957, Minnesota, Amerika doğumlu; \'Coen Kardeşler\' olarak bilinen senarist ve yönetmen kardeşler. Her iki kardeş de, Minnesota\'nın banliyösü olan St. Louis Park\'da büyüdü; babaları Edward Coen Minnesota Üniversitesi\'nde ekonomi profesörü, anneleri Rena Coen ise St. Cloud Eyalet Üniversitesi\'nde sanat tarihi profesörü idi.

Daha çocukken, Joel komşularının çimlerini biçerek kazandığı parayı biriktirerek bir \'Vivitar Super-8\' kamera satın aldı ve Ethan\'la beraber, TV\'de izledikleri filmleri, komşu çocuklarını başrollerde oynatarak tekrar çekmeye başladılar. Her iki kardeş de, parlak öğrenciler için erken lisans eğitimi veren Great Barrington, Massachusetts\'teki \'Simons Rock\' kolejine gittiler. Simons Rock\'tan mezun olduktan sonra Joel, dört yıl boyunca New York Üniversitesi\'nde film programına devam etti ve tez olarak \'Soundings\' adındaki 30 dakikalık kısa filmini çekti. Ethan ise, Princetown Üniversitesi\'ne devam ederek 1979\'da \'Wittgenstein\'ın geç dönem felsefesine iki bakış\' teziyle felsefe lisansı aldı.

New York Üniversitesi\'ni bitirdikten sonra Joel, müzik kliplerinde ve filmlerde yapımcı asistanı olarak çalıştı. Film editörlüğü konusunda uzmanlaştığı sırada Sam Raimi ile tanıştı ve Raimi\'nin çektiği 1981 yapımı \'The Evil Dead\' filminde editör yardımcılığı yaptı.

Coen Kardeşler bugüne dek \'O Brother, Where Art Thou?\', \'Raising Arizona\', \'The Big Lebowski\' gibi çok sayıda başarılı komedi filminin yanında \'Miller\'s Crossing\', \'Blood Simple\' gibi \'kara filmler\' ve \'Fargo\', \'The Man Who Wasn\'t There\', \'Barton Fink\' gibi drama ile komediyi iç içe geçiren filmlere de imzalarını atmışlardır.

Filmlerinin çoğunda Joel yönetmen, Ethan ise senarist olarak görünür. Kurgu ve sinematografininse Roderick Jaynes\'e ait olduğu yazar. Bu isim, Coen Kardeşlerin kullandığı bir takma addır. Bunun yanında beraber yazarak yönetmenliğini üstlendikleri, ya da ayrı ayrı çalıştıkları yapımlar da bulunmaktadır. Beraber çalıştıkları oyuncular, her ikisinin de aynı bakış açısı ve anlayışa sahip olduklarını, hatta herhangi birisine bir soruyla gittiklerinde aynı cevabı aldıklarını söylemişlerdir. Bu beraberliklerinden ötürü onlara film endüstrisinde \'İki Kafalı Yönetmen\' de denmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
gordeslideniro (Profesyonel) | 13 Eylül 2011, 23:21

Coen kardeşlerin filmleri sıkıcı bulunuyor ve belli bir son yok deniliyor. Arkadaşlar ben bu konuyu araştırdım ve Coen Kardeşlerin dört filmini daha seyrettim (Big Lebowski, Orada Olmayan Adam, Fargo, İhtiyarlara Yer Yok) Bu filmlerin hiç birinde belli bir son yok. Hayatta zaten böyle değil mi? Herşey hayatta bir sonuca mı bağlanıyor, bütün sırlar, cinayetler çözüme mi kavuşuyor? Coenler filmlerde hayatın kendini yansıtıyor, karekterleri sıradan insanlar. Bazen sıradan insanların başlarına öyle şeyler geliyor ki çöz çözebilirsen. Filmlerinde sıradışılık  hakim ne zaman ne olacağı belli değil bu haliyle bizleri şaşırtmayı başarıyorlar. Velhasılı Coen Kardeşleri izlemeye devam...

0
9
BatesNorman (Profesyonel) | 22 Eylül 2014, 04:23

Tarantino ile bir alakası yok ama Coen kardeşlerin filmleri nedense bana Tarantino'yu hatırlatıyor.Ya seversin ya da nefret edersin.Yaptıkları kara-komedi olayını başarılı buluyorum.Filmleri sıradan ve belirli bir olay örgüsü yok ama o tuhaflık başarının sırrı.Filmlerde klişelerden nefret edenler için şiddetle Coen kardeşlerin absürtlüklerini tavsiye ediyorum.

0
5
Tüm yorumlar (25)
Avatar
TheFranchise (Figuran) | 31 Ekim 2015, 13:42

Izledigim en sıradışı yönetmenler diyebilirim, Hollywood klişelerinden uzak ve kendilerine has tarzıyla çektikleri filmlerini izlerken büyük keyif alıyorum açıkçası.

Cevap Yaz
0
0
TarantiNolan (Figuran) | 11 Eylül 2015, 19:37

Kardeşi Ethan ile birlikte toplamadık ödül bırakmamışlardır kendileri

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 12 Mayıs 2015, 18:29

80 lerin ortasından itibaren orijinal filmleriyle Amerikan sinemasına damga vurmuşlardır Coen Kardeşler.Barton Fink,Fargo ve Orada Olmayan Filmleri başyapıttır.

Cevap Yaz
0
0
BatesNorman (Profesyonel) | 22 Eylül 2014, 04:23

Tarantino ile bir alakası yok ama Coen kardeşlerin filmleri nedense bana Tarantino'yu hatırlatıyor.Ya seversin ya da nefret edersin.Yaptıkları kara-komedi olayını başarılı buluyorum.Filmleri sıradan ve belirli bir olay örgüsü yok ama o tuhaflık başarının sırrı.Filmlerde klişelerden nefret edenler için şiddetle Coen kardeşlerin absürtlüklerini tavsiye ediyorum.

Cevap Yaz
0
5
secaattintanyerli (Dublör) | 9 Şubat 2014, 23:51

Kendileri, kardeşiyle birlikte film endüstrisine sıra dışı bir kara mizah anlayışı katan müthiş ikilinin ağabey olanı.Tarzlarına gelecek olursak bütün film camiası bir yana bu ikili bir yana.O kadar ki izleyenlerde ya çok çok çok bir fazla beğeni ya da hiç beğenmeme gibi bir etki bırakıyorlar.Ortası yok bu abilerimizin. Bu durumda filmlerinin anlatım üslubunun etkisi kaçınılmaz. Normal değiller çünkü. Filmlerinin gidişatı sıradan bir başlangıç, devam eden olay örgüsü ve bu olay örgüsünü bir sonuca bağlayış şeklinde bitmiyor, kesinlikle farkedeceksiniz. Sıradan bir başlangıç, bitmeyen, çoğu zaman yarım kalan olay örgüleri, hiçbir amacı olmayabilen yan karakterler, yer yer asla birbiriyle ilişkisi olmayan ya da sonucu etkilemeyen olaylar ve son olarakta izleyiciyi şaşırtan, hatta çoğu zaman tatmin edileni ters köşede bırakan bir son.Bazende yarım kalan, hani devamı nerede dedirten bir son.Eğer bu tarz anormallikler sezmişseniz emin olun izlediğiniz filmde ya bir coen kardeşler parmağı, izi ya da etkisi vardır.Adamlar izleyicinin gözünde artık yıkılmaz birer tabu haline gelmiş olan o bilindik film klişelerini üzerlerinden atıp gerçeği, kendi sıradışı anlayışlarıyla yoğurmayı tercih etmişler.İşte bunlar coenlerin mizahını kara yapan. Bu yüzden eğer daha önce hiçbir coen yapıtı izlememişseniz, izlemeden evvel eğri oturun doğru karar verin. Doğru karar verin ki sonra adamların filmerinin altına coenlerin sözlü tacizine uğramış gibi şikayet mektupları yayınlamayın...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz