Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

David Cronenberg

Cosmopolis fragmanı
David Cronenberg profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
105 oy
96 kullanıcının favorisi

David Cronenberg

Kanada

15 Mart 1943

Biyografisi

David Paul Cronenberg, Kanadalı yönetmen.

1943 yılında gazeteci bir baba Milton ve piyanist bir anne Esther'in çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda edebiyat ve müzik alanlarındaki yeteneğiyle dikkat çekti. Üniversite eğitimine başlamadan önce yazdığı pek çok karanlık hikaye çeşitli yerlerde yayınlandı. Toronto Üniversitesi Fen bilimleri bölümünde yüksek tahsiline başladı. Daha sonra bu bölümden ayrılıp aynı okulun edebiyat bölümüne geçti.

Bu yıllarda yaptığı Transfer, From the Drain, Stereo ve Crimes of the Future adlı kısa filmler ile sinemaya başladı. Televizyon dizileri için teklifler aldı. İlk uzun metrajlı filmi olan They Came From Within kurbanlarının cinsel arzularını kontrol edemez hale getiren bir parazit türünün anlatıldığı, dönem için normal sayılamayacak bir filmdi. Bu sebeple Cronenberg film için ödenek sıkıntısı çekti. Masrafların yarısını ödemesi için bazı yapımcıları ikna etti.

Başarılı bağımsız yapımları ile Hollywood yapımcılarının dikkatini çekti ve daha popüler görünen The Dead Zone (1983) ve The Fly (1986) filmleri ile adını duyurmaya ve sıradan bir yönetmenden daha fazlası olduğunu göstermeye başladı. Daha geniş bir kitleye hitap etme fırsatını bulduğu bu dönemde, kendi tarzının en başarılı filmlerinden biri olan Dead Ringers (1988) adlı yapıma imza attı. Şiddetin Tarihçesi, Şark Vaatleri ve Tehlikeli İlişki filmlerinde Viggo Mortensen ile çalıştı. Birçok filminin müziği, Howard Shore'a aittir.

2014'te ilk kitabı Consumed yayımlandı. Ailesi Yahudi kökenli olan Cronenberg, ateist olduğunu açıklamıştır.

David Cronenberg, filmlerinde sürekli anlatmaya çalıştığı, her zaman savunduğu ve çok da ütopik olmayan fikirleri, karanlık ve ürkütücü mizansenleriyle ve kostüm, müzik gibi öğeleri ustaca kullanmasıyla çoğu bilimkurgu-korku yönetmeninden farklı bir yerdedir. Bedensel Korku diyebileceğimiz bir türün öncüsü olarak, makineler, yapay biyolojik etkenler, değişime uğratılmış parazitler gibi insan kaynaklı tehlikelerin, yine insanı zihinsel ve en önemlisi bedensel olarak bambaşka bir varlığa dönüştürmesini anlatırken, yarattığı her sahnenin arkasına bir anlam gizleyerek filmlerinin üzerinde düşünülmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda her zaman sözünü ettiği ve savunduğu New Flesh (Yeni Beden) kavramını geniş kitlelere ulaştırmaktadır.

Bilimin insan tarafından doğal işleyişi saptırmak için bir araç olarak kullanımını ne kadar büyük sorunlara yol açabileceğini Cronenberg filmlerinde görebiliriz. Sonraki dönemlerinde ise bu kavramların beden,kan gibi organik yapılarla gösteriminden çok felsefi ve psikolojik anlatımlar ile sunulduğunu ve her iki yöntem ile de başarılı olduğu söylenebilir.

1970'de Margaret Hindson ile evlenip 1977'de ayrılan Cronenberg'in Cassandra adında bir kızı oldu. 1979'da bu yana Carolyn Zeifman ile evlidir ve bu evlilikten Caitlin ve Brandon adında iki çocuğu daha dünyaya geldi. Brandon Cronenberg de yönetmen olmuştur.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (15)
Avatar
egeedipkurt (Profesyonel) | 9 Ocak 2017, 02:12

sinek filmi çok başarılıydı

Cevap Yaz
0
0
Zerka (Figuran) | 16 Mart 2016, 00:39

Sinemanın Picasso'su..

Cevap Yaz
0
1
Ramanda (Figuran) | 15 Mart 2015, 02:34

Bitek şark vaatlerinde yönetmen koltuğunda gördüm kendisini filmi gayet güzel yönetmişti bazı uçuk sahneleri olsada sadece o film üzerinden değerlendirecem o filmi çok sevememiştim nedense ortalama üstü buluyorum kendisini.

Cevap Yaz
0
0
Dexerkan (Dublör) | 1 Mart 2016, 01:56

Ramanda naber Ramanda :D

0
0
Ramanda (Figuran) | 26 Ağustos 2015, 09:39

İzledikten sonra fikrim değişir belki yakın zamanda bakarım.

0
0
MrDreamer (Figuran) | 25 Ağustos 2015, 23:32

sen birde cronenberg'in varoluş, çarpışma, sinek, tarayıcı filmlerini izle o zaman ne kadar yetenekli bir yönetmen olduğunu görürsün

0
1
MrDreamer (Figuran) | 6 Şubat 2015, 19:55

büyük usta tarayıcı ve varoluş filmlerindeki sıradışı dekor ve aksesuarları gördükden sonra tarzının stanley kubrick'e benzediğini fark ettim 70 ler 80 ler ve 90 larda çektiği sıradışı gerilim filmleri ile herkesi kendine hayran bırakmış ama 2000 lerde tarzından uzaklaşarak suç tarzı filmlere yönelmiştir keşke tekrar gerilime yönelse tavsiyem 2000 lerden önce çektiği çektiği tüm filmleri izleyin

Cevap Yaz
0
1
deckard (Profesyonel) | 11 Ocak 2015, 09:54

80 ler ve 90 larda çektiği orijinal filmlerle sinema tarihine damgasını vurmuş bir usta.2000 li yıllarla birlikte tarzından uzaklaşıp garip garip filmlerle uğraşmakta.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz