Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Terry Gilliam

12 Maymun
Terry Gilliam profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
86 oy
80 kullanıcının favorisi

Terry Gilliam

ABD

22 Kasım 1940

Biyografisi

Minnesota'da doğan Terry Vance Gilliam Mad dergisinde çizerlik yaptıktan sonra 1967 Amerika'dan İngiltere'ye geçti ve burda bir çok sinemacıyla tanıştı. Bugün bir klasik olarak görülen 1985 yapımı Brazil'in stüdyo tarafından büyük bir bölümü kesilince Gilliam ile Hollywood'un arası açıldı. Yıllar sonra DVD formatında filmin tamamını yayımlayan yönetmen 1991 yılında gösterime giren Fisher King ile Amerikan izleyicisinin ilgisini çekti. 12 Maymun'la izleyiciyi şaşırtan Gilliam filmin karmaşık ve karanlık atmosferi nedeniyle eleştirmenlerden övgüler aldı. Fear and Loathing In Las Vegas filmindeki uyuşturucu kullanma sahnelerinin özendirici olduğu iddiasıyla Amerikan kamuoyunun tepkisini çeken yönetmen kariyerine bildiği gibi devam ederek bu eleştirileri önemsemediğini gösterdi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (10)
Avatar
xelikan (Amatör) | 30 Aralık 2015, 12:34

dünyanın en güzel hayalperest yönetmeni. brazil filmindeki de niro'nun bürokratik kağıtlara karışıp kaybolduğu sahne tarihe geçmiştir. bana göre dünyanın en fantastik ve zeka ürünü sahneydi daha iyisini izlememiştim. balıkçı kralda deliliği en ilginç şekilde gözler önüne sermiştir. benim için çok kıymetli bir yönetmendir ancak gişe kaygısı yüzünden yapımcıların pek uzak durduğu bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
2
FORHAN (Profesyonel) | 5 Aralık 2014, 08:25

Brazıl , 12 maymun , balıkçı kral seyrettiğim filmlerinden .

Cevap Yaz
0
2
Togepy (Profesyonel) | 5 Şubat 2011, 18:38

Başarılı bulduğumu söyleyemem. Zaten filmlerine şöyle bir baktığımızda genel olarak başarılı bir yapımı yok. En son Dr. Parnassus filmini izledim ve sanırım eğer izlemeyi düşündüğüm bir filmde yönetmen olarak bu adam olursa izlemekten saniyesinde vazgeçirim. Daha akıcı filmler yapmalı...

Cevap Yaz
6
0
radioheader (Dublör) | 24 Ekim 2010, 20:11

balıkcı kral vede 12 maymundan sonra aynı şekilde ses getıren yapımlara imza atamayan aslında başarılı bir yönetmen..

Cevap Yaz
0
0
harryjamespotter (Star) | 21 Ağustos 2010, 21:53

Farklı tarzıyla kendini hayran bırakan yönetmenlerden.Özellikle kullandığı stili çok seviyorum.Umarım daha nice filmlerini izleriz.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz