Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Amy Adams

Man of Steel Türkçe Fragman
Amy Adams profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
1485 oy
2214 kullanıcının favorisi

Amy Adams

ABD

20 Ağustos 1974

Biyografisi

Amy Lou Adams, Amerikalı televizyon ve sinema oyuncusu. Junebug ve Doubt filmlerindeki rolleriyle Akademi Ödülü’ne aday gösterilmişti.


Adams, 1974'te Vicenza, İtalya doğdu. Amerikalı ebeveynleri Kathryn ve Richard Adams’ın yedi çocuğundan biri olan Adams, balerin olma hayaliyle yanıp tutuşurken bir yandan da okul korosunda şarkı söyledi. Yıllar ilerledikçe iyi bir balerin olma umutları da sönen yıldız, sonunda müzikal eğitimi almaya karar verdi.

 


İlerleyen yıllarda garsonluğun da aralarında bulunduğu irili ufaklı pek çok iş yapacak ve çalıştığı mekanlarda şarkı söylemeye devam edecekti. Televizyon serisi olarak hazırlanan “Cruel Intentions” yapımında rol alması bu yıllara rastlar. Televizyon yapımı olarak isteneni veremeyen yapım, aynı adla sinema filmi olarak da çekildi.

 


2000-2002 yılları arasında Adams, kısa televizyon fimlerinde dizilerde yardımcı rollere çıkarak hayatını kazanmaya çalışsa da asıl patlamasını Steven Spielberg’in “Catch Me İf You Can” adlı filmindeki Brenda Strong rolü ile yaptı.? Ne yazık ki bu filmi takip eden bir yıl boyunca işleri daha da kötüye gitti ve ilerleyen yıllarda yine televizyon şovlarında ve dizilerde küçük rollerle yetinmek zorunda kaldı.

 


Tam herşey daha da kötüye gidiyor diye düşündürürken, Phil Morrison’ın düşük bütçeli bağımsız filmi Junebug’taki Ashley Johnsten rolü O’na Sundance Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü’nü kazandırdı.? Bu kadar iyi eleştiriler alsa da bu filminden sonra da yeterince adını duyuramadığı bir kaç filmde oynadı. Oysa ümidini hiç kaybetmeyen genç yıldızın şansı, Kevin Lima’nın Enchanted filmindeki Giselle rolü için başvurmasıyla yine açıldı ve üç yüz kişi arasından sıyrılarak rolü kaptı. Bu rol hem maddi alanda hem de kariyerinde önemli bir yere sahiptir. Genç oyuncuya aralarında Komedi Ve Müzikal dalında En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nın da bulunduğu pek çok ödül kazandırmıştır. Ülkemizde henüz gösterime giren Charlie Wilson’ın Savaşı filminde de izleme fırsatı bulduğumuz oy

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
JimAbbott (Jön) | 27 Mayıs 2013, 22:10

Yüz ifadesi çok tatlı bir bağyan. Her türlü filme yakışıyo. Ama ben en çok Aşka Yolculuk filminde sevmiştim. Matthew Goode ile birlikte iyiydiler.

0
7
sinematerk (Amatör) | 20 Şubat 2014, 03:10

İsviçreli bilim adamlarını getirin bana, norveçli uzmanarı toplayın gelsinler. Gelsinler ve bana bu kadının nasıl 40 yaşında olduğunu açıklasınlar... Tam aşık oluyorum, tam açılıcam ve bu acı gerçekle karşılaşıyorum... Ama neyseki senaryodaki sevişme sahneleri yüzünden kavga etmeyeceğiz, Olası ilişkimizde en çok düşündüğüm şeydi... İyi tarafından bakıyorum napim yıkıldım...

0
5
Tüm yorumlar (257)
Avatar
Hüseyin Çelebi (Amatör) | 23 Kasım 2016, 00:41

güzel kızıl kadın

Cevap Yaz
0
0
DthepYEK (Profesyonel) | 20 Kasım 2016, 23:55

Arrival filminde, filmin sürekliliğini sağlayan ve filme çok artılar katan bir isim. Daha fazla kaliteli filmlerde görünmeyi hak edenlerden.

Cevap Yaz
0
0
oasist (Amatör) | 11 Ekim 2016, 00:18

Çok tatlı değil mi ya :) :) Birkaç filmini izledim. "Aşka Yolculuk" favorim..

Cevap Yaz
0
0
oguzhankocygt (Figuran) | 8 Ağustos 2016, 23:10

Burnunu sevdiğim ^^

Cevap Yaz
0
0
yasinguzar (Amatör) | 15 Temmuz 2016, 09:55

nicole kidman a çok benziyor hatta sağdaki 4.resimde tıpa tıp aynılar

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz