Mine Mutlu

Mine Mutlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
65 oy
31 kullanıcının favorisi

Mine Mutlu

Türkiye

28 Kasım 1948

18 Eylül 1990

Biyografisi

Emine Özatmaca, sahne adıyla Mine Mutlu (1948-1990) sinema oyuncusu ve model.

Mine Mutlu İstanbul'da dünyaya geldi. Girdiği güzellik yarışmasında 1. seçilmesinin ardından sinemaya geçti. İlk kez 1967 yapımı Yılmaz Güney filmi "Bana Kurşun İşlemez" ile beyazperdede gözüktü. 1970'li yılların ortalarına kadar birçok Yeşilçam filminde, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Ahmet Mekin gibi jönlerle başrolleri paylaştı. Bu yıllarda aldığı en önemli rol, 1974 yapımı Köyden İndim Şehire filmindeki Ali Rıza Emmi'nin baldızı rolüydü.

70'lerin ikinci yarısında ise erotik film furyası nedeniyle birçok seks filminde rol aldı. 1980 darbesinin ardından sinema dünyasından uzak kaldı. Bu nedenle bir süre sahneye çıkarak şarkıcılık yapmak zorunda kaldı. Ömrünün son yılları çeşitli sıkıntılarla ve sağlık sorunlarıyla geçen Mutlu, 1988'de yakalandığı akciğer zarı kanserine 18 Eylül 1990'da yenik düştü. Vefat ettiğinde 41 yaşında olan güzel oyuncu, Feriköy Mezarlığı'na defnedildi.

1978'de evlendiği işadamı Ünal Çulha ile 1 yıl sonra boşanan Mine Mutlu, ayrılıklarının ardından da zaman zaman Çulha ile yaşamayı sürdürdü. Birlikteliklerinden 1985 doğumlu Çağkan ve 1988 doğumlu Büşra adlı iki çocuğu oldu. Ölümüne kadar çocuklarıyla ilgilenmeyen Ünal Çulha, Mutlu'nun ölümünün ardından çocuklarının velayetini üzerine aldı. Ancak kızı Büşra'yı anneannesinin yanında bıraktı. Mine Mutlu'nun çocuklarına miras bıraktığı 2 daireden birinin Ünal Çulha tarafından satılması üzerine Mutlu'nun annesi Halide Acet velayet davası açtı ve bu konu 90'lı yılların sonunda Türk medyasında oldukça yankı buldu. Büşra Çulha da daha sonraki yıllarda babasıyla yaşayan ağabeyine, yarısına sahip olduğu evi satmak istemesi nedeniyle dava açtı.

Çağkan Çulha, annesi gibi oyuncu oldu ve çeşitli TV dizilerinde rol aldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (13)
cihan041 (Dublör) | 02 Mart 2014, 01:51

Dram dolu bir yaşantısı var... Nur içinde yatsın..

Cevap Yaz
0
1
RagnarLothbrok (Artist) | 26 Aralık 2013, 19:11

oyuncu çağkan çulha'nın annesiymiş

Cevap Yaz
0
1
FbSinanSarp (Fenomen) | 06 Kasım 2013, 01:21

Sadri Alışık ustanın bir kaç filminde izleme fırsatı buldum bunun yanı sıra çok ön planda olmasa da Köyden İndim Şehire filminde ve Alageyik filminde karşıma çıkmıştır oyunculuğu on numaradır.

Cevap Yaz
0
1
savaskarauz (Figuran) | 10 Ağustos 2011, 22:17

bir filmini izledim, kazım kartalla bol bol sevişmenin yanısıra yeşilçamda ne kadar tipsiz figüran varsa hepsiyle sevişmişti. insan çöp toplar gene de bu adamlarla para için sevişmez demiştim. insanların tercihleri farklı farklı tabi. keşke o rezil filmleri yapmasaydı nur içinde yatsın.

Cevap Yaz
0
1
() | 25 Ağustos 2011, 09:56

sallamışsın bu kadının en cüretkar sahnesi Tatlı Tatlı filmidir burda bile ne kadar sevişmiştir hem sadece üstünü açmıştır aşağı tarafını açtığı bir filmine raslamak mümkün değildir insanımzda bir huy vardır düşene bir tekmede sen vur diye önceki filmleri izlenebilir güzel filmlerdir.

0
1
crituques (Efsane) | 28 Mart 2011, 15:07

Okuldaki biyoloji derslerindeki çizimlerin haricinde bayan anatomisi ile ilk tanışmamızı sağlayan Yeşilçam'ın ünlü bayan oyuncularından birisidir, dönemiminin çok önemli bir sosyal boşluğunu kapatmıştır bence. Zaten sinemaya gitmek istiyorsanız ve 1970'li yıllardaysanız maalesef ülkemizde fazla bir şansınız yoktu, hoş doğru düzgün sinema salonu da yoktu ya, genellikle iki seçeneğiniz olurdu, Kung Fu filmlerinin her türlü versiyonu veya Erotik Yeşilçam filmleri. Bugün bu bağlamda çok şanslıyız ama yine de o günlerin nostaljisi de bir ayrı güzeldi, özellikle elimizdekilerin değerini iyi bilme ve bugün ile geçmişin kıyaslamasını yapabilme anlamında bu yorumumu sanatçıdan sanatçıya değişebilecek ufak değişikliklerle pek çok eski dönem starları için yapacağım ki genç arkadaşlarımızın farkındalığı artsın.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz