Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Natuk Baytan

Üçkağıtçı
Natuk Baytan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
48 oy
25 kullanıcının favorisi

Natuk Baytan

Türkiye

5 Temmuz 1925

Biyografisi

1925 yılında Manisa'da doğdu.İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun oldu.1961 yılında Karanlıkta Yaşayanlar filmi ile yönetmenlik koltuğuna oturdu.Fantastik Filmlere imza atarak adını duyurdu.Hacı Murat,Fantoma,Kara Murat,Malkoçoğlu gibi fantastik filmleri türk sinemasına kazandırmıştır.Bir çok Kemal Sunal filmlerine imza attı.

 

Natuk Baytan'ın çektiği Kemal Sunal filmleri diğer yönetmenlerin Kemal Sunal filmlerinden daha komik olduğu döneme denk gelir.Korkusuz Korkak,7 Bela Hüsnü,Sakar Şakir,Atla Gel Şaban,Üç Kağıtçı Ve Sahte Kabadayı bu dönemin yapıtlarıdır.Bu Filmlerin ortak özellikleri Gardrop Fuat (Ünal Gürel),Gaddar Kerim,Ayı Abbas,Dikiştutmaz Sabri gibi ilginç lakaplı karakterlerin bulunmasıdır.Özellikle Atla Gel Şaban'daki absürdlük o dönem Ferhan Şensoy ürünlerinde görülebilmiş orjinalliktedir.

 

Korkusuz Korkak filminde Ayı Abbas adlı mafyanın,karşısında limon yenilmesine dayanamaması buna örnek verilebilir.Kemal Sunal,Natuk Baytan'dan çok etkilenmiştir.Belki de Kemal Sunal'ın çizgisini değiştiren,Natuk Baytan'ın ölümü olmuştur.Onun ölümü sonrası Kemal Sunal daha ciddi rollerde yer alarak eski çizgisinden uzaklaşmıştır.Son döneminde televizyon dizileri yönetmenliği de yapmıştır.

Bunlardan en başarılısı Duvardaki Kan adlı dizidir.Hayatı boyunca 81 film yönetmiştir.Avrupada ismi Natuk Baitan olarak okunmaktadır.1986 yılında İstanbul'da Vefat etmiştir.Anısına 2007 yılında Natuk Baytan Belgeseli çekilmiştir.Bu belgeselde Cüneyt Arkın ve Türker İnanoğlu gibi önemli isimler yer almıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (8)
Avatar
mahsun1223 (Amatör) | 21 Şubat 2015, 16:52

natuk abinin mezarını bilen varmı ?

Cevap Yaz
0
0
BatesNorman (Profesyonel) | 22 Eylül 2014, 14:21

Sağ kolu Kemal Sunal olan nadir efsane yönetmenlerimizden Natuk Baytan.Ancak Sakar Şakir filmi bana göre Türk sineması için değil dünya sineması için bir komedi başyapıtıdır.Atla Gel şaban'da çok yüksek standartta bir filmdir.Ve daha nicesine imza atmıştır.Kara Murat ve Malkoçoğlu filmleri ile biraz fantastiğe kaçmıştır.Bence en başarılı olduğu konu Kemal Sunal eşliğinde yaptığı absürd komediler.Yine de özlüyoruz.

Cevap Yaz
0
0
aykutaltunkaya (Amatör) | 24 Mart 2013, 13:06

Türk sinemasının muhsin ertuğruldan sonraki en önemli yönetmenidir. yönettiği filmler ertem eğilmezle aynı döneme denk gelir ve ikiside artık klasikleşen bi çok yeşilçam filminin altına imzalarını atmışlardır. natuk baytanla ertem eğilmez yeşilçamı yeşilçam yapan adamlardır.

Cevap Yaz
0
2
metafor-metaphore (Dublör) | 13 Temmuz 2011, 02:41

sıradan bir komedi filmi gibi görülen yapıtlarındaki replikleriyle akıllara kaıznan yurdum çizgisine göre sıradışı bir yönetmen.özellikle  atlla gel şaban filmindeki kurgu esasında bir mihenk taşıdır.

Cevap Yaz
0
0
mzrahkapar (Jön) | 4 Ekim 2010, 13:50

kemal sunal ve cüneyt arkın gibi bir çok başarılı filmi var rahmetlinin saygıyla anıyorum

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz