Cahide Sonku

Cahide Sonku profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2/ 10
21 oy
15 kullanıcının favorisi

Cahide Sonku

Türkiye

27 Aralık 1916

18 Mart 1981

Biyografisi

Cahide Sonku (1916-1981), Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni ve ilk kadın sinema yıldızlarındandır.

Cahide Serap adıyla o zamanlar Osmanlı Devleti sınırları içinde olan Yemen'in San'a kentinde doğdu. 16 yaşında Darülbedayi\'ye girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları\'nın gözde oyuncuları arasında girmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin önemli isimlerindendir. 1933\'te \'Söz Bir Allah Bir\' filmiyle sinemaya geçti. Daha sonra 1950 yılında kendi adına Sonku Film şirketini kurdu. \'Fedâkar Ana\' filmiyle yönetmenliği denedi. Oyuncu Talat Artamel ile evlenip ayrıldı.

\'Bataklı Damın Kızı Aysel\' adlı filmle sinemaya adım atan Cahide Sonku, o günden sonra adeta bir \'fetiş\' oldu ve hemen her filmde erkeklerin kalbini kırıp kaçan güzel kadın rolüyle izleyicinin karşısına çıktı.

1979 yılında Sinema Yazarları Derneği hizmet ödülünü aldı. Alkol bağımlısı olduğu da ileri sürülen Sonku, 1981\'de İstanbul Alkadraz Sineması\'nda fenalaşarak 64 yaşında öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (9)
AbsurdFiction (Figuran) | 27 Temmuz 2015, 23:27

Türk sinemasına çok ciddi katkısı olan isimlerden. İlk kadın yönetmenimiz.

Cevap Yaz
0
0
cihan041 (Dublör) | 19 Nisan 2013, 10:55

Gerçekten inanılmaz bir hayat hikayesi var, Türk sinemasının ilk kadın yıldızı Cahide Sonku...

Cevap Yaz
0
0
dilaraendican (Figuran) | 24 Ekim 2012, 20:40

Türk Sinemasının Marilyn Monroe 'su, Greta Garbo 'su..hatta içinde yaşadığı toplumun Kadını Görsel Sanatlardan yasaklayan baskıcı tutumuna karşı çıkmak zorunda oluşu, türlü engellemelerle karşılaşması nedeniyle Monroe ve Garbo dan çok çok daha kalifiye bir Sanatçı, Aktirist..Her yönüyle müthiş bir yetenek, ve Türk Sinema ve Tiyatro Tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri..Sadece tüm çıplaklığıyla yaşam öyküsü değil, aynı zamanda bu usta oyuncuyu onore edecek birçok müthiş senaryo çıkabilir biyografisinden..Böylesi bir değeri, beyaz perdeye büyük çaplı yapımlarla getirmek, onu yeni nesil Sinemaseverlerle tanıştırmak gerekli..Bekliyoruz bakalım, Yapımcılarımız bu sesimizi duyar mı ...

Cevap Yaz
-1
+1
irem_ozturk_x (Amatör) | 06 Ocak 2012, 17:08

lamia kitabını okudum beni çok etkiledi..beklenen şarkı filmini youtubeda bulabildim çok güzel ama gizemli bir havası var onun gibisi gelmedi hayatı film olmalı..

Cevap Yaz
0
2
eeerdogdu (Amatör) | 21 Eylül 2010, 18:06

Demet Altınyeleklioğlu'nun 'Lamia' adlı romanındaki karakter aynı şeyleri yaşıyor. Birden zirveye çıkması, evlilikleri, güzelliği, herşeyini bi yangınla kaybetmesi, alkol tutkusu... Hepsi aynı... Kitap çok güzeldi, filmi de çekilse bence harika olur...

Cevap Yaz
0
2
Reklamı Aç
Görüşleriniz