Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Duck And Cover (ıı)

Duck And Cover (ıı) (1951) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
3.5 / 10
2 oy

1951 - ABD

Kısa Film

549 Dak.

 -

Raymond J. Mauer

Film Özeti

Yaklaşık 10 dakika uzunluktaki film, bir çizgi animasyonla başlar. İnsana benzer bir kaplumbağa olan Bert yolda yürümektedir. Bir yandan koronun söylediği Duck and Cover şarkısı duyulur:
Orijinal sözleriyleThere was a turtle by the name of Bertand Bert the turtle was very alert;when danger threatened him he never got hurthe knew just what to do...He'd duck! (nefesini tutar)And cover!Duck! (nefesini tutar)And cover! (erkek sesi) He did what we all must learn to do(erkek) You (kadın sesi) And you (erkek) And you (daha kalın erkek sesi) And you!'(patlama, nefesini tutar) Duck, and cover!'
Türkçe çevirisiBert adında bir kaplumbağa vardıVe kaplumbağa Bert hep tetikteydi;Bir tehlike olduğu zaman ona hiçbir şey olmazdıO sadece ne yapması gerektiğini biliyordu...Eğilir! (nefesini tutar)Ve siper alırdı!Eğil! (nefesini tutar)Ve siper al! (erkek sesi) O, hepimizin bilmesi gereken şeyleri yaptı(erkek) Sen (kadın sesi) Ve sen (erkek) Ve sen (daha kalın erkek sesi) Ve sen!'(patlama, nefesini tutar) Eğil ve siper al!'
Elindeki sicimde dinamit lokumu asılı olan bir maymun Bert'e saldırır. Bert son anda kabuğunun içine girer, dinamit patlayarak maymunu ve üzerinde durduğu ağacı havaya uçurur. Ancak Bert kurtulur, çünkü eğilmiş ve siper almıştır.
Bundan sonra film gerçek çekimlere döner, bir spiker çocuklara atom bombası patlaması gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini anlatır. Filmin devamında nükleer patlamalarda yatar durumda olmanın daha güvenli olduğu anlatılır, nükleer bir savaşta hayatta kalmak için çeşitli taktikler verilir.

Devamı
Gizle
Görüşleriniz