Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com
2013-10-25T14:22:52+04:00 2013-10-25T15:00:49+04:00

Yılmaz Erdoğan Filmleri, Yılmaz Erdoğan Sahneleri

Yılmaz Erdoğan / Vizontele
1

Yılmaz Erdoğan / Vizontele

Sene 1974. Van'ın Gevaş ilçesi. Köyün futbolcu delikanlısı Rıfat askere gidiyor. Sevgilisi Asiye ise gururlu bir kız. Üzüldüğünü göstermek istemiyor.Köyün delisi Emin'se teknoloji meraklısı. Ama kontrol edemediği bir tiki var. Başkalarının hareketlerini tekrar etmek. Tüm köy halkı sinemayla yatıp sinemayla kalkıyor. Bir gün TRT'den bir ekip köye TV vericisi getirmek için geliyor ama işi ciddiye almıyor. Deli Emin'se televizyon olayını onur meselesi yapıyor ve bu yolda tek destekçisi ilçenin belediye başkanı Nazmi Bey.

"Biz ceviz yiyiyorduk, o beni sevdi ben de onu sevdim"


 

Yılmaz Erdoğan'ın Vizontele  filminden Danimarkalı sevgilisini anlattığı meşhur sahnesi.

Organize İşler / Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz Sahnesi
2

Organize İşler / Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz Sahnesi

İstanbul'da oto hırsızlığı yapmakta olan bir çetenin reisi bir kovalamaca sırasında intihar etmek üzere olan birinin evine sığınır. Hayatını kurtardığına inandığı bu kişiye iş vermek ve hırsızlığa teşvik etmek ister. Yaptığının büyük bir hata olduğunu kısa sürede anlayacaktır.

"Şimdi sizin aklınızda iki soru var bir dayak nedir iki neden atılır?" ...

Yılmaz Erdoğan / Kelebeğin Rüyası / İyi Şiir Sahipsiz
4

Yılmaz Erdoğan / Kelebeğin Rüyası / İyi Şiir Sahipsiz

"Yazdıklarınıza aşık olmayın ama yazın", "Tek yaptığımız tutanak tutmak, gerisi takdir-i mutlak"

 

Yılmaz Erdoğan’ın, “Aşk en güzel bahanesidir şiirin” dediği Kelebeğin Rüyası’nda aşk, şiirin de hayatın da başrolünü üstleniyor. Film, şairlerin altın çağı olan yıllarda, İkinci Dünya Savaşı’nın gölgesinde adım adım gelişen bir aşkı anlatıyor.

Filmde Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat, çok iyi iki dost olan şairler Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur'u canlandırıyor.

Kelebeğin Rüyası filmi, 2014 yılında Türkiye'nin En İyi Yabancı Film dalında adayı olarak seçildi. İlk önce 2013 Şubat ayında gösterime giren film, aynı yılın Ekim ayında tekrar izleyicilerle buluştu.

 

Vizontele Tuuba / Yılmaz Erdoğan
5

Vizontele Tuuba / Yılmaz Erdoğan

1974 yılında televizyonla tanışan Güneydoğu kasabasının hikayesi devam ediyor. Bu küçük kasabada 1980 yazında yaşananlar konu ediliyor. Artık kasabada bazı evlerde televizyon var, akşamları televizyonu olan evlerde insan toplanıyor, Dallas seyrediyorlar. Deli Emin kasabanın tabela işleriyle uğraşıyor. Dükkanların, kahvehanelerin, yazlık sinemanın, Adalet Partisi İlçe Başkanlığı'nın ve devrimci derneklerin tabelalarını hep o hazırlamış; hepsinin bir köşesine de bir güvercin resmi kondurmuş. Gelen sürpriz konuklarla kasabada hayat hareketlenirken, ülkede yaşanan siyasi gelişmeler tüm ülkeyi olduğu gibi kasaba halkını da etkilemektedir...

Popüler Listeler

Görüşleriniz