Son Samuray

The Last Samurai

Son Samuray (2003) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4
/ 10
3001 oy

06 Şubat 2004

2003 - ABD

AksiyonDramMacera

154 Dak.PT154M

Edward Zwick John Logan Marshall Herskovitz

3912 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Bir sivil savaş gazisi olan yüzbaşı Woodrow Algren, 1870'lerin sonunda Winchester silahlarının sözcüsü sıfatıyla Japonya'yı ziyaret eder. Amacı; İmparator Meiji'nin askerlerini eğitmek ve silahlarının tanıtımını yapmaktır. Meiji'nin silahlarla donatılmış ordusu kalan son samurayları yok etmek için hazırlıklarını yaparken yüzbaşı Algren bir çatışma sırasında sakatlanır ve samuraylara esir düşer. Algren esir düştükten sonra samurayların lideri Katsumoto'dan onur ve savaş konusunda çok şey öğrenir ve iki taraf arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Filmi Ekleyen kadirdotcom
Popüler Yorumlar
mlkdgr (Figuran) | 04 Haziran 2012, 04:27

Tek bir şey söyliycem ''Bu filmi izlemeden ölmeyin...''

1
+10
GlamManiac (Figuran) | 30 Temmuz 2013, 00:54

bir devletin avrupalılaşmak ve tamahkarlığı yüzünden kendi kültürlerine ve geleneklerine açtığı savaş ve dram işte bu 2 duyguyu bize sonuna kadar yaşatan mükemmel bir film izlemenizi tavsiye ederim saygılar....

0
+7
Tüm yorumlar (1098)
TheGladiator (Amatör) | 13 Nisan 2014, 19:40

Bu tür filmlere bayılıyorum. Anlatmak istediğini olağanüstü bir tarzda aktaran efsane filmlerden bir tanesi. Tom Cruise ve Katsumoto'nun oyunculuğu müthişti.
-Bana nasıl öldüğünü anlat.
-Sana nasıl yaşadığını anlatacağım.
8.5/10

Cevap Yaz
0
0
prensesim41 (Profesyonel) | 11 Nisan 2014, 19:46

Tek kelime ile mükemmel 9/10

Cevap Yaz
0
0
Syl (Amatör) | 05 Nisan 2014, 23:33

Japonlar...Japonlar denince akla ilk ne gelir ? Tabi ki Çekik gözlü,zayıf,kısa boylu insanlar.Bir diğer akla gelen de, 2. Dünya savaşı'nda bile kılıçla savaşan insanlar.Barbarca adam öldüren vahşi insanlar...

Oysa kimse Japonlar'ın kibarlık abidesi olduğunu,efendisinin sadece tek bir ricası ile kendilerini seve seve öldürebileceğini,yenilgiyi asla kabul edemeyeceğini bilmez.Tabi bunlar Samuray Japonlar için geçerli.Avrupa'nın Çukuruna düşen Japonlardan bahsetmiyorum.

Son Samuray filmi tam da bu bahsettiğim şeyi anlatıyor.Amerikalı Tecrübeli bir askerin, Japon yöneticilerden ordularını Avrupa standartlarına getirmek için Eğitim verme teklifi alır.Çok yüklü de bir para öderler.Hayatı kötüye giden asker bunu kabul eder ve Japonya'ya gider.Orduyu eğitmeye başlar.Japon yöneticilerin Ordusunu Avrupa standartlarına getirmek istemesinin nedeni; Kültürüne aşırı bağlı olan,geleneklerinden hiç kopmayan ve 1000 yıl önce nasıl yaşıyorlarsa hala aynı yaşayan Samuraylardır.

Yapılan savaşta Asker Samuraylara esir düşer ve onların alışkanlıklarını kültürünü tanır ve onların tarafında büyük savaşa hazırlanır...

Bu filme yapılan her türlü yoruma kelimelerin kiyafetsiz kalacağı açıktır.Zaten 140 Milyon Dolar gibi dev bir bütçe ile çekilen Son Samuray, son kuruşuna kadar hakkını vermiş.Filmin en iyi yanlarından biri de, (Belki de Odak noktası) Yüzbaşı Algren'de Amerika'da Kızılderililerle savaşmıştır ve bu savaşın bir benzerinde bu sefer bölgenin yerlisinin tarafında yer almaktadır.Müthiş bir kurgulama vardı gerçekten filmde.Oyunculuklara zaten söylenecek söz yok.

Kesinlikle izlenmesi gereken, Onurun,Kültürün,Geleneklerin ne olduğunu en iyi açıklayan ve de Japon Samuray kültürünü en iyi açıklayan film.

Puanım belli zaten yazmaya gerek yok.Saygılarımla...

Cevap Yaz
0
1
CONVAYNE (Artist) | 04 Nisan 2014, 12:00

Film için özellikle bir yorum yazmayacağım çünkü tarihi filmler arasında ilk sıralarda yer aldığını düşünüyorum ve türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Ben filmi izlemeden önce Rurouni Kenshin i yeni bitirmiş olduğumdan Meiji çağına dair aklımda pek soru işareti kalmamıştı ve bu sayede bu filmi izlerken konuya hakim olma açısından da oldukça iyi oldu. Tavsiyem filmi izlemeden önce Meiji Çağına dair bir iki bilgi okumanız. İyi Seyirler...

Cevap Yaz
0
0
Movielegend (Amatör) | 29 Mart 2014, 23:09

+Bana nasıl öldüğünü anlat.
-Sana nasıl yaşadığını anlatacağım.

Böyle bir filmi bu zamana kadar neden erteledim aklıma şaşıyorum.Onur ve korkusuzluk her samurai filminde olduğu gibi başarıyla anlatılmış.Filmin müzikleri baya bi epik hava katmış sahnelere.Eğer bu zamana kadar izlemediyseniz kesinlikle izleyin derim.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz