Ünlü Sunucu Erkan Yolaç Hayatını Kaybetti.

17.05.2024 14:43
Ünlü Sunucu Erkan Yolaç Hayatını Kaybetti.

Ünlü Sunucu Erkan Yolaç, 89 yaşında hayatını kaybetti.

En çok “Evet-Hayır” yarışması ile hatırlanan, televizyon dünyasının efsanevi isimlerinden Erkan Yolaç yaşamını yitirdi. 89 yaşında hayata gözlerini yuman Yolaç, uzun süredir yoğun bakımdaydı.

Yolaç’ın kaldığı hastene sunucunun vefatı ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; 

"Solunum sıkıntısı nedeni ile hastanemize başvurmuş olan değerli televizyoncu Erkan Yolaç’ın tedavisi multidisipliner yaklaşım ile sürdürülmüştür. Uzun süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan hastamız maalesef çoklu organ yetmezliği nedeniyle 16 Mayıs 2024 akşamı saat 21.00’de vefat etmistir. Kendisine rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz."

Yolaç, 2022 senesinde rahatsızlanmıştı

Yolaç, 2022'de bağırsak enfeksiyonuna bağlı zehirlenme nedeniyle hastanede tedavi görmüştü. Ünlü sunucunun tedavi sürecinde yakalandığı koronavirüs de, daha önce geçirdiği zatürrenin nüksetmesine sebep olmuştu.

Yolaç'ın eşi Asuman Yolaç, 2022 yılında verdiği röportajda "Geçirdiği COVID-19 ve influenzalardan sonra altta yatan başka rahatsızlık MSA-P denilen bir rahatsızlık ortaya çıktı" bilgisini vermişti.

Yolaç'ın belirli aralıklarla yoğun bakıma girdiği ancak bilincinin yerinde olduğu öğrenilmişti.

Ünlü sunucunun bugüne kadar 2-3 kere yoğun bakıma girdiğini söyleyen eşi, "Tekrar odaya çıktı, en son da 10 gündür yoğun bakımda ve ciğerlerde mantar oluşumu olmuş" demişti.

Erkan Yolaç kimdir?

24 Şubat 1935 tarihinde Babaeski'de doğan Erkan Yolaç, aslen Edirneli idi. Yolaç'ın ailesi 1941 yılında İstanbul'a taşındı. Ünlü sunucu, önce Saint-Joseph Fransız Lisesi'nde sonra Kenan Evren Anadolu Lisesi'nde eğitim aldı. 

Babasının işi gereği Kastamonu'ya taşındılar. Burada lisedeyken edebiyat öğretmeni Rauf Mutluay'ın yönlendirmesiyle belediye mikrofonlarından sunum yaptı. Belediye başkanı Osman Zeki Oktay'ın da sunumunu beğenmesiyle tüm anonsları o yapmaya başladı. 

1960 yılında Ankara Radyosu'nun sınavlarını kazanarak orada çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda Huysuz Virjin, Orhan Boran, Leyla Sayar gibi isimlerle gazinolarda çalışmaya başladı. Büyük çıkışını ise "Evet-Hayır'' yarışmasıyla yaptı.

Asuman Tuğberk ile evlenen Yolaç, Göksu ve Mehmet adında iki çocuk babasıydı.