Troia Film Festivali’nin Tarihi Değişti

26.05.2010 09:48
Troia Film Festivali’nin Tarihi Değişti

Uzun süredir ön çalışmaları sürdürülen Çanakkale Troia Film Festivali Komite başkanı Erdoğan Akduman, “1. Çanakkale Troia Film Festivali’nin Temmuz ayı içinde yapılacağı duyurulmuştu. Ancak yoğun istek üzerine ve filmlerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi adına 15 - 19 Eylül 2010 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır.’’ dedi

 

BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

 

15 - 19 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleşecek olan 1. Çanakkale Troia Film Festivali’nin tarihlerini açıklayan Festival Komite Başkanı Erdoğan Akduman şöyle devam etti: “Festivalimizde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve En İyi Sanat Yönetmeni dallarında ödül verilmesine karar verilmiştir. Filmlerin başvuru tarihi 01 - 31 Temmuz tarihleri arasındadır. Filmler ön jüri ve ana jüri olmak üzere iki jüri tarafından değerlendirilecektir. Jüri üyeleri mesleklerinde uzmanlaşmış yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı, müzik bestecisi, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni ve sinema eleştirmeninden oluşturulacaktır.” dedi.

 

HALK JÜRİSİ EN İYİ FİLMİ SEÇECEK

 

1. Çanakkale Troia Film Festivali’nde ön jüri ve ana jüri dışında Çanakkale halkının da jüri olacağını belirten Akduman: “Film festivalimizde halk jürisi oluşturulacaktır. Çanakkale halkı izlediği filmlerin aynı zamanda jürisi olacaktır. Böylece Çanakkale halkının seçtiği film En İyi Film olarak da ödüllendirilecektir. En İyi Film dalında iki ödülümüz var. Bunlardan biri ana jürinin seçtiği, diğeri halkın seçtiği En İyi Film ödülünü alacaktır. Çanakkale halkının film kültürü ve festivale olacak desteği ile film festivali önce ulusa sonra uluslara duyuracağız.’’

 

AKDUMAN FFİLMLERDE KISITLAMA YOK

 

1. Çanakkale Troia Film Festivali Komite Başkanı Erdoğan Akduman: “Film festivaline başvuracak filmlerin katılımı için herhangi bir kısıtlama yok. Bir yıl içinde çekilen tüm filmler koşulsuz katılabilirler. Bu yıl ulusal uzun metrajlı filmler yarışacak. Önümüzdeki yıl ulusalın yanı sıra uluslararası uzun metrajlı filmler de yarışmaya katılabilecek. Bunun için de bazı özgün düşüncelerimiz var. Kısa filmler, öğrenci filmleri gibi özendirici kategorilerin de yer almasını plânlıyoruz. Ayrıca yetenekli gençlerimizin de yaptığı kısa metrajlı filmler ve üniversiteli gençlerimizin kısa belgeselleri, filmleri değerlendirmeye alınacaktır.” şeklinde konuştu.

 

JÜRİLER BELİRLENİYOR

 

1.    Çanakkale Troia Film Festivali Komite Başkanı Erdoğan Akduman ön jüri ve ana jürilerin seçimi konusunda da çok hassas davrandıklarını belirterek: “Film Festivalimizin ön jürisi Haziran ayı sonunda, ana jürisi Temmuz ayı içinde belirlenecek ve açıklanacaktır. Çanakkale, Kurtuluş Savaşımızın destan yaratmış bir kentidir ve bu kentimize sanatsal ürünlerle merhaba demek istiyoruz. Bunun için de film festivali bu merhabanın güzel bir aracı olacaktır…” dedi.