Sinemalar.com

Çoğunluk, Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülünü Kazandı

Çoğunluk, Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülünü Kazandı
14 Eylül 2010

Yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptığı, Yeni Sinemacılar’ın son filmi Çoğunluk Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülü kazandı. Fatih Akın’ın başkanlığındaki jüri tarafından ilk filmlerin yarıştığı Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülüne layık görülen Çoğunluk, 9 Eylül Perşembe günü Venice Days bölümünde dünya prömiyerini yapmıştı. Sala Darsena Sineması’nda yapılan galada Venice Days Direktörü Giorgio Gosetti  filmi sunarken “karanlık ama komik bir film” yorumunu yapmış ve  yoğun ilgi gören gösterimin ardından seyirciler filmin yönetmeni Seren Yüce, oyuncuları Settar Tanrıöğen, Bartu Küçükçağlayan ve Esme Madra’yı soru yağmuruna tutmuşlardı.

 

İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanan filmin başrollerini Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş paylaşıyor. Daha önce Yeşim Ustaoğlu ve Fatih Akın’la birinci asistan olarak çalışan Seren Yüce’nin ilk filmi olan Çoğunluk’un görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer üstlenirken yapımcılığını Yeni Sinemacılar’dan Sevil Demirci ve Önder Çakar yapıyor.

 

Çoğunluk festival yolculuğuna Venedik’ten hemen sonra 35. Uluslararası Toronto Film Festivali ve Ekim ayında yapılacak 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’yle devam edecek.

Tüm yorumlar (6)

Avatar
jackville (Star) | 22 Ekim 2010, 02:37

sen venedik'te geleceğin aslanı ödülünü al. ülkende en prestijli sinema ödüllerinde alnının akıyla çık oradan da ödülleri kap ama halka gelince çok sıkıcı aldığım bilet parasına değmez diye yorumlar al. bu ne uçurumdur ya. insanlar bu tarz filmlere ön yargılı yaklaşıyor, ondan kaynaklanıyor sanırsam. yani en azından oyuncuları bir arada izlemiş oldum. o da güzeldi diyebil be kardeşim ya.

Cevap Yaz
0
1
Emsallsiz (Jön) | 18 Şubat 2011, 18:55

Bence sen adrenalin bağımlısı biri olduğun için beğenmedin filmi ödülk alıpta kötü olmayan nadir Türk yapımlarından biridir kesinlikle Çoğunluk

0
1
didar21 (Amatör) | 25 Ekim 2010, 01:10

filmde sana bi gerçekliği gösterdi heralde cengizbey kardeşim
çok fazla rahatsız etmiş film seni
bence amacına ulaşmış
bütün filmler izleyiciyi tatmin etmek için yapılmaz
 
kabulet sendende bişeyler var filmde demi bizimde mertkana benzeyen yönlerimiz var çünkü çoğunluk biziz ve dünya ondan kötü biryer

0
0
jackville (Star) | 23 Ekim 2010, 00:32

objektif ol olma. ben ondan bahsetmiyorum. zaten farkındaysan anlatmaya çalıştığım şey ödül toplayan filmlerin çoğu festival filmi gibi etiketlerden dolayı halktan insanlar ön yargıyla yaklaıyor. ben bu uçurumdan bahsediyorum.. beğenip beğenmemek sana kalmış. ama ben beğendim ve tutup bana dikkatli izle dememelisin. ben filmi izlerken başından bile kalkmam konsantre olur pür dikkat izliyorum zaten.

0
0
cengizbey07 (Amatör) | 22 Ekim 2010, 20:48

Kardeşim banane aldığı ödüllerden..! Ben objektif olarak gidip izlediğim filime bakarım.Yani ne izlediğime bakarım,ne verildiğine yada ne yazıldığına değil.Filim rezalettir.iğrençtir.Senaryo yoktur.Dikkatlice izleyin midemiz bulandı.

1
0
sinemasa (Dublör) | 16 Eylül 2010, 20:12

Darısı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivaline...

Cevap Yaz
0
0
undys (Profesyonel) | 16 Eylül 2010, 01:46

çok iyi haber,toronto film festivalinde de gösterilcekse..Başarılar diiyorum..

Cevap Yaz
0
0
Cinemayorumlari (Efsane) | 14 Eylül 2010, 20:03

Güzel bir başarı devamını bekliyoruz türk sineması için

Cevap Yaz
0
0
meken (Artist) | 14 Eylül 2010, 19:49

venedik için tebrikler.toronto ve antalya için başarılar.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz