Sinemalar.com

Türkiye’nin İlk Yaratık Filmi ‘Semum’

Türkiye’nin İlk Yaratık Filmi ‘Semum’
26 Aralık 2007

Mütevazi bütçesine rağmen, geçen sezonun en çok tartışma yaratan, en çok izlenen ve Türk Sineması’nın korku kültürünü yeniden canlandıran \'D@bbe\' filminin senarist ve yönetmeni Hasan Karacadağ, şimdi de ‘Semum’ ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

8 Şubat 2008’de korku türünde film severler için vizyonda olacak Semum, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak senaryolaştırılmış. İzmir’de kendi halinde biri olarak hayatına devam eden ve paranormal olayların hiçbir türlüsüyle ilgisi olmayan Canan Karaca’nın aniden yaşamaya başladığı korkunç saatler, Hasan Karacadağ’ın yeni bir film çekmesi için esin kaynağı olmuş.

Gördüklerini ‘Cehennem Günlüğü’ adıyla Hasan Karacadağ’a bir mektupla anlatan Canan Karaca, Türkiye’de bir ilk olarak tarihe geçen yaratık filmi Semum’un çekilmesine vesile oldu. Karacadağ, Canan Karaca’nın anlattıklarının dışında 20’ye yakın, birbirini hiç tanımayan kişilerle konuştuktan sonra Semum adlı yaratığın çizimlerini oluşturdu. Tüm tariflerin birbirine çok yakın olmasını şaşkınlıkla dinleyen Karacadağ, yaratığın görüntüsünün gerçeğe yakın olması için tam üç ay sadece çizimlerle uğraştı.

Ortaya dünya sinemalarında şaşkınlık yaratacak kadar ürkünç bir varlık çıktığını gören Karacadağ, Semum adlı yaratığı tamamen 3D olarak Türk efektçilere tasarlattı.

 

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (46)

Avatar
disqotech (Profesyonel) | 18 Ağustos 2010, 06:03

oldukça vasat bir filmdi malesef pek başarılı değildi.

Cevap Yaz
0
0
daniel-brk (Efsane) | 21 Kasım 2009, 14:16

Bence dabbe kadar başarılı değildi bence ben pek beğenmedim ya :((

Cevap Yaz
0
0
ist157 (Amatör) | 17 Ağustos 2009, 01:06

türk sinemasının en iyi filmlerinden biri semum(dikkat edin en iyi korku filmi demedim)gerçekten çok iyi bir hikaye ve çok iyi bir anlatıma sahip semum.şimdi dabbe 2 25 aralık ta vizyona giriyor.merakla bekliyorum.

Cevap Yaz
0
0
darkdevil34 (Amatör) | 10 Ağustos 2009, 03:04

semum çık dışarı allah belanı vercek :) bu ne ya seytan filminin imamlı olanı. hep böyle kopyacı mı olacağız. puanım 1/10

Cevap Yaz
0
0
lpfaruk (Profesyonel) | 7 Aralık 2008, 20:37

..fena değil izlenebilir bi film..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz