Sinemalar.com

Fest-i Kült 5, perdelerini açmak için gün sayıyor

Fest-i Kült 5, perdelerini açmak için gün sayıyor
6 Ekim 2011

Fest-i Kült 5 - AFSGD Kültürlerarası Film Festivali

 

İlki 2005 yılında düzenlenen Fest-i Kült Film Festivali, 17-25 Kasım tarihlerinde yeniden Ankaralı sinemaseverlerle buluşuyor.

 

İlk defa düzenlendiği 2005 yılından bu yana Ankaralı sinemaseverlere farklı ülkelerden ve kültürlerden seçkiler sunan, gençler için ise ilk sinema tecrübelerini edinmelerini sağlayacak atölye çalışmaları düzenleyen Fest-i Kült Film Festivali iki yıllık bir aradan sonra tekrar Ankara kültür-sanat yaşamındaki yerini almaya hazırlanıyor. Kültürlerarası anlayış ve gönüllü hizmet kavramlarının toplumda yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefleyen AFS Gönüllüleri Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen AFSGD Kültürlerarası Film Festivali,  veya bilinen adıyla Fest-i Kült, 17-25 Kasım tarihlerinde Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda Ankaralılar’la buluşacak.

Promofest Seçkisi İlk Defa Türkiye’de

Pek çok ülkeden kısa ve uzun metrajlı filmlerin gösterileceği festival, İspanyol Promofest seçkisine de yer verecek. Promofest seçkisinden beş filmi birden programında barındıran festival, aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmış bir filme de ev sahipliği yapacak. Lucas Figueroa’nın tüm dünyada toplam 259 ödül kazanan “Porque Hay Cosas Que Nunca Se Olvidan” isimli kısa metraj filmi ilk defa Ankaralı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Bir başka ödüllü kısa, Umut Dağ’ın yönetmenliğini yaptığı “Papa” da festival programında yer alıyor.

Sinemaya İlk Adım

Festival, farklı kültürlerden eserleri Ankara seyircisine ulaştırmakla kalmıyor. Fotoğraf Sinema Ankara’nın katkılarıyla düzenlenecek çalıştaylarla sinemaseverlere ilgilerini bir adım öteye taşıyıp işin mutfağına göz atma fırsatı sunuluyor. 18-20 Kasım tarihlerinde düzenlenecek çalıştaylar için kayıtlar devam ediyor.

Ayrıntılı bilgi için www.facebook.com/festikult

Tüm yorumlar (4)

Avatar
Darksid (Profesyonel) | 10 Ekim 2011, 13:48

ülkemizde herşeyi yapabilecek potansiyelin var olduğuna inanıyorum

Cevap Yaz
0
0
cansaka (Profesyonel) | 9 Ekim 2011, 23:52

Bu tip Festivallerin ülkemizin sinema geleceği ve tanıtımı için faydalı olacağını düşünüyorum.

Cevap Yaz
0
0
sunerion (Amatör) | 9 Ekim 2011, 17:43

Geçen sefer izlediğim kadar güzel filmler olmasını bekliyorum. Tamamen gönüllü olarak ortaya çıkan bu festivali gerçekten takdir ediyorum. Bir çok ülkeden filmi bizimle buluşturuyorlar, gerçekten herkesin gelmesini tavsiye ederim!..

Cevap Yaz
0
0
dikmence (Dublör) | 6 Ekim 2011, 13:50

bizim türkiyemizdede yetenekli kisa flim yapacak gençlerimiz var senoryoları flımlerde bile bulunmayan flım ceke bilirler  bence bunu biraz türk halkı olarak desteklemek gerekiyor hele flim hayranıysanız birazcık nette kisa flımlere baksınlar

Cevap Yaz
0
0
yucelafs (Amatör) | 6 Ekim 2011, 20:25

Merhabalar,
Biz bu festivalde bunları yapmaya çalışıyoruz 5. yapılcak olan festivalimizde bütün kısa film çeken arkadaşların filmlerine açığız.Sizde onlara destek vermek istiyosanız bizimle beraber olmanıza sevinirim.Saygılarımla
Yücel Kasapoğlu
AFS Volunteer

0
0
Görüşleriniz