'Nene Hatun' nasıl 'Gazi Kadın' oldu ?

16.05.2012 11:39
'Nene Hatun' nasıl 'Gazi Kadın' oldu ?

Erzurum'da bulunan Kadir İnanır, 40 yıl öncesine gitti ve bir film projesinin nasıl isim değiştirdiğini anlattı. İnanır ekledi: Bugünkü gücüm olsa yapmazdım.

Türk sinemasının usta ismi Kaidr İnanır, bu yıl 7'ncisi düzenlenen ve onur ödülü aldığı 'Uluslararası Dadaş Film Festivali' için Erzurum'da.

Osmanlı- Rus savaşlarına sahne olan Aziziye Tabyalarını gezen ve kentin kadın kahramanı Nene Hatun'un mezarını ziyaret eden İnanır, 1970'li yıllarda yaşadığı olayı anlattı.

Nene Hatun'un hayatını anlatan bir filmini çekmeye başladıklarıı ancak 'gerdek gecesi' sahnesi yüzünden Erzurumlu derneklerin ayaklanarak filmin çekimini engellediğini söyleyen İnanır, "Şimdiki konumum olsa öyle iki tane derneğin direnişine karşı dururdum" dedi.

Kadir İnanır şunları anlattı: 
"Biz 1970'li yıllarda Erzurum'da Nene Hatun'un hayatını anlatan bir film yapacaktık. Benim de sinemaya başladığım ilk yıllardı. Hazırlandık filme. 'Pazar Dergisi' diye bir dergi vardı. O günkü anlayışımıza göre çıplak fotoğralar basan, magazinsel bir dergiydi. Biz de konuladığımız hikayeye göre, Nene Hatun kocasını askere gönderirken gerdek gecesi çekiyorduk. Böyle yanyana Türkan Şaroy ile birbirimize bakarken bir gerdek sahnesi çektik. Dergi de o fotoğrafı, 'Milli Kahraman'ın gerdek sahnesi filme alındı' diye yayınladı.

O yıllarda İstanbul'da okuyan Erzurumlu üniversiteli talebelerin kurduğu dernekler 'Hayır siz bu şartlarda Erzurum'a giremezsiniz' diye bir kampanya açtılar. Biz de endişe duyduk. Ben o zaman film çekilirken söz sahibi değildim. Şimdiki konumum olsa öyle iki tane derneğin direnişine karşı dururdum. Şimdi ki gücüm olsa o filmi burada çekerdik.

Yapımcı da çekindi her halde. Gittik filmi Gerede'de çekdik. Adını da 'Gazi Kadın' olarak değiştirdik. Çünkü Nene Hatun'a yakışan en güzel isim oydu. O film Türk sinemasının en güçlü, en pahalı filmlerinden biri oldu. Zaten tarihi günlerde de zaman zaman televizyon ekranlarına geliyor.

Sonra o filme karşı çıkan Erzurumlular seyrettiler. Sanıyorum ki utanmışlardır. Keşke o filmi burada çekseydik daha anlamlı olurdu diye düşünüyorum. Şimdi birden bire kaç yıl geriye gittim. Şu mekanda çekmek varken, gittik Gerede'de çektik."

 

 

Kaynak ntvmsnbc