Varşova Türk Filmleri Haftası

18.05.2012 14:11
Varşova Türk Filmleri Haftası

Başka Dilde Aşk, Kıskanmak, Kosmos, Nar, Nokta ve Uzak İhtimal gibi Türk sinemasının önemli örneklerinin gösterileceği Varşova Türk Filmleri Haftası 24-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Büyülü Fener Kültür Sanat Derneği’nin düzenlediği Varşova Türk Filmleri Haftası ve Marketi, 24-30 Mayıs tarihleri arasında Varşova’da yapılacak. Yeni Türk Sineması’nın ödüllü örneklerinin gösterileceği etkinlik kapsamında ayrıca, Türkiyeli yapımcılarla Polonya sinema sektörünün ileri gelenlerinin buluşacağı Film Marketi düzenlenecek.

Açılış Filmi: Lal Gece
Varşova’nın en önemli sinemalarından biri sayılan Kino Muranow’da gerçekleştirilecek Film Haftası’nın açılış filmi, Reis Çelik’in yönettiği Lal Gece (2012) olacak. Berlin Film Festivali’nin ‘Generation’ bölümünden ‘Kristal Ayı’ ödülünü alan film, erken yaşta evlendirilen kız çocukların dramını anlatıyor.

Ödüllü filmler Kino Muranow’da
Film Haftası kapsamında ayrıca; Başka Dilde Aşk, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Entelköy Efeköy’e Karşı, Geriye Kalan, Kıskanmak, Kosmos, Nar, Nokta ve Uzak İhtimal adlı filmler de gösterilecek.

En iyi belgeseller ve kısalar
Etkinlik kapsamında ayrıca, Türk sinemasının son dönemdeki önemli kısa ve belgesel filmlerinden yapılmış özel bir seçki de gösterilecek.

Doğa Kılcıoğlu’nun evlilik programlarının kamera arkasını anlattığı filmi Kamerayla İzdivaç (2010) ve Melisa Önel’in Antalya’da “En İyi İlk Belgesel” seçilen filmi Ben Ve Nuri Bala (2009), Türk Filmleri Haftası’nın belgesel filmleri…

Türk sinemasının son bir yıldaki en iyi kısalarını bir araya getiren Hisar Kısa Film Seçkisi’ni ise kısa film tutkunlarının kaçırmaması gerekiyor. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nin hazırladığı Seçki, ulusal arenada boy gösteren başarılı kısa filmleri ve belgeselleri yurtdışına taşıyarak uluslararası alanda tanıtılmalarını ve izlenmelerini sağlamak amacıyla 2005’ten bu yana yapılmakta ve sinema dünyasının önde gelen isimleri tarafından belirlenmekte.

Türk sineması konuşulacak
Varşova Türk Filmleri Haftası’na Lal Gece’nin yönetmeni Reis Çelik, Kıskanmak filminin yönetmeni Zeki Demirkubuz ve oyuncusu Serhat Tutumluer, Başka Dilde Aşk’ın oyuncularından Lale Mansur; Market’e ise yapımcılar Muharrem Gülmez ve Türker Korkmaz konuk olarak katılacak.

 

Kaynak:ntvmsnbc