Batman pelerinini değiştirmezse yere çakılacak

11.07.2012 12:09
Batman pelerinini değiştirmezse yere çakılacak

Leicester Üniversitesi'nden 4 öğrencinin yaptığı araştırma, Batman'in pelerininin uçuşa elverişli olmadığını iddia etti.

İngiltere'deki Leicester Üniversitesi'nde 4 fizik öğrencisinin yaptığı araştırma, ''Batman Başlıyor'' filminde Batman'in kullandığı pelerinin, filmin kahramanının ''Yere çakılmasına'' sebep olacağını ortaya koydu.

Araştırmacılar, maskeli kahramanın söz konusu pelerinle olası süzülüşünün 80 kilometre hızla giden bir araçla eşdeğer olacağını belirtti.

Yaklaşık 4,7 metre kanat açıklığına sahip pelerinin, normal bir planörün tek kanadının yarısı kadar olduğunu vurgulayan araştırmacılar, ''tek parça halinde kalabilmesi'' için Batman'in daha geniş bir pelerin ya da motor gibi itici bir kuvvet kullanması gerektiğine dikkati çekti.

Araştırmacılardan 22 yaşındaki David Marshall, ''Geleneksel yöntemleriyle atlamakta ısrarlıysa, Batman'in, özel olarak geliştirdiği kanat sistemiyle helikopterden paraşüt kullanmadan atlayan ilk kişi olan Gary Connery'nin yöntemini uygulayabileceğini'' belirtti.

Marshall, bu özel kanat sisteminin dışında, Connery'nin, düşüşünü hafifletmek için yere binlerce karton kutu dizdiğini de hatırlattı.

Christopher Nolan'ın beyazperdeye uyarladığı yeni Batman serisinin son filmi 'The Dark Knight Rises' 27 Temmuz'da Türkiye'de de gösterime girecek.

 

 

Kaynak:ntvmsbc