Sinemalar.com

James Cameron'dan Osmanlı filmi: Kıtlık

James Cameron'dan Osmanlı filmi: Kıtlık
14 Eylül 2017

Senarist ve proje müdürü Ömer Sarıkaya, yönetmen James Cameron; oyuncular Burak Özcivit, Kenan İmirzalıoğlu, Saoirse Ronan, Sean Bean, Colin Farrell...

Osmanlı Devleti'nin 1845'te büyük bir kıtlık yaşayan İrlanda’ya gemilerle gönderdiği yardımı konu alan 'Kıtlık' (Famine) filminin çekimlerine önümüzdeki Ekim ayında başlanıyor.

Dünyaca ünlü yönetmen James Cameron’un yöneteceği film, İrlanda ve Türkiye’de çekilecek.

Tanınmış Hollywood yıldızlarının yanı sıra Türk oyuncular da kamera karşısına geçecek. Yaklaşık 50 milyon dolar bütçeli filmin 2013 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

Filmin senaristi ve proje müdürü Ömer Sarıkaya, Independent Film Development Corporation (IFDC) şirketiyle ön anlaşma imzaladıklarını belirterek, Ekim ayında çekimlerine başlanacak filmin 2013 yılında gösterime gireceğini söyledi.

"Titanik'ten daha etkileyici olacak"

'Kıtlık' filminde Saoirse Ronan, Sean Bean, Colin Farrell ile birlikte Burak Özcivit ve Kenan İmirzalıoğlu’nun rol alacağını kaydeden Sarıkaya, senaryosu kendisi tarafından yazılan, 'Türk denizci Fatih' ile 'İrlandalı Mary'nin kıtlık zamanındaki aşklarını anlatacak film için "Titanik'ten daha etkileyici olacak" dedi.

Sarıkaya, "İrlanda’nın çektiği kıtlığı ve Osmanlı’nın büyük bir devlete yakışır şekilde yaptığı yardımı merkeze alarak çekeceğimiz filmle, tarihin bu fazla bilinmeyen yönüne ışık tutmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

'Mary' karakterini İrlanda asıllı yıldız Saoirse Ronan, 'Fatih' karakterini Burak Özcivit’in oynamasının planlandığını belirten Sarıkaya, 'Sultan Abdülmecid'in ise Kenan İmirzalıoğlu tarafından canlandırılacağını aktardı.

Hikayeyi tesadüfen öğrendi

Sarıkaya, kendisini söz konusu filmin hikayesini yazmaya İrlanda’ya yaptığı bir seyahatin sevkettiğini anlattı. Dört yıl önce, İrlanda’ya gideceği sırada internet üzerinde araştırma yaparken gözüne çarpan bir ay yıldız ile Osmanlı hilalinin dikkatini çektiğini anlatan Ömer Sarıkaya, "Bu beni Dublin Limanı’nın elli kilometre uzağındaki Drogheda’ya kadar götürdü. İki yıl boyunca Türkiye'de ve İrlanda'da arşivleri taradım. Kütüphaneleri bir bir gezdim ve senaryoyu tamamladım. Filme, İrlanda’ya yardım için gelen Osmanlı donanmasındaki Türk denizci Fatih ile İrlandalı Mary’nin aşk öyküsünü de yerleştirdim" diye konuştu.

 

Kaynak:ntvmsbc

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Tüm yorumlar (63)

Avatar
sunking06 (Amatör) | 2 Aralık 2014, 07:32

ne oldu bu filmin akıbeti 2013 te gösterime girilecek denmiş sene olmuş 2015 bu film da hala yok piyasada

Cevap Yaz
0
0
StyleS (Profesyonel) | 9 Aralık 2012, 17:00

VAAYYYYY HARİKA TÜRKLERİ AŞAĞILAYAN O FETİH 1453 FİLMİNDEN SONRA YÜKSEK BÜTÇELİ BİR FLİM YAPILIYOR BU SEFER BİZLERİDE İYİ OLARAK GÖSTERECEKLER

Cevap Yaz
0
3
Dapoet (Artist) | 3 Kasım 2012, 18:58

Sabirsizlikla bekliyorum.

Cevap Yaz
0
1
gordeslideniro (Profesyonel) | 14 Eylül 2012, 01:33

Güzel bir film olacağını düşünüyor ve sabırsızlıkla bekliyorum...

Cevap Yaz
0
0
OnurShady (Figuran) | 1 Ağustos 2012, 04:48

Kenandan başkası kalkamaz bu işin altından.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz