Sinemalar.com

Oscar yolunda şaşırtan karar

Oscar yolunda şaşırtan karar
27 Eylül 2012

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu. Jürinin seçtiği film sürpriz kararla Ateşin Düştüğü Yer oldu.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu örgütlerinden oluşan jüri yabancı film Oscar'ında Türkiye'yi temsil edecek filmi seçti.

 

Seçiçi kurul kararını böyle duyurdu:

26 Eylül tarihinde saat 14.30'de Sanatsal Etkinlikler Komisyonu örgütlerinden oluşan aşağıda isimleri yazılı jüri, seçim yapmak üzere toplandı. 85. Akademi Ödüllerine başvuran Labirent, Yeraltı, Entelköy Efeköy'e Karşı, Fetih 1453, Zenne Dancer, Lal Gece, Araf, Can, Ateş'in Düştüğü Yer, Devir, El Yazısı isimli filmlerden yönetmenliğini İsmail Güneş'in yaptığı Ateşin Düştüğü Yer isimli film Türkiye'yi 85. Akademi Ödüllerinde temsil etmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.

 

Jüride şu isimler yer aldı: Ali Atlıhan, Yılmaz Atadeniz, Osman Sınav (oy kullanmadı), Ercan Kesal, Atalay Taşdiken, Sinan Güngör, Murat Tokat, Semih Kaplanoğlu, Sevil Demirci, Mehmet Altıoklar, Dolunay Soysert, Yusuf Sezgin, Taner Barlas (oy kullanmadı), Serdar Akbıyık.

'EN İYİ DEĞİL AMA FARKLI'

Filmin yapımcısı Baran Seyhan, konuyla ilgili NTV'ye açıklamalarda bulundu. Filmin 'farklı' olması nedeniyle beğeni topladığını anlatan Seyhan şunları söyledi: "Filmimizin Oscar aday adayı seçilmesi Türkiye'de bu yıl çekilen en iyi film olduğu anlamına gelmiyor. Böyle bir anlam çıkarılmasını da istemiyoruz. Seçim komitesindeki arkadaşlar filmimizin diğerlerine göre farklı olduğunu düşündüler. Filmimizi yurt dışında ilk kez Montreal Film Festivali'nde tanıttık. Filmin sıcaklığı, herkesin ilgisini çekti. Oscar yolculuğunda bunun da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Umarım Oscar ödüllerinde de insanların beğenisini kazanırız."

Ateşin Düştüğü Yer filmine http://www.sinemalar.com/film/52743/atesin-dustugu-yer adresinden ulaşabilirsiniz...

 

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Tüm yorumlar (22)

Avatar
sarmisak (Dublör) | 30 Eylül 2012, 22:02

marjinaliz biz. farklıyı buluruz. kaç kişi izledi ya bu filmi acaba.

Cevap Yaz
0
0
TuCo (Profesyonel) | 30 Eylül 2012, 08:04

Şahsen çok da meraklısı değilim film gönderme işinin. Lakin Fetih filmine itirazı olan arkadaşlar a Mongol filminin de bir ara bu kategoride yarıştığını hatırlatmak isterim. İlla artık gına getiren sanat filmlerinden birisini yolayacağız diye bir şart yok ortada..

Cevap Yaz
0
0
ozulucan (Artist) | 29 Eylül 2012, 16:05

'Ateşin düştüğü yer', kültürümüzün benlik bulduğu anadolunun kalbinde, töre ve vicdan gibi iki ayrı kavramı karşı karşıya getirse de, Oscar'a aday gösterilmesi babında bizden olmayan bizi anlayamaz demek istiyorum. Evet bu filmin aday olduğunu görünce, sahte bir entellikle "çok banel, çok saçma, ne alaka" gibi kendi değerlerinin farkında olmaktan uzak yorumlar yapabilirsiniz. Fakat şunu düşünmek lazım ki, bizi biz yapan ne eurovisionda çalınan basit ingilizce şarkılar, ne cin, büyü vb. temalı korku filmleri, ne de avrupa özentisi ışıltılı, üçüncü sınıf bir düğünü aratmayan aksiyon filmleri... Bizi biz yapan, artısıyla, eksisiyle şuan "modernleşme" adı altında diğerlerinin taklit edilmesiyle can çekişen sımsıcak kültürümüz...
Kalkıp da bu filmi 'görüntü var ses yok' tarzı teknolojiden nasiplenmiş içi boş amerikan filmleriyle karşılaştıran kişi, sen neyin kafasındasın? Senin babannenin adı halime, hatice, ayşe, fatma iken, çocukluğunu türk filmi izleyerek geçirmiş iken, ne zaman büyüdün de kendi kültürünü küçük görüyorsun?
Diyeceğim o ki, iyiki 'ne idüğü belirsiz' kolpa filmler yerine, bu film gidiyor Oscar'a...
Savunduğum şey bu film değil, belki diğer türk filmleriyle karşılaştırınca yerden yere vuracağım; ama savunduğum şey sadece Oscar'a gönderilen özentilikten uzak bir türk filmi...
Herkes şunun da farkında olmalı, körler ve sağırlar birbirini ağırlar... Fevkalade bir film çeksek bile bize ödül vermeyecekleri ortada...
Rahat olun...

Cevap Yaz
0
2
Wahlberg (Amatör) | 28 Eylül 2012, 17:49

Hadi bu filmin yollanması bir ibretlik mantık hatası. Ondan daha ibretlik olanı ise Fetih gitsin diyenler mevcut. Fetih filmini savaş kulvarında oscara sokarsak millet bize g.tüyle güler çok pardon.

Cevap Yaz
1
3
Psinozas (Figuran) | 28 Eylül 2012, 11:45

Ali Haydar ahahahha :D

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz