Sinemalar.com

'Steve Jobs izleseydi utanırdı'

'Steve Jobs izleseydi utanırdı'
28 Ocak 2013

Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs’ın gençliğini konu alan ‘jOBS’ adlı filmin geçtiğimiz Cuma günü yapılan prömiyeri eleştirmenlerden farklı yorumlar aldı. Birçok kişi filmin ‘tek taraflı bir bakış açısı içerdiğini’ belirtirken, Jobs ile Apple’ı kuran isim olan Steve Wozniak, 'Jobs izleseydi utanırdı' ifadesini kullandı.

ABD’de Nisan ayında gösterime girmesi beklenen ‘jOBS’ filminin Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirilen prömiyeri, beklenen olumlu tepkiyi alamadı.

 

Filmi eleştiren en önemli isim, Steve Jobs’la birlikte Apple’ı kuran Steve Wozniak oldu. Başrolünde Ashton Kutcher’ın yer aldığı film, Steve Jobs’ın Reed Üniversitesi’ndeki yıllarından ilk Macintosh’un piyasaya çıktığı 1984’e ve iPod’un müzik dünyasına tanıtıldığı 2001 yılı dahil gençliğini ve profesyonel kariyerine ait önemli olayları kapsıyor.Steve Wozniak’ı Josh Gad’in oynadığı filmde, Jobs’ın kişisel bilgisayarların gelişimindeki rolü ele alınıyor.

 

“SAHNELER HATALI” 

CNN’in haberine göre, ‘JOBS’ filmi ABD basınında ilk olarak geçtiğimiz hafta tartışma başlattı. Filme ait bir sahnede, Jobs ve ortağı, Wozniak’ın geliştirdiği bir işletim sistemi hakkında konuşuyor. Wozniak’ın, ‘Kimse bir bilgisayar almak istemiyor’ demesinin ardından, Jobs, ‘İnsanlar görmedikleri bir şey hakkında nasıl emin olabiliyor’ cevabını veriyor.

 

'Good Morning America' programında konuşan 62 yaşındaki Wozniak, 'İzlediğim her şey o zamanlar yaptıklarımızdan tamamen farklı ve yanlış... Bir kravat bile takmazdım, profesyonel bir görünüşüm yoktu. Karakterler çok absürd verilmiş" dedi. Wozniak, “Hiçbir zaman Steve ile bu tür bir etkileşim veya roller içinde olmadık... Filmin nereye değinmeye çalıştığını bile tam anlamış değilim. Benim karakterim yine biraz doğru ama karakterler  yanlış yansıtılmış... Eğer Steve filmi izleseydi o da benim gibi utanır ve gücenirdi" dedi.

 

Wozniak’ın eleştirisi üzerine açıklama yapan ‘jOBS’ filminin yapımcıları, ‘filmin bir belgesel olmadığını, olayları ve konuşmaları kelime kelime aktarmayacağını’ belirtti. Ayrıca, filmde her olayın en küçük detayına kadar kesin verilemeyeceği belirtildi.

 

BEĞENİLMEDİ


CNET sitesinin yazarlarından Casey Newton, filmin taraflı bir bakış açısına sahip olduğunu ve aynı sahnelerin tekrarlandığını belirtti: “Defalarca, filmdeki küçük karakterler Jobs’a neden bir şeyin yapılamayacağını söylüyor, o da gizemli bir şekilde gülümseyerek endişeleri bir kenara itiyor... Her defasında, Apple’ın geliştireceği teknolojinin ortalama insanların hayatını nasıl değiştireceğini söylüyor... Yardımcıları itiraz ediyor ancak söz geçiremiyorlar... Film, Jobs’ın yaptığı iş hakkında fikir vermiyor, kötü yazılmış bir senaryo” ifadesini kullandı.

 

The Next Web yazarı Matthew Panzarino ise genel olarak beğenmese de film için daha olumlu bir yorum yazdı: “Filmin gerçek dışı olduğunu söyleyenler olacak... Bunu yapmaları için de ellerinde fırsat olacak çünkü Macintosh ve Lisa bilgisayarlarının geliştirilmesiyle ilgili bölümlerde ciddi eksikler var... Yaşamının belli kısımlarını gösterirken başarılı... Ancak Jobs’ın karmaşık kişiliğini yansıtmak açısından yeterli olmayan bir film.” Öte yandan Steve Wozniak’ın, Jobs’ın biyografisini yazan Walter Isaacson ve Social Media filminin yazarı Aaron Sorkin ile başka bir Steve Jobs filmi üzerinde çalıştığı bildirildi. 

Haber Kaynağı ntvmsnbc

Popüler Yorumlar

EddardStark (Amatör) | 28 Ocak 2013, 23:18

Steve Wozniak demiş kı 'Jobs izleseydi utanırdı' . .o zaman yapımcı olsaydın da film birşeye benzeseydı arkadaş koca Apple şirketı var arkanda sen anca konuş para verme ya gelince konu susarsın ama.

0
4

Tüm yorumlar (5)

Avatar
bma905 (Amatör) | 31 Ocak 2013, 14:05

Ashton Kutcher'ın Jobs'u oynaması iyi bir cast olmamış bence, birde birinci adam ikinci adam meselesi değil ki bu zaten Jobs'un hayatını anlatan bir kitap var, ben gibi siz gibi ortağıda izlemiş eleştirmiş ne yani her eleştirene git kolaysa kendin mi yap diyiceğiz? Bu nasıl hastaca bir mantıktır yahu, hemen senaryo kurmuş yok adam ikinci adammış ya zaten ezik niye filmini yapcakmış da bilmem ne, valla güldürdünüz beni :) İntikamdıydı entrikaydı izliye izliye en basit olayı bile kimya formülüne döndürüyosunuz :) Neyse :) Bekleyelim izleyelim görelim ne diyim!

Cevap Yaz
1
2
EddardStark (Amatör) | 31 Ocak 2013, 19:24

Her adam öyle demıyoruz zaten dünyanın en büyük şirketlerınde birine sahip olan adama diyoruz. ve bu çok mantıklı aslında dünyanın parasını kaznıyosun senın şirketın kurucusuyla ilgili film yapıyorlar ve sen eleşırmeye hakın zannedıyorusn yok öyle bir şey arkadaş veseydın parayı o zaman konuşmaya hakkın vardı madem hiç bir çaba göstermedın o zman konuşmıycan bu kadar basit.

0
0
Yagizhan (Profesyonel) | 31 Ocak 2013, 13:03

Filmin beğenilmemesine yazık oldu ama bunun dışında Aaron Sorkin'in bir Steve Jobs filmi üzerinde çalıştığını duymak beni hayli mutlu etti, çünkü başından beri onun yapmasını çok istiyordum..

Cevap Yaz
0
2
JohnnyDepp1905 (Amatör) | 31 Ocak 2013, 01:10

Kısacası bu film tutmaz.Hatta belkide Türkiyeye bile gelemez.

Cevap Yaz
0
0
SadeceHayalEt (Fenomen) | 29 Ocak 2013, 13:52

Gelelim habere Wazniak diyor ki filmde gerek diyalog gerek sahne hataları var. Yapımcılar da filmin bir belgesel olmadığını olayları ve konuşmaları kelime kelime aktarmayacağını ve olayların en küçük ayrıntısına kadar gösterilmeyeceğini dile getirmiş. Böyle saçmalık mı olur iyi işine gelen yerleri işine geldiği gibi yayınlasın diğer taraftan 2. Adamı gömsünler. Burada yapımcılar tamamen kendi çıkarlarına göre hareket ettikleri açık ve net. Bu yaklaşımlarından şunu anlayabiliriz tarafsız bir bakış açısı yok Jobs öldü şuandan itibaren Jobs ile alakalı ne çıkarırsan tutar. Mesela kitabı da çok sattı Jobs’ın fikirlerine yoğunlaşacaklar ama diğer taraftan da gerçeği çarpıtıyorlar. Belgesel çekmeyebilirsin ama ne anlatıyorsan onu da adam gibi doğru aktar yanlışsam biri düzeltsin. Sonuçta kıytırık birinden bahsetmiyoruz doğru olmalı ve bir şey yapıyorsan birilerini ezerek yapmamalısın ki Jobs fikirleriyle zaten farkını yaratmış senin yapımcı olarak yorumlamana ihtiyacı yok. Tez yapımcıların kelleri vurula :D

Cevap Yaz
0
1
EddardStark (Amatör) | 28 Ocak 2013, 23:18

Steve Wozniak demiş kı 'Jobs izleseydi utanırdı' . .o zaman yapımcı olsaydın da film birşeye benzeseydı arkadaş koca Apple şirketı var arkanda sen anca konuş para verme ya gelince konu susarsın ama.

Cevap Yaz
0
4
EddardStark (Amatör) | 29 Ocak 2013, 15:13

ben olsam filmin yapimcilini yapardım neden mı çünkü Steve Jobs zaten bir efsane ben ne yaparsam yapıyım bu adamı unuturamıycam madem öyle. Ben'de kimse'nın yapmadığı bir şey yapayım. Yane kaç kişi patronun hayatı ile ilgili bir filmın yapımcılığını yapar kı? Tabı ben böyle düşünoyurum kim bilir bu adam ne düşünüyor. ben olsam yapardım diyorum ama insan dan insana değişiyor bu adam elbette yapmaz.

0
0
SadeceHayalEt (Fenomen) | 29 Ocak 2013, 13:45

Arkadaşım 2. Steve niye böyle bir şeyin yapımcılığını üstlensin şimdi ben Jobs olsam sende Wozniak olsan Apple dendiğinde niye akla ilk ben geliyorum. Sen 2. adamsın tutup kendini gömecek bir yapıma el atmazsın değil mi heyecan verici fikirler bende sen orada 1,2 tuşa basıyorsun Steve oluyorsun ama bir Jobs kadar değil :D Şakası bir yana bunu bu şekilde düşün Jobs'ın fikirlerinden ötürü ona Dünyayı değiştiren adam diyorlar. Ama Wozniak ortalıkta yok demek ki fikirlerin sahibi o değil. Unutma sen 2. Adamsın ben öldüm ama ismim uzaya çıktı kolay kolay kimse indiremez her ne kadar ölmüş olsam da fikirlerim insanlara yeni fikir bulmalarına ışık tutuyor ve tutmaya da devam edecek… Google amcanıza sorunuz “ Bu kütüphanede hiç kitap yok “ ne demek istediğimi anlayacaksınız.

0
0
Görüşleriniz