Léos Carax İstanbul'a geliyor

15.02.2013 09:58
Léos Carax İstanbul'a geliyor

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde biletleri günler öncesinden tükenen Holy Motors/Kutsal Motorlar’ın efsane yönetmeni Léos Carax, İstanbul’a geliyor.

İBu yıl 12. yaşını kutlayan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 14 Şubat’ta başladı. Festivalin programı kadar heyecan uyandıran uluslararası konukları arasında, sinema tarihinin en etkileyici aşk filmlerinden Les amants du Pont-Neuf/Köprü Üstü Aşıkları’nın da yaratıcısı olan Leos Carax da bulunuyor.

 

Carax, son filmi Holy Motors/Kutsal Motorlar’ın gösterimine katılmak için yarın akşam İstanbul’da olacak. Pek çok sinema yazarının “yılın filmi” ilan ettikleri Kutsal Motorlar, Türkiye’deki ilk gösterimini yarın akşam 22:00’de Beyoğlu Cinemaximum Fitaş’ta yapacak.

 

Filmin yönetmeni Léos Carax da gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Kutsal Motorlar Carax’ın 13 yıl aradan sonra ilk defa kamera arkasına geçtiği ilk film ve Denis Lavant, Kylie Minogue ve Eva Mendes gibi isimleri bir araya getiriyor.

Holy Motors/Kutsal Motorlar


Devam etmeni ne sağlıyor Oscar? Cevap: Eylemin güzelliği. Bir gün içinde Paris’te dokuz ayrı karaktere bürünen bir adam. Bazıları bu filmi yılın en iyi yapımı ilan etti, başkaları ‘gözüpek ve dahiyane’ olarak tanımladı.

Oscar bir işadamı. Çok zengin ve gizemli bir adam tarafından tuhaf bir iş için görevlendiriliyor. Bir limuzinin içinde kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gidecek. Bazen bir dilenci, bazen yeğenine veda eden yaşlı bir adam ya da bir cambaz olacak. Ama neden? Filmde, çok sayıda derin ve felsefi yorum yapılmasını sağlayacak malzeme var. Ama belki de hepsi sadece zevk içindir. Çünkü bir nedeni olsun ya da olmasın, bu filmi izlemek son derece büyülü ve esrarengiz bir deneyim: komik, hüzünlü, duygulu, çılgın ve gerçeküstü.

Carax, sinemanın sınırlarını biçim ve içerik olarak sonuna kadar zorlayarak, sadece hikâye anlatmaya yaramadığını kanıtlıyor.