Sinemalar.com

Mersinema, ilk kısa film gösterimiyle sinemaseverlerin karşısına çıktı

Mersinema, ilk kısa film gösterimiyle sinemaseverlerin karşısına çıktı
25 Haziran 2007

9 yönetmenden 9 film

Farklı sanat ve meslek çevrelerinden insanların oluşturduğu ‘Mersinema Topluluğu’, ilk kısa film gösterimini gerçekleştirdi.  Mersin’de bir ilk olan kısa film gösteriminde 9 film beyaz perdeye yansıtıldı.
Mersinema Topluluğunun düzenlediği kısa film gösterimine Mersinli gazeteciler damgasını vurdu. Gecede gösterilen 9 filmin 4’ü Mersin’de çeşitli basın kuruluşlarında çalışan gazeteciler tarafından çekildi. Mersinli gazetecilerin çektiği kısa filimler: Umut Koşan – Yitik Beşik; Esra Şasi – Umut Çiçekleri; Nilay Atılgan – Tuz Gölü; Soner Kan – Yüzleşme;
Mersin’de sinema kültürünün gelişmesi amacıyla bir yıllık çalışmanın ardından 2 ay önce Gazeteci Umut Koşan, tiyatrocu Güler Cengiz, Erhan Sönmez ve İpek Yabanelli, ressam Mehmet Bayırhan, müzisyen Arif Adalı ve görüntü yönetmeni Yasin Korkmaz’ın bir araya gelerek kurdukları ‘Mersinema’nın hedefleri arasında Mersin’de nitelikli sinemanın oluşturulması yer alıyor. Mersinema’nın ilk çalışması ‘Yitik Beşik’,  13 ülke arasında birinci seçilirken, ikinci filmi ‘Liste’ ise Mersin’de yapılmış ilk gerilim filmi oldu.
Akdeniz Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen Kısa film gösterimi öncesinde Mersinema Topluluğu’adına konuşan Kadir Baziki, “Birkaç kişi tarafından çekilen, birkaç kişi tarafından seyredilen ve birkaç gün içinde unutulan kısa metraj filmlerin daha geniş kitlelere ulaştırılması amacıyla düzenlenen bu etkinlik, kısa süre içinde başka yerlerde de gerçekleştirilecektir” dedi.
Mersin’in bir kültür ve sanat kenti olması gerektiğini düşündüklerini ifade eden Baziki, şöyle konuştu: “Ancak bunun birkaç konserle gerçekleşeceğine inanmıyoruz. Bu anlamda sanatın her alanında yatırım yapılması gerekliliğini bir kez daha yineliyoruz. Mersin’de kısa metraj filmlerin festivaline yönelik ilk adımı atmış bulunuyoruz. Burada gösterilecek filmlerin bazıları, yönetmenlerinin ilk çalışması. Umuyoruz ki gelecekte daha nitelikli çalışmalara tanık olacağız. Tüm ekonomik zorluklara ve kısıtlamalara rağmen, sinema dilini kullanarak bir şeyleri ifade etmek çok güzel.”

Gösterime katılan kısa filmler

Yılmaz Şerif ‘in “Aydınlıktan Karanlığa” adlı filimi ile başlayan gecede sırasıyla şu filimler yer aldı. Yılmaz Şerif – Aydınlıktan Karanlığa; Umut Koşan – Yitik Beşik; Hasan Topuz – Deneme Beni; Nilay Atılgan – Tuz Gölü; Esra Şasi – Umut Çiçekleri; Soner Kan – Yüzleşme; Atilla Ertörer – Uyanış; Erkan Uzdur – Mış gibi; Yasin Korkmaz – Liste;
Yoğun bir ilginin olduğu gecede, etkinliğin sadece gösterim olmaktan çıkıp festival haline dönüştürülmesi gerektiği görüşleri ifade edilirken, gecenin sonunda katılımcılara“Mersinema Topluluğu” tarafından birer teşekkür belgesi verildi.

Haber Kaynağı sinemalar.com

Tüm yorumlar (6)

Avatar
disqotech (Profesyonel) | 15 Ağustos 2010, 04:57

haber gerçekten güzel, gerçekten çok çok teşekkürler.

Cevap Yaz
0
0
daniel-brk (Efsane) | 6 Ocak 2010, 12:51

Bu kısa film olayını çok seviryorum   :))       

Cevap Yaz
0
0
mustafasenyaz (Efsane) | 27 Haziran 2007, 20:08

Bu gibi etkinliklerin çok önemli olduğuna inanıyorum. Kuytu köşelerde kalmış başarıların daha fazla sergilenmesi açısından çok önemli öncelikle. Ne yönetmenler, ne oyuncular, ne filmler kaçıyor gözümüzden.

Cevap Yaz
0
0
project-mayhem (Profesyonel) | 26 Haziran 2007, 12:57

ben mersindeyken böyle etkinlikler bana nasip olmadı, ama olsun. çok sevindirici bir haber...

Cevap Yaz
0
0
catman33 (Artist) | 25 Haziran 2007, 22:37

biz mersinli sinema severler için güzel bir olay.sinemaya yavaş yavaş adım atan bu arkadaşlara destek olmalıyız.haydi mersinliler bu güzel festivale katılalım.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz