50. Altın Portakal Bugün Başlıyor!

04.10.2013 11:25

Antalya Büyükşehir Belediyesi – Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 4-11 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bugün başlıyor. Festivalin kapsamındaki yarışma filmlerinin gala gösterimleri ise 5 Ekim 2013’de başlayacak. Türkiye sinemasına son yıllarda yeni ve genç isimler kazandıran Altın Portakal’da bu yıl yine genç yönetmenlerin filmlerini seyirciyle buluşturacak.

 

Yarışma filmleri seyircisini bekliyor

 

Ulusal daldaki yarışma filmlerin ilk gösterimleri AKM Aspendos salonunda gerçekleştirilecek. Ali Kemal Çınar’ın “Kısa Film”, Alpgiray M. Uğurlu’nun “Uvertür”, Atalay Taşdiken’in “Meryem”, Ferit Karahan’ın “Cennetten Kovulmak”, Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in “Sev Beni”, Nihat Seven’in “Uzun Yol”, Ömer Leventoğlu’nun “Mavi Ring”, Ramin Matin’in “Kusursuzlar”, Serdar Temizkan’ın “Kutsal Bir Gün”, Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın “Mavi Dalga” filmlerinin yarışacağı ulusal uzun metrajlı film yarışmasını on kişiden oluşan büyük jüri değerlendirecek.

 

Büyük jüri ilk galayla görevine başlayacak

 

5 Ekim’de iki gala gösterimiyle çalışmasına başlayacak jüriye Türk sinemasının sultanı, oyuncu ve yönetmen Türkan Şoray başkanlık edecek. Büyük jüriyi oluşturan diğer isimler ise yönetmen ve senarist Ümit Ünal, yönetmen Reis Çelik, yapımcı Şükrü Avşar, oyuncu Mahir Günşiray, sinema yazarı ve tarihçisi Burçak Evren, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölüm Başkanı ve senarist Prof. Dr. Feride Çiçekoğlu, CNNTürk Program Koordinatörü Aslı Öymen, opera sanatçısı ve besteci Rahman Altın ile görüntü yönetmeni Zekeriya Kurtuluş. Eleni Karaindrou, 97 yaşındaki annesinin sağlık durumu ciddiyetini koruduğu için, Mehmet Aksın ise sağlık sorunları nedeniyle jüride yer alamayacak.

 

Film ekipleri de katılacak

 

Heyecanlı bir yarışa sahne olacak 50. Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal yarışma filmlerinin gala gösterimlerinde film ekipleri Antalyalı sinemaseverler ve festival konuklarıyla birlikte filmlerini izleyecekler. Gösterimlerin ardından ise ekipler AKM binasının yanındaki söyleşi çadırında soruları yanıtlayacak.