Sinemalar.com

Harry Potter Tiyatro Sahnesine Taşınıyor

21 Aralık 2013

Çok satan serinin İngiliz yazarı JK Rowling, Harry Potter'ın bir tiyatro oyunu olarak sergileneceğini açıkladı.

JK Rowling, resmi Facebook hesabından yaptığı duyuruda ünlü tiyatro oyunu yapımcıları Sonia Friedman ve Colin Callender'ın işbirliğiyle, Harry Potter'ın tiyatrosunun yapılacağını açıkladı. Açıklamada, İngiltere'de sahnelenecek oyunun konusunun, film serisinin öncesine dayanacağını, yani Harry'nin merdiven altında yaşadığı günleri anlatacağını belirtti. Ayrıca oyunda, film serisinin çok sevilen karakterlerinden bazılarının da yer alacağını müjdeledi.

Rowling oyunun yapımcılarından biri olacak, ayrıca senaryoyu kendisi yazmayacak olsa da yazımına katkıda bulunacak.

Rowling açıklamasında şöyle dedi: "Yıllardır Harry Potter'ı tiyatroda sahneleme konusunda birçok teklif aldım, ancak yalnızca Sonia ve Colin'in vizyonundan çok etkilendim. Benim uygun bulduğum hassasiyet ve yoğunluğu onların teklifinde gördüm. 1 yıllık düşünme sürecinin ardından sonunda bir sonraki aşamaya ulaştığımız için mutluyum."

Projeyle ilgili çalışmaların, 2014 yılıyla beraber hız kazanması bekleniyor. Yönetmen ve senaristin belirlenme çalışmaları ise sürüyor.

Tüm yorumlar (8)

Avatar
Kivalo (Dublör) | 24 Aralık 2013, 01:11

Doymadın be Rowling bırakın böyle kalsın.

Cevap Yaz
0
0
atakanciner (Amatör) | 23 Aralık 2013, 17:30

Rowling'in haptığı tamamen haksızlık bizde büyük bir hp hayranıyız neden sadece ingilterede sahneleniyo ki türkiyede de sahnelenerbilir.Sahnelenmese bile videosu çekilip internette yayınlanabilir.(sinema veya tv de olur :) )

Cevap Yaz
0
0
hasankerm (Amatör) | 23 Aralık 2013, 20:57

onu yaparlar zaten sonucta para kazanıcaklar bak cem yılmazda yaptı kı senelerdırde yaptıgı bırseydı .

0
0
ZihinBaz (Figuran) | 22 Aralık 2013, 11:52

Bu işler belli olmaz arkadaşlar. Adamlar ingiliz amerikan karışımı bir işe girişiyorlar. Neler yapabileceklerini kestirmek zor . İzlemeden bilemeyiz. Belkide büyük bir müzikal havasında bile geçebilir bence o kadar da ön yargılı olmayalım..

Cevap Yaz
0
0
SadeceHayalEt (Fenomen) | 22 Aralık 2013, 02:00

Kötü karakterler hapı yuttu. Film çekilirken büyü işlerini bilgisayar hallediliyordu. Şimdi kötü karaktere büyü yapsa adam şekilden şekle girecek büyü tutsun diye :D Gerçekten saçma ne gereği var tiyatroda? Bende bizimkilere kızıyorum tiyatrodan filme aktarıyorlar diye hatta kafayı yediklerini düşünüyordum. Meğerse Amerikalılarda ara sıra kafayı yiyormuş güzel haber :D

Cevap Yaz
0
0
Delininteki (Dublör) | 30 Aralık 2013, 15:03

cemertem yorumunu aslında çok beğendim ama buradaki konu farklı,tiyatro gerçekten büyük bir sanat.Tiyatrocu olmamın da böyle düşünmemde etkisi var tabi ;) Tiyatroya gereken değeri vermediğimizin de bilincinde olman beni sevindirdi,inşallah bu konuda daha çok bilinçleniriz.Bu konu ise (bence) ticari,dediğin gibi gerçek sanatı tiyatroda görürüz ancak Harry Potter gibi dünya çapında popüler bir eseri tiyatroya uyarlamanın amacı ticaridir (çok sıkı HP hayranıyım belirteyim ;) :D ). Dikkat çekmek istediğim diğer ayrıntı ise "Türk Tiyatrosu" için olacak tiyatro bugün "dünyada" çok iyi bir yerde ama ülkemiz için bu geçerli değil ! Daha iyi olması da bizim elimizde. Lütfen cemertem arkadaşımızın yorumunu dikkate alın.Böyle bilinçli bireyleri gördükçe mutlu oluyorum,yaptığım işin daha iyi yerlerde olacağını umuyorum ;)

0
0
cemertem (Artist) | 23 Aralık 2013, 22:46

arada sırada tiyatroya gidin.. gerçek sanatı görme fırsatınız olur. sinema ile milyon dolarları götüren oyunculara verdiğimiz değerin onda birini tiyatroya versek bugün tiyatro sanatı bu halde olmazdı..

0
1
Delininteki (Dublör) | 22 Aralık 2013, 14:15

Büyük ihtimal efektli şeyler olmaz ,harrynin dursleylerin evindeki dönemi anlatacakmış.Ama gerçekten çok gereksiz bir proje.

0
0
hakan_ozkaya_140 (Figuran) | 21 Aralık 2013, 22:34

ulan bu ne para hırsı kardeşim bişeyi de tadında bırakın.kitaplardan kazandın,filmlerden kazandın.''boş koltuk'' tutmayınca tekrar harry potter'a dönüyosun.yetmiyo demekki kardeşim ne diyelim hayırlı olsun

Cevap Yaz
0
1
Delininteki (Dublör) | 22 Aralık 2013, 14:12

"Boş Koltuk" tutmadı o doğru da,paraya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum ya J.K çok çok büyük paralar kazandı hem kitaplardan hem de filmlerden.Ömrünün sonuna kadar çok rahat yaşayabilir :):)

0
0
Görüşleriniz