Sinemalar.com

Digiturk Kendi Seslendirme Stüdyosu Seshane'yi Kurdu

Digiturk Kendi Seslendirme Stüdyosu Seshane'yi Kurdu
7 Şubat 2014

Digiturk dizi ve filmlerin Türkçe seslendirmelerini artık kendi stüdyosu Seshane'de yapıyor..

 

Digiturk izleyiciye daha kaliteli bir seslendirme sunmak üzere kolları sıvadı ve dizi ve filmlerin, deneyimli seslendirme sanatçıları, uzman yönetmenler ve başarılı bir teknik ekip tarafından seslendirilmesi üzerine bir stüdyo kurdu.

 

Seshane, Digiturk üyelerine orijinaline en uygun Türkçe dublajlı film ve dizileri izleme fırsatı sunulması amacıyla yola çıktı. hedefleniyor. Güçlü ve geniş bir seslendirme kadrosunun ve teknolojik olanakların kullanıldığı dublaj çalışmalarında, çevirilerin de seslendirmeyi daha kaliteli hale getirecek nitelikte olması için bu alanda deneyimli çevirmenlere görev veriliyor.

 

Türkçe dublajla orijinal seyir keyfi Digiturk izleyicilerinin çoğunlukla dizi ve filmleri dublajlı olarak izlemeyi tercih ettiğini belirten Seshane’den sorumlu Digiturk Kreatif Direktörü Cenk Şanal, "İzleyicilerin önemli bir bölümü iyi seslendirme yapıldığı takdirde filmleri orijinal dilinde izlemektense Türkçe olarak izlemeyi tercih ediyor. Bu tercihte dublaj kalitesinin çok önemli bir rolü var. İlgili içeriğin orijinalindeki atmosferi doğru yansıtan, doğru rollerin doğru isimlere seslendirildiği yapımlar dublajlı olarak izlendiğinde seyir keyfinden hiçbir şey kaybetmiyor. Seslendirmede uygun ve yeterli sayıda sanatçıyla ve gerekli teknik olanaklar ve fiziki koşulların sağlanmasıyla gerekli kaliteyi elde etmek mümkün. Seshane’de amacımız, Digiturk içeriklerinde dublaj kalitesinde maksimum seviyeye ulaşmak ve izleyicilerin seyir zevkini en üst noktaya çıkarabilmek. Digiturk, hali hazırda içerik ve görüntü kalitesi açısından en kaliteli dizi ve filmleri yayınlayan platform olarak bu alanda da farkını ortaya koydu ve içeriklerin seslendirilmesi noktasında üyelerinin hak ettiği özeni gösterdi. Bundan sonra Digiturk kanallarındaki yabancı içerikler, çok daha kaliteli ve aslına uygun seslendirme ile izleyici karşısında olacak." dedi.

 

Türkiye’nin en deneyimli seslendirme sanatçılarından Seshane Direktörü Yeşim Kopan ise, Seshane’de hem kendileri hem de gelen sanatçılar açısından bir kazan-kazan ortamı oluşturulduğunu belirterek "Bu şekilde, biz seslendirmede arzu ettiğimiz kaliteyi elde ederken onlar da rahat ve kurumsal bir ortamda işlerini yapabiliyorlar. İş başlamadan hemen önce gelmek yerine yarım saat önce gelip burada vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Seslendirme çalışmalarında kağıt yerine stüdyo içinde yer alan özel ekranları kullanıyoruz. Bu sanatçıların daha rahat ve pratik koşullarda çalışmasına olanak tanıyor. Kadromuzda bu mesleğe uzun yıllarını vermiş çok önemli sanatçılar, yönetmenler ve teknik uzmanlar yer alıyor. Burada yaptığımız işlerle bir taraftan izleyicilerin kulaklarını cezbederken diğer taraftan konuşmacılarımıza verdiğimiz değeri göstermek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
sinekolik77 (Amatör) | 9 Şubat 2014, 01:44

seslendirmeleri yapın tabi saygımız sonsuz ancak insanların beyninde bir yer edinmiş klasikleşmiş dublajlara karışmayın. misal geçen günlerde harry potter'ın bir filmini izlerken dublajlarla oynamışlardı ve o filmden hiç zevk alamamıştım yarıda bırakmıştım filmi. tabi ukalalık gibi olmasın ama benden size naçizane bir tavsiye saygılar :)

Cevap Yaz
0
2
ahmetagdas (Dublör) | 9 Şubat 2014, 19:27

trt oynuyor orjinal seslendirmeri buldum

0
0
ejder_ejiko (Amatör) | 9 Şubat 2014, 10:13

Aynen kardeşim çok haklısın çok iyi dublaj sanatçılarına sahibiz fakat o duymaya aşina olduğumuz seslerle oynamayınız

0
1
cemertem (Artist) | 8 Şubat 2014, 18:37

Yalnızca Türkiye de değil bütün dünya ülkelerinde seslendirme sanatçıları gereken saygıyı, desteği ve motivasyonu göremiyor. Ne maddi ne manevi anlamda destekçileri var. Sendikaları yok, sigortaları yok. Bazıları hariç çok düşük ücretlere çalışan emektar tiyatrocular var...

Cevap Yaz
0
0
morpheus79 (Artist) | 8 Şubat 2014, 09:46

isabetli bir karar olmuş.umarım seyirci olarak beklentilerimizi karşılar...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz