Sinemalar.com

Türkiye En Çok Yerli Yapım İzleyen Ülke

19 Şubat 2014

Avrupa Konseyi'nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de yerli yapım filmler toplam film pazarının yüzde 58'ine ulaştı.

 

Türkiye yerli film seyredilen ülkeler listesinde Avrupa'da birinci.

 

Geçen yıla ait sinema istatistiklerini açıklayan Avrupa Konseyi, Türkiye'de yerli yapım filmlerin toplam film pazarının yüzde 58'ine ulaştığını bildirdi.

 

Avrupa Konseyi'ne göre bu oran Avrupa genelinde yıllardır benzeri görülmemiş bir rekor. Türkiye'yi yerli film payında yüzde 33 ile Fransa ve yüzde 31 ile İtalya takip ediyor.

En çok sinema bileti satılan ülkeler listesinde ise, Türkiye  50 milyon 400 bin ile Avrupa çapında yedinci sırada.

 

Bilet satışlarından elde edilen hasılatın da 505 milyon 300 bin olduğu belirtildi. Bu alanda zirvede ise 192 milyon biletle Fransa var.

Popüler Yorumlar

BBSAYIN (Figuran) | 19 Şubat 2014, 10:49

Altyazı okumaya üşendiğimiz içindir... - Abicim altyazıyı okuyacam diye filmi kaçırıyorum yahuu böyle film mi olur. - (anonim)

0
4

Tüm yorumlar (8)

Avatar
akif_2179 (Amatör) | 22 Şubat 2014, 22:30

öncelikle yabancı filmler altyazılı olmalı zaten dublajlı filmler berbat oluyor.mesela en son güncel bi film hale daha vizyonda american hustle kadroyu biliyorsunuzdur devasa güzel oscar her dalda aday bi film ama türkiyede izlenmedi hiç ama bi recep ivedik bence komik değil bu göreceli tabiki kesin gişe rekoru kırcak bunun sonucunda kalitesiz yapım yapsakta yerli filmler daha çok izleniyor buda bizim kalitesiz film çektiğimizi gösteriyor.bunlara da gidip bu kalitesiz filmlerin arkasını getirdiğimizin göstergesi ülke olarak çok gerideyiz bence.Ayrıca son olarak ülke olarak yurtdışında filmlerimiz hiç gösterirmiyor ve hiç bir filmimiz bir kez bile oscara aday olamadı bence yapımcıların bunu düşünmesi lazım.Gerçekten bazı kaliteli oyuncularımız var iyi senaryo iyi yönetmenle yurtdışında da izlenebilecek filmler çekmemiz lazım kendimiz çekip sadece kendimiz izliyoruz çok yazık..

Cevap Yaz
0
2
beyza_katircioglu (Amatör) | 19 Şubat 2014, 19:37

vizyonda sekiz film varsa altısı yerli bu durumda gayet normal bi sonuç

Cevap Yaz
0
1
morpheus79 (Artist) | 19 Şubat 2014, 17:51

komedi biraz daha yerel gibi geliyor bana. bir milletin kendi öz kültüründen beslenen espriler sözkonusu.bizim Türk sineması için dikkat edilirse gişe hasılatında en yüksek payı komedi filmleri alıyor.Dram filmleri açısından da iyiyiz bunu ekleyeyim.

Cevap Yaz
0
0
kestal (Figuran) | 19 Şubat 2014, 15:03

Bi yandan sevindirici ama bi yandanda üzücü bi durum.Anlayan anlar..

Cevap Yaz
0
2
yavuz_tutus_7 (Amatör) | 19 Şubat 2014, 14:16

Adamlarda küfür çeşitliliği yok abi
fuck you ile nereye kadar

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz