Altın Portakal'ın Afişinde Başrol: Küçük Prens

10.07.2007 18:23
Altın Portakal'ın Afişinde Başrol: Küçük Prens

Real’in ana sponsorluğunda, TÜRSAK ve AKSAV’ın işbirliğinde bu yıl 44.’sü gerçekleştirilecek olan Altın Portakal Film Festivali’nde, Hollywood’un ünlü grafik sanatçısı Emrah Yücel’in geleneksel imzası bu kez “Küçük Prens” esintisi ile sürüyor. Hollywood’un ünlü filmleri için tasarladığı afişlerle film yapımcılarının gözdesi olan Yücel, sinema reklâmcılığının Oscar’ı sayılan Key Art ödülünü iki kez üst üste kazandı. Festival başkanı Engin Yiğitgil ile birlikte Hollywood’da Türk Film Konseyi’nde başarılı çalışmalara imza atan Emrah Yücel’in tasarladığı 44. Altın Portakal Film Festivali’nin ve 3. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin afişleri, sadece görsellikleri ile değil, afişlerin ardındaki hikâyelerle de büyük ilgi çekiyor…
 
AFİŞ ÜÇLEMESİ
 
Uluslararası Antalya Film Festivali bünyesinde yaptığı yaratıcı ve yenilikçi çalışmalarıyla festivale yepyeni bir ruh kazandıran afişlerin sahibi Emrah Yücel, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Uluslararası Avrasya Film Festivali afişlerinin bu sene bir üçlemenin son halkasını oluşturduğunu ve son iki yılda oluşturulan kimliğin bir devamı olarak bu yıl da hem renk hem de kompozisyonlardaki figür bütünlüğünü koruduğunu belirtti. Yücel, afişlerde bu yıl kullanılan kahramanın Antoine de Saint-Exupéry’nin eserinden “Küçük Prens" olduğuna değinerek. “Kendisine ait portakal gezegeninde ve yine portakal güneşinin altında kuyruğuna film şeritlerini bağladığı uçurtmasını uçuruyor. Bu çocuksu coşku ve eğlenceli uçurtma oyunu festivalin heyecan verici enerjisini yansıtırken, öte yandan Küçük Prens karakteri hem izleyiciyi ve hem de sanatçıları temsil ediyor. Alıcı (izleyici) açısından filmleri izleme oyunu bir yana, yaratıcı (yönetmen, oyuncu ve film ekibi) tarafından da marifeti sergileme ve uçurtma uçurma becerisi resmediliyor.”dedi.
 
AVRUPA VE ASYA İKİZ KARDEŞ GİBİ
 
Festivalin uluslararası ayağını oluşturan Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin afişini de hazırlayan Emrah Yücel, Asya ile Avrupa’yı buluşturan festivali anlatmak için farklı bir yol seçmiş. Vizontele Tuuba’nın genç oyuncusu Tuba Ünsal’ın modelliğini yaptığı afiş için Yücel “Geçen yıl olduğu gibi ikili (ikiz) figürler gene sahnede. Avrupa ve Asya aslında birbirleri ile ayni kimliklere sahip karakterler. Her ne kadar farklı olduklarını düşünseler de. Tıpkı Orhan Pamuk\'un "Kara Kitap”ındaki Galip ve Celal ikilemesi ya da Umberto Eco\'nun "Önceki Günün Adası"\'ndaki ikizini arayan karakteri gibi. Bizim karakterlerimiz ise içinde bulundukları mekan ile anlamlanıyor. Geçtiğimiz yıl ayni ipte oynayan ve denge oyunu kuran iki cambaz iken bu yıl tahterevallinin iki ucunda bu oyunun ve festivalin coşkusu içindeler.” dedi.
 
BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ: EMRAH YÜCEL
 
1995 yılında Amerika’ya yerleşen Emrah Yücel şu anda Iconius adlı kendi reklam ajansında Amerika’nın en büyük kablolu televizyon kanalı HBO’nun yanı sıra Miramax, MGM, Fox, Paramount, Universal, Warner Brothers, Dreamworks, Intermedia ve Lions Gate Home Entertainment gibi dünyanın önde gelen yapım şirketleri için işler yapıyor.
 
‘Kill Bill I ve II’, ‘Frida’, ‘Cold Mountain’, ‘Hero’, ‘The Hours’, ‘Star Wars Trilogy’, ‘I Robot’, ‘Talented Mr. Ripley’ ve ‘Tailor of Panama’ gibi ünlü filmlerin ve ‘Sopranos’, ‘The Wire’, Robin Williams’ın ‘Broadway’, ‘Oz’ ve ‘Six Feet Under’ gibi dizilerin afişlerine de imza atan Yücel; Türkiye’de ise ‘Vizontele’, ‘G.O.R.A.’ gibi filmlerin afişlerinin tasarımını gerçekleştirdi.