Sinemalar.com

Türkiye En İyi 100 Türk Filmini Seçiyor

Türkiye En İyi 100 Türk Filmini Seçiyor
5 Haziran 2014

Akademisyenler, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen 500 film arasından seçilen 300 film halkın oyuna sunulacak. 1 Eylül'e kadar sürecek oylama sonrası en iyi 100 Türk filmi belli olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı armağan eden Türk sinemasının en iyi 100 filminin halkın oyları ile belirleneceğini bildirdi.  

 

Halkın sinemaya olan ilgisini arttırmak hedefleniyor

 

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türk sinemasının 100. yılının kutlandığını ve bakanlık olarak halkın sinemaya olan ilgisini arttırmayı hedeflediklerini belirtti. 

 

"Ayestefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı" ile tarihi yolculuk başladı

 

Türk sinemasının Fuat Uzkınay tarafından 1914'te çekilen "Ayestefanos'taki Rus Abidesi'nin Yıkılışı" adlı belgesel ile tarihi yolculuğa başladığını kaydeden Bakan Çelik, "Geride bıraktığı yüzyılda birçok başarılı ve gurur verici yapımı bizlere armağan eden Türk sinemasının en iyi 100 filmini halkımızın oyu ile belirleyeceğiz" ifadesini kullandı. 

 

"Türk sinemasının başarısı geleceğe yönelik beklentileri yükseltiyor" 

 

Son yıllarda Türk sinemasının uluslararası alanda elde ettiği prestijli ödüllerin, katıldığı uluslararası festivallerin geleceğe yönelik umut ve beklentileri daha da yükselttiğini bildiren Çelik, açıklamasında şunları belirtti: 

 

Oylama 1 Eylül'e kadar sürecek

 

"Akademisyenler, meslek birlikleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen 500 film arasından seçilen 300 film halkımızın oyuna sunulacak. 1 Eylül'e kadar sürecek oylamanın sonuçlarını düzenleyeceğimiz özel bir gece ile kamuoyuna duyuracağız. Düzenlenecek gecede seçilen 'En İyi 100 Türk Filmi'ne ait afiş ve görüntüler de bir sergi ile sinemaseverlerle buluşturulacak. Ayrıca her filmden bir kostüm tekrar dikilerek kamuoyunun beğenisine sunulacak ve ardından bu kıyafetler, açılacak 'Ulusal Film Arşivi ve Sinema Müzesi'nde sergilenecek. En iyi 100 filmi belirlemek için 'http://100yil100film.gov.tr/' veya 'http://www.yuzyilyuzfilm.gov.tr/' adresleri ziyaret edilebilecek." 

Haber Kaynağı dunya.com

Tüm yorumlar (12)

Avatar
mehmetatasahin (Amatör) | 6 Haziran 2014, 23:15

eşkıya benim için çekilmiş en iyi türk filmleri arasında, bunu yanı sıra Şener şen'in oynadığı tüm filmleri bu seçilecek en 100 filmin içine koyabilirsiniz

Cevap Yaz
0
0
SHaMZaY (Dublör) | 6 Haziran 2014, 13:12

Romantik: Selvi Boylum Al Yazmalım,
Drama: Neşeli Günler,Bizim Aile,Canım Kardeşim,Tatar Ramazan,Eşkıya
Komedi:Davaro,Kibar Feyzo,Hababam Serisi (Ertem Eğilmez Yönetmenliğinde olanlar)
Turist Ömer.
Tarihi: Tarkan ve Malkoçoğlu Serileri.

Cevap Yaz
0
0
flzz (Profesyonel) | 6 Haziran 2014, 11:29

av mevsimini tek geçerimm

Cevap Yaz
0
1
ender2121 (Amatör) | 6 Haziran 2014, 09:08

,Eşkiya ile Kabadayı

Cevap Yaz
0
2
kokomokoko (Figuran) | 6 Haziran 2014, 02:19

Ah Kalbim, Davaro, Tosun Paşa, Küçük Sevgilim, Murat ile Nazlı, Şark Bülbülü, Şabaniye, Melek mi Şeytan mı?, Selvi Boylum Al Yazmalım, Yalancı favorilerimdir....

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz