Soma’nın Anısına İnci Dişli Kardeşim

09.06.2014 15:33
Soma’nın Anısına İnci Dişli Kardeşim

Ankara Uluslararası Film Festivali Soma’yı unutmuyor, unutturmuyor. Festival, programına aldığı madencilerin yaşamını anlatan belgeseli bugün izleyicilerle buluşturacak. 

 

Soma’da yaşanan maden faciası Türkiye’nin belleğinde acısını korurken, Ankara Uluslararası Film Festivali de bu acıya ortak olmak için programına aldığı Zonguldak madencilerinin yaşamından bir kesit sunan “İnci Dişli Kardeşim” belgeselini gösterecek. Gül Büyükbeşe’nin çalışması, babadan oğula  aktarılan, sert ve acımasız dünyayı gözler önüne seriyor. 

 

Madencilerin yaşamından gerçek bir kesit sunan bu belgesel 8 Haziran (Pazar) saat 10:00’da Goethe Enstitüsü’nde (Alman Kültür Merkezi) izlenebilir.

 

 

İnci Dişli Kardeşim / Pearly Smile

2014 / 41’ 

Yönetmen/Director: Gül Büyükbeşe

 

Konu:

Zonguldak’ta madencilik erkekler için kaderdir. Babası madenci olan işçinin oğlu da, muhtemelen madenci olacaktır. Yaşanan; tehlikeli, acımasız, sert bir öyküdür. Çünkü yerin yedi kat dibinde ekmeğini kazanmaya çalışan bu adamlar, kolaylıkla kaza kurbanı olabilir, ölebilirler. Günümüzde, taşeron sistemi maden ocaklarına girmiş, çalışma koşulları iyice zorlaşmış, harcanan emek güvencesizleşmiş, kaza ihtimali artmış, ölüm oranı da yükselmiştir. Madenciler ölümle yüz yüze yaşar; çalışır. Kaza geçirir; iyileşir ve çalışır. İşten atılır; başka bir madende iş bulur, çalışır. Maden işçisi bazen de ölür. Arkasından “güzel öldü!” diyenler çıkar. İşte maden işçisini en çok yaralayan bu cümle olur. 

 

 

“İnci Dişli Kardeşim”le aynı seansta gösterilecek başka bir belgesel de “Balkanların Kalbindeki Sahne”. (Stage at the heart of the Balkans) Yönetmenliğini İsmet Arasan’ın, Görüntü Yönetmenliğini Koray Kesik’in yaptığı çalışma, İngilizce altyazılı olarak yine Goethe Enstitüsü’nde (Alman Kültür Merkezi) gösterilecek.