Aamir Khan: İyi Filmler Kalplere Dokunan Filmlerdir

06.10.2017 11:01
Aamir Khan: İyi Filmler Kalplere Dokunan Filmlerdir

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın davetlisi olarak yeni filmi Secret Superstar’ın tanıtımı için Türkiye'ye gelen Bollywood yıldızı Aamir Khan, filmleri gişe rakamlarıyla değil, kalplere dokunup dokunmadığıyla değerlendirmek gerektiğini söyledi. 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Hintli aktör, "Beni heyecanlandıran hikayeler ilgimi çekiyor. Tabii film pazarına karşı da bir sorumluluğum var. Gişe filmleri dışında bir film de ilgimi çekerse, o filmi bütçesini düşük tutarak en iyi şekilde hayata geçirmek de sorumluluklarımdan biri. İyi filmler kalplere dokunan filmlerdir. Kalplere dokunan filmler de gişe rekoru kırabilir. Sinema daha samimi olursa daha çok insana bulaşır. Bu yüzden her zaman kalplerinizin sesini dinlemeniz lazım” dedi. 

Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin lideri Mahatma Gandhi'yle alakalı bir soruya cevap veren Khan, "İnanılmaz bir kişilik olduğunu düşünüyorum ama film projesi daha önce aklıma gelmedi. Onun hakkında çekilmiş bir film var. Hakkındaki birçok kitabı okudum. Zaten yansıtılmamış bir yanını anlatabilirsem Gandhi’nin filmini yapabilirim" diye konuştu. 

Katıldığı başka bir etkinlikte de sinemaya ve Hindistan’a ilişkin samimi açıklamalarda bulunan 52 yaşındaki yıldız, “Ülkemde pozitif katkı sağlayan birçok insandan sadece biriyim. Mesela Hindistan'da hamile kadınların, çocuklarının cinsiyetini öğrenmesi yasak. Çünkü bazıları kız çocuğu olacağını öğrendiğinde onu aldırabiliyor. Bu çok kötü bir şey. Bir insanın kalbini, hissiyatını değiştirirseniz kanunlara gerek kalmaz. Ben de sanatçı olarak insanların fikrini değiştirmeyi, onlarda bir farkındalık yaratmayı istedim. Ben kendi yaratıcılığım çerçevesinde, siyasetten daha çok şey yapacağımı ve daha fazla sosyal katkı sağlayacağımı düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Oynayacağı karakteri anlamanın ve onun dünyasına girmenin çok zor bir konu olduğunu vurgulayan oyuncu, "Ben konu seçerken şu sosyal konuya değineceğim diye önceden karar vermiyorum. Benim temel sorumluluğum insanlara eğlenceli vakit geçirtmek. Sosyal konularla ilgili ders almak isteseler üniversiteye giderlerdi. Öncelikle bu hikaye beni heyecanlandırıyor mu, İnsanlar eğlenir mi diye düşünüyorum. Sosyal kısmı ikinci mesele. Hem eğlenceli hem de sosyal bir konuyu ele alıyorsa çok daha güzel olur. Bir film beni heyecanlandırmıyorsa, sosyal anlamda çok iyi olsa da o filmi yapmam" ifadelerini kullandı.

Aamir Khan, Roberto Benigni'nin başrolünde yer aldığı Hayat Güzeldir filminden çok etkilendiğini, ayrıca Tom Hanks, Leonardo DiCaprio, Harrison Ford ve Merly Streep'i de severek takip ettiğini sözlerine ekledi.