Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Game of Thrones’un son sezonu 1 milyar kez yasadışı indirilmiş

Game of Thrones’un son sezonu 1 milyar kez yasadışı indirilmiş
30 Aralık 2017

Popüler fantastik kurgu dizisi Game of Thrones’un bu yıl yayınlanan yedinci sezonunun, 1 milyardan fazla kez yasadışı olarak indirildiği ortaya çıktı. 

İngiltere merkezli korsanlık karşıtı MUSO adlı teknoloji şirketinin yaptığı araştırmaya göre, yedinci sezon HBO’da ilk yayınlandığı gün itibariyle 72 saat içerisinde 14,7 milyar kez illegal şekilde seyredildi. İlk bölüm, yine 72 saat içerisinde 90 milyon kez, sezon finali de aynı süre zarfında yasadışı olarak 120 milyon kez indirildi. 

Araştırma kapsamında seriyi 2017 yılı boyunca sadece 31 milyon kişinin legal olarak, bir milyar kişinin de illegal yollarla izlediği açıklandı. Mayıs ve Haziran aylarında HBO kanalına yapılan siber saldırının ardından, telif hakları ihlalleri kapsamında 10 yıla kadar hapis cezası alınabileceği gündeme getirilmişti. 

Game of Thrones’un çekimleri devam eden sekizinci ve final sezonunun 2019’da yayınlanması bekleniyor. 

Haber Kaynağı Variety

Tüm yorumlar (2)

Avatar
Terekeme (Dublör) | 4 Ocak 2018, 00:49

Rakamlar gerçekten hesap makinelerini altüst edecek boyutlarda. Günümüzde yasadışı yayılmayı önlemek gerçekten zor. Özellikle bu dizi küresel çapta bir dizi olan GOT olunca rakamlar diğer dizilere göre katlandıkça katlanmış.

Cevap Yaz
0
0
ufuk_faruk (Profesyonel) | 31 Aralık 2017, 22:14

Türkiye 10 milyon vardır herhalde. Açıkçası Türk filmleri kendilerini internete filmleri düşünce koruyorlar. Sinema çekimi düşmüş mü internete diye bir kontrol var. Ama torrent gerçekten yurt dışını mahvediyor. Bir film sinemada gösterildiği gün nasıl internete düşebilir ki. Yurt dışı asla bunun önüne geçemeyecek. Zaten bizde izlenmeye değer çok film olmadığından bizim internet dünyası hadi şunun sinema çekimini yayınlıyım derdine düşmüyor. Sinema çekimini koysa bile kaldırtıyor yapımcı. Ama avengers gibi süper kahraman filmlerini koyuyorlar ve asla kaldırmıyorlar. 5 liralık açık hava sinamaları kurulana kadar hiçbir milletin sinema izleyicisinde bir artma olmayacak.

Diziyi ise zaten ben izlemiyorum. Olay şudur ki 1 milyara gerek yok 10 milyonda indirilse devletlerin bunun önüne geçmeyi bir şekilde başarması gerek.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz