Sinemalar.com

1.Kıtalararası Kadın Sinemacılar Buluşması

1.Kıtalararası Kadın Sinemacılar Buluşması
15 Mayıs 2007
Tüm dünyada hızla gelişip büyüyen sinema sektörü, kadın sinemacıların çalışmalarını kimi zaman sakladı, kimi zaman da unuttu ya da görmezden geldi. Kadın yönetmenlerin filmlerinin bu büyük çarkın içinde ve sonsuz seçeneklerin arasında seyirciyle buluşmasını sağlamak çoğu zaman hiç kolay olmadı. Bu filmlerin seyirciye ulaşmasının belki de en iyi yolu, festivaller. Dünyada birçok örneği olan ve sayıları giderek artan kadın filmleri festivalleri, yalnızca filmlerle değil, o filmlerin yönetmenleri, senaristleri, yapımcılarıyla, kısacası, kameranın önünde ve arkasında çalışan kadınlarla buluşmak için de bulunmaz fırsat.

Bu yıl 10. yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 18 Mayıs 2007 tarihinde Ankara’da gerçekleştireceği 1.Kıtalararası Kadın Sinemacılar Buluşması ile sinemadaki kadın emeğinin sözlü ve yazılı tarihinin oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Türkiye ve dünya sinemasından kadınların bir araya gelerek deneyimlerini paylaşacakları bu buluşmanın, kadın sinemacıların aralarındaki iletişim ve etkileşimi arttıracağına inanıyoruz.

1.Kıtalararası Kadın Sinemacılar Buluşması’nda Türkiye’de ve dünyada sinemanın farklı alanlarında çalışan kadınlar bir araya gelerek “sinemada kadın olmak” çerçevesi içinde kendi çalışmalarını, deneyimlerini, bilgi ve birikimlerini paylaşmalarını hedefliyoruz. Bundan sonraki yıllarda da devam etmesini istediğimiz bu ilk buluşma, yeni bağlantıların ve ilişkilerin sağlanmasına aracılık etmiş olacak.

Dünyanın dört bir yanında, sinemanın farklı alanlarında emek veren, kendi sözlerini söyleyen, kadın bakış açısını sinemaya taşıyan kadınlarla, onların ürettiklerini tüketen seyirciler arasında köprüler kuracak bu buluşma, ilgilenen herkesin katılımına açık.

  1.Kıtalararası Kadın Sinemacılar Buluşması

18 Mayıs 2007
Saat: 14.00
Metropol Sineması
Selanik Caddesi No:76 Kızılay-Ankara
Haber Kaynağı Uçan Süpürge

Tüm yorumlar (6)

Avatar
daniel-brk (Efsane) | 15 Aralık 2009, 13:39

Türkiyede kadın yönetmen yok denecek kadar az ...      

Cevap Yaz
0
0
daniel-brk (Efsane) | 23 Ekim 2009, 11:00

Türkiyede kadın yönetmen yok denecek kadar az ...

Cevap Yaz
0
0
mustafasenyaz (Efsane) | 26 Ekim 2007, 15:50

Gerçekten Türkiye'de kadın yönetmen az, gerçi yurtdışındada dikkate değer bir yönetmen çıkmış değil ya, yönetmenlik erkeklerin tekelinde gibi görünüyor.

Cevap Yaz
0
0
kAsAtUrA (Jön) | 19 Mayıs 2007, 12:08

kadınlar buluşsunda birde onlardan çıkan güzel filmleri seyretme imkanı bulalım .. yani matrix serisinin yönetmerni gibi eşcinsel olup kadınlara destek amaçlı :) olmuyor böylr .. güzel bir orgasnizasyon şaka bir yana .. sonucu merakla bekliyoruz

Cevap Yaz
0
0
adioss (Figuran) | 17 Mayıs 2007, 21:50

umarım böyle anlamlı ve kaliteli festivallerin sürekli olmasını dilerim.bu tip festivallerle kadın oyuncuların da vedikleri emeklerin bilgilerinpaylaşılması sağlanacaktır

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz