Sinemalar.com

Vahşet Partisi: Bazıları Sarışın Sever

3 Nisan 2009

Scream-Çığlık” serisi korku sinemasında bir tür postmodern silkelenme yaratmıştı. Türün kalıpları ve formülleri bu tarz yapımlarla kendini parodileştirirken, biz korku severlere yeni ufuklar açıyordu. Kendi kendiyle dalga geçmeyi başaran bu slasher gerilimleri bir süre sonra eski özgünlüklerini ve yaratıcılıklarını kaybetmeye başladı.

 

Bu noktada yönetmenlerin bir kısmı “torture porn” (işkence pornosu) diye anılan ve perdede rastlamadığımız ölçüde vahşet ve kan barındıran (bakınız “Hostel”) hikayelere yönelirken, diğer grupsa eski usül karanlıkla oynayan ve göstermeden korkutmayı deneyen (bakınız “The Others”) karakter odaklı senaryolara yöneldi.

 

Mandy Lane'in hikayesi iki tür film anlayışının da dışında bir yerlerde. Klasik “eli bıçaklı katil gençlerin peşinde” şeklinde özetlenecek hikayesi aslında o kadar sığ bir noktada değil. Ya da kimi Amerikalı eleştirmenlerin dediği gibi sadece derinmiş gibi yapıyor ve ortada derinlik falan yok.


Bütün bunlar tartışıla dursun, aslında hikayenin derinlik tartışması “Vahşet Partisi”nin çeşitli festivallerde gösterilmesi ve akabinde dikkatleri üzerine çekmesiyle başladı. Filmin alışılagelmedik retro müzikleri ve yer yer hoş bir görsellik yakalaması da seyircilerin kafasını karıştırdı. Sahi Mandy Lane bize ne anlatmaya çalışıyordu?


Okulundaki tüm erkeklerin güzelliğine hayran olduğu melek yüzlü sarışın Mandy Lane, çevresindeki tüm ergen oğlanları deliye döndürmektedir. Israrlı bir şekilde cinsellikten ve çevresindeki tüm kirlilikten uzak durması onu erkeklerin gözünde iki kat çekici kılmaktadır. Ani bir şekilde sosyalleşmek adına işe yaramaz arkadaşlarıyla çiftlikte tatil yapmaya karar veren Mandy, gizli kalmış hormonları, kompleksleri ve şiddeti açığa çıkarır. Herkes Mandy'i elde etmeye çalışıp savaşırken, karanlıkta birisi gençleri avlamaya başlamıştır bile. Fakat bu sadece kabusun başlangıcıdır.


Konusu bu şekilde özetlenebilecek film aşırı derecede itici karakterler barındırıyor.  Senaryo ise hiçbir karakterle empati kurma vaadinde bulunmuyor. Perdede donmuş bir güzellik abidesi gibi duran Mandy, uyusturucu ve sex bağımlısı gençler dışında kimse yok.


Film uzunca bir süre bu gençlerin ne kadar sığ tipler olduğunu anlatmaya çalışıyor. Hatta bunu o denli uzatıyorki, bir noktada seyircı sıkılmaya bile başlıyor. Tam bu noktada Amerikalı bazı sinema yazarlarının filmin  günümüz gençlerini masaya yatıran bir eleştiri olduğunu iddia etmesiyse kanımca fazlasıyla zorlama.


Açıkçası filmin böyle birşeyler söylemeye çalıştığı doğru fakat bunu o kadar bulanık ve yanlış bir noktadan yapıyor ki, sistem eleştirisi tarzı bir noktaya varmak ciddi ölçüde zorlaşıyor. Zaten filmde böyle önemli bir çabayı bir süre sonra harcayarak  finalde cinayetlerine geçiyor.


Çok enteresan ve yaratıcı olmayan konusu nedeniyle yer yer sıkılarak izlenen filmin en önemli kozuysa çok şık bir şekilde perdeye yansıyan kamera hareketleri ve teknik oyunlar. Ve pek tabi ki kimsenin aklına gelmeyen süpriz finali.


Vahşet Partisi” finale doğru öyle bir twist yapıyor ki, film gerçekten seyirciyi şoke etmeyi başarıyor. Bütün bu çabaya rağmen film ortalama bir seyirlik olmanın ötesine geçemiyor. Ne Mandy'in güzelliği ne de o şık kamera oyunları, sıkılan seyirciyi filmin içine sokamıyor. Ne çok iyi ne de çok kötü olan bu filmi fazlasıyla boş vakti olanlara öneriyorum. Herkese iyi seyirler.

Tüm yorumlar (7)

Avatar
warchant13 (Amatör) | 30 Ocak 2010, 06:06

Filmi kısa bir süre önce izledim.Korku filmlerinin senaryolarının gittikçe birbirine benzediğini ve artık özgün filmler yapılmadığını düşünürsek bence de bu film kendi türünün kötü örneklerinden.Film boyunca, sadece finalde şaşırtıcı bazı gelişmeler oluyor. Ama o anda hadi be, vayyyy demek yerine bu nerden çıktı yahu ya da ne alaka be diyebilirsiniz :)) Bence filmin giriş kısmı ile olayların başladığı bölüm arasında kocaman bir boşluk var ve bu boşluğu izlerken seyircilerin sıkılma olasılığı yüksek.Herşeye rağmen en iyi değerlendirme için tabi ki filmi izlemek en doğru yol.Elbette o kadar boş zamanınız varsa:)) iyi seyirler...

Cevap Yaz
0
0
secretmile (Profesyonel) | 18 Temmuz 2009, 13:36

filmin ilk yarısından sonra dayanamayıp kapattım o kadar sıkıcı ve tek düze geldi bu film..bu yönde eleştirilere katılıyorum ama bu tarz filmlerin de olması insana seçme hakkı tanıyor:)) zira ben bi filmi yarıda bırakmayı tercih etmem ne kadar kötü olursa olsun ama sonu belli olan bu tarz filmlerde de izlemeye dayanamıyor insan

Cevap Yaz
0
0
SWATT25 (Amatör) | 8 Nisan 2009, 15:24

Son zamanlarda genelde benzer filmler çıkıyor ortaya üç aşağı beş yukarı senaryolar aynı gibi... artık sıkılmaya başladım şöyle evet işte bu dedirtecek farklı senaryosu olan farklı bir film bekliyorum ne zaman gelir onuda bilemiyorum ama ümitliyim gelecek filmler içerisinde olabilir :)

Cevap Yaz
0
0
illegalycl (Star) | 5 Nisan 2009, 21:45

sunumlardanda anlaşıldığı üzere oldukça eleştiri alan bir film açıkçası bu kadar eleştiriyi hakediyormu dememek elde değil ve izlemeyi düşünüyorum acaba gerçektende hakkında yapılan eleştirileri hakediyormu diye izlemek isterim

Cevap Yaz
0
0
neptune (Profesyonel) | 5 Nisan 2009, 19:42

anlaşılan eleştirisi çok bir film ve gerçekten film izlemek istiyorsak uzak durulacak türden...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz