Sinemalar.com

Dilber'in Sekiz Günü, Moskova'da !

Dilber'in Sekiz Günü, Moskova'da !
30 Haziran 2009

Dilber'in Sekiz Günü Moskova Film festivalinin Perspektif Yarışma Bölümün de gösterildi. Festival müdürü Kirill RAZGANOV filmi çok beğendiğini söyleyerek aşk üçlemesinin tamamını (Zeynep'in Sekiz Günü, Ali'nin Sekiz Günü, Dilber'in Sekiz Günü)  dvd ve televizyon haklarını satın alacaklarını söyledi.
Festival organizatörlerinden Cine Fantoma Club üyeleri filmi çok beğendiklerini söyleyerek "Bu film Türk Sineması'nın rönesans'ı" dediler.

 

Halkın, sinema eleştirmenlerinin çok beğendiği Dilberin Sekiz Günü, Kutluğ ATAMAN'ın Aya Yolculuk'u ile birlikte yarışmaya seçilen iki Türk filmden biriydi. Moskova basını da filme büyük ilgi göstererek "bu film boğazımızda yutamadığımız bir yumruk oluşturdu. Sanki Türkiye'de değil bizim ülkemizde geçiyor gibi büyük heyecan duyduk" dediler.Yönetmen Cemal ŞAN'a "Siz de bu anlattığınız adamlar gibi misiniz? Kötülediğiniz bu geleneklerden ne kadar kurtulabildiniz?"diye sorulduğunda Cemal ŞAN, "Onlar gibi olmamak için elimden gelen her şeyi yapıyorum" dedi. Filmin oyuncusu Nesrin CAVADZADE için, gözleriyle bize her şeyi anlatabilen dünya standartlarında bir oyuncusunuz, diyen bir izleyici gözyaşlarını tutamayarak ağladı.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
dipnot (Jön) | 7 Temmuz 2009, 17:32

Türkiyede çekilen macera ve komedi filmlerini hiç sevmesemde Dramatik filmlerde çok başarılı işler çıkarılıyor. Dilber’in Sekiz Günü filmi de onlardan biri gibi gözüküyor.

Cevap Yaz
0
0
mrcelenk (Amatör) | 30 Haziran 2009, 20:51

Cemal hocam cidden çok iyi bir yönetmen. Bu gibi yönetmenler Türk sinamasını ilerletiyor. Teşekkürler tüm yönetmen ve yapımcılarımıza.

Cevap Yaz
0
0
Selime-Tugba (Figuran) | 30 Haziran 2009, 16:10

Doğu’nun kıraç topraklarında, fakir bir köyde annesi, babası ve kardeşleriyle yaşayan Dilber, çocukluk aşkı Ali ile evlenme hayalleri kurmaktadır. Dilber ile Ali birbirlerine aşıktırlar ama Ali’nin babası, oğlunu bir başka kızla evlendirmek için arkadaşına söz vermiştir. Bu söz her ne olursa olsun tutulmalıdır. Dilber bunu kabullenemez. Oracaktı kararını verir: İlk talibiyle evlenecektir. Kendisini evin ahırına kapatır. Dilber kararlıdır… Bu arada, topal bir adam ağır aksak yürüyerek köye yaklaşmaktadır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz