Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı!

04.10.2021 12:27
 Antalya Altın Portakal Film Festivali Başladı!

Bu yıl 58. kere gerçekleşecek Türkiye Sineması'nın en önemli yarışma ve festivallerinden Antalya Altın Portakal Film Festivali, önceki gün gerçekleşen gala ile başladı.

10 bin kişilik spor salonunda corona virüsü tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen festivalin jür başkanı Emin Alper, festivali ''Türkiye'nin en eski ve köklü film festivali olarak tanımladı. Gala gecesine ulusal yarışmaların jüri üyeleri Emin Alper, Ahmet Sesigürgil, Ayfer Tunç, Gaye Su Akyol, Hazal Kaya, Muhammet Uzuner, Senem Tüzen, Öykü Karayel, Tunç Şahin, Pelin Esmer, Pınar Öğünç ve film ekipleri katıldı. 

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu dallarında "Altın Portakal" ödüllerinin sahiplerini belirleyecek jüri üyeleri de daha önceden açıklanmıştı. Jüri başkanlığını, 1991'de çektiği ilk uzun metrajı "Devils" ve 1994 yapımı ikinci uzun metrajı "Kargalar" filmleri ile Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan Polonyalı yönetmen Dorota Kędzierzawska yapacak. Diğer jüri üyeleri ise aktör Ali Suliman, gazeteci Eva af Geijerstam, yapımcı Guillaume de Seille ve oyuncu Margita Gosheva'dan oluşuyor.