Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

U2

U2 profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
27 oy
17 kullanıcının favorisi

U2

İrlanda

1 Ocak 1976

Biyografisi

Dünya çapında tanınan İrlandalı rock grubu U2, kadrosunda vokallerde Bono (Paul Hewson), gitarda ve klavyede The Edge (David Evans), bas gitarda Adam Clayton ve davulda Larry Mullen Jr.’ı bulunduruyor. Müziğiyle olduğu kadar, insani yardım kampanyalarına verdiği destekle de ünlenmiş olan grup, 1976 tarihinde davulcu Larry Mullen Jr. tarafından kuruldu.

80’lerin ortasından beri dünyanın en popüler rock gruplarından biri olmayı başaran U2, dünya çapında albümleriyle 170 milyonluk bir satış rakamına ulaştı ve altı albümü ABD listelerinde ilk sırada yer aldı. İngiltere’de bu sayı dokuzu bulurken, grup kuruluşundan beri 22 adet Grammy ödülü kazandı ve bu konudaki rekoru halen elinde bulunduruyor.

1987 yılında Guinness markasının düzenlediği bir yetenek yarışmasını kazanınca dikkatleri üzerine çeken grubun elemanları, o sırada aynı lisede son sınıf öğrencisiydiler. Davulcu Larry Mullen’in okul panosuna astığı bir ilana cevap vererek bir araya gelen ekip, 1979 yılında ilk 45’likleri “U2 Three”yi sadece İrlanda’da piyasaya sürdü ve ülkelerinde büyük başarı kazandı.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (7)
Avatar
Player01 (Artist) | 6 Eylül 2011, 23:59

EN SEVDİĞİM 10 "U2" ŞARKISI
 
En sevdiğim Rock gruplarından birisi olan hatta belki de en sevdiğim Rock grubu olan U2'nun en çok beğendiğim 10 şarkısını çok zorda olsa belirledim.Aslında benim için her şarkısıda birbirinden güzeldir ama sizin için hep diğerlerinden daha önemlileri vardır.Bende kendim için önemli olanları ve kendi zevkime göre olan 10 U2 parçasını seçtim.İşte sırasıyla:
 
1. PRIDE (IN THE NAME OF LOVE)
İşte en çok etkilendiğim ve bana en çok hitap eden U2 parçası.Teknik sistemlerindeki soundu olsun, Bono'nun sesi olsun ve özellikle de nakaraktı beni benden alır.
 
2. SUNDAY BLOODY SUNDAY
Çoğu müziksevere göre gelmiş geçmiş en iyi U2 şarkısı olmakla birlikte, post-punk türünde yapılmış en iyi parça olarak gösteriliyor.Bende de aynı düşünceler yatıyor.Yani U2'nun en iyi parçası Pride'dan sonra ikinci gelir o ayrı. 
 
3. STUCK IN A MOMENT YOU CAN'T GET OUT OF
Zarif, yavaş ve nakaratıyla adeta içinize işleyecek bir şarkı.Benim yolda yürürken nakaratını sık sık söylediğim ve bir türlü bıkamadığım en masumane U2 parçasıdır aynı zamanda. 
 
4. DESIRE
Bu parçayı sevmeyen bir insan bulunmaz.Zamanında tüm dünyayı sallamış, yayınlandığı anda haftalarca 1 numarada kalmıştır! Des! ıııııı rrrreeee looo!! :)) Nakaratı bu biçimde size mantıksız gibi görünebilir ama dinlediğiniz anda kendinizden geçeceğinize eminim.Coşkulu ve hoplatmaya yetecek güce sahip müthiş bir parça!
 
5. RED HILL MINING TOWN
U2'nun incili kabul edilen Joshua Tree albümünün en iyisi olarak görülmese bence en kayda değer parçadır.Başlangıç'daki o ritmik, Country ve Blues tarzı gitar soundu ile muhteşem ve çocuksu bir giriş yapar ancak söz nakarata geldiğinde hiçte öyle olmaz.Sizi alıp başka yerlere götürecek türden bir şey!
 
6. SOMETIMES YOU CAN'T MAKE IT ON YOUR OWN
U2'nun milenyumda (günümüz) yaptığı en iyi parça.Bono resmen müzisyenlik dersi veriyor.Nakaratı benzersiz bir şey! anlatılmaz yaşanır.
 
7. WALK ON
Nakaratın biraz - gitara göre - geride kaldığı, esas başrolünde Edge'in olduğu müthiş bir şarkı! Bono söylerken Edge olağanüstü bir sound yaratarak gitarın önemini adeta hissettiriyor.
 
8. VERTIGO
Hello! Helloooo! Halo halo!! dendiği anda... anlatılmaz yaşanır diyip geçiyorum :))) en çok sevilen parçalardan.
 
9. LAST NIGHT ON EARTH
Tanınmayan bir şarkı ama U2'nun "Pop" albümündeki en iyi şarkı.Nakarat ve sonrasındaki teknik ritim mükkemmel!
 
10. MYSTERIOUS WAYS
Özellikle nakaratıyla döneminin en iyi parçalarından biri olmuştur.Ama zevkime göre biraz son sırada yer alıyor.Soru ile başlayan nakarat, cevap olarak parçanın ismini veriyor.Zekice.

Cevap Yaz
0
0
Player01 (Artist) | 3 Ağustos 2011, 20:11

En sevdiğim müzik grubudur.Son derece yenilikçi bir gruptur.Rock tarihine vazgeçilmez bir türün kapılarını açmıştır.Özellikle de gitarist David Evans'ın gitar ritmine verdiği piyano tarzı ses sayesinde son derece etki verici bir tür ortaya çıkartmışlardır.Onun yanı sıra Bono'nun yankı uyanduran mükkemmel şeffaf sesi grubun canlı konser albümlerinin daha çok satılmasına neden olmuştur.Bu yüzden tarzalarını değiştirerek normal Albüm satışlarına dahada ağırlık vermişlerdir.Ancak buna rağmen U2, 7'den 70'e hiçbir hayranını hüsrana uğratmamış ve tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmışlardır.22 Grammy ödülü alan grup roekur elinde tutmaktadır.

Cevap Yaz
0
0
dd-l (Amatör) | 13 Eylül 2010, 17:19

U2'yu çok seviyorum. Müzikleri kaliteli. Şarkılarına zaten söyleyecek söz bulamıyorum. Ama neden bu kadar yorum yapılmış anlamış değilim

Cevap Yaz
0
0
sevinRR (Artist) | 6 Eylül 2010, 22:36

Şu saatlerde İSTANBUL ATATÜRK OLİMPİYAT STADI'ndakileri sallıyor=))

Cevap Yaz
0
0
mrvistanbul (Artist) | 6 Eylül 2010, 14:55

Bir röportajında "Boğaziçi Köprüsü'nde yürümek isterim" diyen U2'nin solisti Bono, bu hayalini gerçekleştirmek için arkadaşlarıyla Boğaziçi Köprüsü'ne geldi.
Devlet görevlilerinin da eşlik ettiği U2, tek şeridi trafiğe kapatılan köprüde yürüyerek Avrupa'dan Asya'ya geçti. U2, köprü üzerinde basın mensuplarına poz verdi.
Köprünün kenarından yürüyüşünü gerçekleştiren grubu, basın mensupları bir kamyonun kasasından takip etti. Yürüyüş sonunda  U2'nin solisti Bono'ya, Osmanlı İmparatorluğu'nun İrlanda'ya yapmış olduğu yardım karşılığı İrlanda hükümetinin Sultan Abdülmecit'e gönderdiği teşekkürnamenin benzeri hediye edildi.
Bono, "Çok naziksiniz" diyerek  teşekkür etti.
Öte yandan yürüyüş nedeniyle Boğaz Köprüsü'nün tek şeridi trafiğe kapatılınca iftara yetişmeye çalışan sürücüler tepki gösterdi. Oluşan trafik nedeniyle sinirlenen sürücüler, kornaya basarak tepkilerini dile getirdiler. Türk hayranları ise Bono'dan imza almak için adeta birbirleriyle yarıştılar(ALINTI)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz