Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Park Chan-wook

The Handmaiden (2016) Türkçe Altyazılı Fragman
Park Chan-wook profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
119 oy
142 kullanıcının favorisi

Park Chan-wook

Güney Kore

23 Ağustos 1963

Park Chan-wook Biyografisi

Ülkesinde en popüler film yönetmenlerinden biri olan Park Chan-wook \'vengeance üçlemesi\' ile uluslararası alanda da tanınan yönetmenler arasına katılmıştır. Üçleme 2002\'de çektiği Sympathy for Mr.Vengeance ile başlamış ve 2005 yılında Sympathy for Lady Vengeance ile tamamlanmıştır.Park Chan-wook Seul\'de büyümüş ve Sogang Üniversitesinde felsefe tahsili yapmıştır. Üniversitede \'Film Gang\' denilen sinema klubünü kurmuş ve çağdaş sinema üzerine çok sayıda makale kaleme almıştı. Vertigo filmini gördükten sonra film yapmaya karar vermiş ve mezuniyetinden sonra dergilere filmler üzerine makaleler yazmış, Kkamdong of Yu Yeong-Jin gibi filmlerde yönetmen yardımcılığı yapmıştır.Amerikalı ünlü yönetmen Quentin Tarantino Jimmy Kimmel Live adlı show programında Park\'ın hayranı olduğunu ve 2004 Cannes Film Festivali jürisindeyken Park\'ın Oldboy filmine onur ödülü verilmesi için kişisel çaba gösterdiğini (ancak ödül Michael Moore\'un Fahrenheit 9/11\'ine verilmiş Oldboy ise ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştır) söylemiştir. Park\'ın filmi bu festivalde Büyük Jüri Ödülünü kazanmıştır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

criticus (Profesyonel) | 2 Ağustos 2012, 17:48

sympathy for mr vengeance , oldboy ve sympathy for lady vengeance uclemesiyle intikam kelimesini daha bir urkutucu kilmis, hayalgucuyle sasirtan, kendine hayran birakan 1963 dogumlu, guney koreli yonetmen felsefe bolumu mezunudur. ayrica three extremes adli korku filminde de fruit chan ve takashi miike ile uc asyali yonetmen birlikte calismislardir. ilk uzun metrajli filmi ise 92 yilinda cektigi moon is the sun's dream dir. 97 de ise trio adli bir komedi filmiyle sasirtmistir. ilk ilgi ceken filmi ise kuzey ve güney kore arasındaki askersiz bölgede geçen bir cinayet oykusunu anlattigi joint security area dir. kore, sinema tarihindeki en buyuk gise rekoruna chan wook park la ulasti. oldboy ise cannes da juri buyuk odulunu alan ilk kore filmi oldu.

0
9

Tüm yorumlar (28)

Avatar
Macerasever (Artist) | 12 Kasım 2018, 22:29

sadece old boy. diğer filmleri işe yaramaz.

Cevap Yaz
0
0
vicetone (Dublör) | 10 Eylül 2018, 23:46

Sen çok fena bi yönetmensin!

Cevap Yaz
0
0
Hulya Akbulut (Amatör) | 17 Ekim 2017, 00:07

Handmaiden ne kadar güzeldi öyle ya.. Vengeance Trilogy'den bahsetmiyorum bile.
Adam rahatsız edici sahnelerde her ne kadar usta olsa da Handmaiden'ın sonlarına doğru biraz daha (kıyasla) temposu sıradan sahnelerde de çok iyiydi.

Cevap Yaz
0
2
Dcagla (Figuran) | 14 Ocak 2017, 04:46

Bu adamın adının geçtiği bütün yapımları kuşkusuz açar,oturur,fütursuzca izlerim.

Cevap Yaz
0
1
FORHAN (Jön) | 9 Ekim 2015, 18:08

İntikam filmleri ile tanıdığım yönetmen ,ben yönetmenin Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil filminin de çok farklı bir yapım olduğunu düünüyorum .

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz