Semih Sergen

6,7 18 oy

Semih Sergen Biyografi

Semih Sergen, tiyatro oyuncusu, yönetmeni, oyun ve şiir yazarı.

1931'de, 9 kuşaktır İstanbul'da yaşan yaşayan bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdu. Gençlik yıllarında, marangozluktan, boyacılığa kadar çeşitli işler yaptı. Tiyatro sevgisi, çocukluk yıllarında oluşan Sergen okuduğu okulun tiyatro kolu başkanı olarak, bir bakıma tiyatro hayatına başladı. Daha sonra, ailesinin isteğiyle girdiği bahriyelik sınavını kazandı. Ancak aynı zamanda gizlice konservatuar sınavına da girdi. Yıl, 1949'du ve Ankara Devlet Konservatuarı'nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nü birincilikle bitirdikten sonra aradan geçen yıllar içinde pek çok önemli karakteri canlandırdı Semih Sergen. Kâh Don Carlos'tu sahnede, kâh III. Selim. Çavuş Musgrave de oldu, Şoför Ahmet de, Mimar Sinan da... Tiyatroda 100'ün üzerinde başrol oynadı, 40'ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye'de ilk 45'lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD'ler izledi. Türkiye'de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958'de Duvaklı Göl adlı filmle Yeşilçam'la tanıştı.

Başta "Milli Kültür" dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen'in Türk Dili Dergisinde şiir ve hikayeleri kabul edilip yayınladı. Semih Sergen'in ayrıca kendisi gibi tiyatrocu olan Burak Sergen, Toprak Sergen kardeşlerin babasıdır.

Devamını Oku