Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Adam Fawer

Adam Fawer profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
31 oy
26 kullanıcının favorisi

Adam Fawer

ABD

1 Ocak 1970

Biyografisi

Adam Fawer, Pennsylvania Üniversitesi’nin ekonomi bölümünden mezun olmuş, istatistik bölümünde yüksek lisanstan sonra MBA yapmıştır. Kariyeri boyunca Sony Müzik, J.P Morgan, yakın zamanda da About.com gibi çeşitli firmalarda çalışmıştır. İlk romanı Olasılıksız şimdiden beş dile çevrilmiştir. Fawer, karısı Meredith, oğlu Phineas ve beslediği birçok balıkla birlikte halen New York’ta yaşamaktadır.

Halen yaşadığı ve henüz iki kitabı olduğu için olsa gerek, yazarın biyografisi hakkında daha ayrıntılı bilgi maalesef edinilememektedir. Ancak, bunun yerine gözlerimizi edebi kişiliğine çevirdiğimizde, hakkında kendi sözleriyle daha fazla bilgi edinebiliyoruz:

Ben sizin tipik romancılarınızdan değilim. Romanımı HarperCollins’e satmadan önce hiç profesyonel olarak yazmamıştım. Üniversitede İngilizce uzmanı değildim bile. Aslında bunun tam tersiydim. Her zaman düzenli yazsam da, kendimi hep sayıların adamı olarak gördüm. Böylece sayısal bir alan seçtim ve ekonomi eğitimi aldım.

Görüldüğü gibi yazar yazmayı sevse de kendini sayısal alanda daha yetkin görmüş ve bildiğimiz kadarıyla seçtiği yolda da başarılı olmuştur. Çalıştığı şirketlerde yükselmiş ve iyi paralar kazanmıştır.

Hep istediğimi sandığım her şeye sahiptim. Her şey, gerçekten sevdiğim bir meslek hariç. Sonra iyi bir arkadaşım, Stephanie Williams beni aradı ve hayatımı sonsuza dek değiştirecek bir haber verdi. Ona son aşamaya gelmiş göğüs kanseri teşhisi konulmuş. Bu üniversiteden eski arkadaşınızdan duymayı bekleyeceğiniz bir haber değil. (Özellikle de sadece otuzundaysa) Bu haber beni oldukça sert çarptı ve hayatımı yeniden değerlendirmemi sağladı. Kulağa bayat geliyor biliyorum, ama doğru. Babam nefret ettiği bir işte neredeyse yirmi yıl çalıştıktan sonra daha 49 yaşındayken kanserden öldü. Kaderimin onunkiyle aynı olmasını istemiyordum.

Kaderinin anne ya da babasıyla aynı olmasını birçok yetişkin istemez. Kimse ailesinin hatalarına düşmek istemez. Fawer da babasının hatalarından ders almış gibi görünüyor ve sözlerini normal bir çocukluk geçirmediğini, 6 yaşındayken iki gözünde de korneada hasar oluşturan nadir bir hastalığa yakalandığını ve sonraki on yılını hastanelerde geçirmek zorunda kaldığını, bu zor zamanlarında tek sevdiği şeyin hastanede körler için banta okunmuş romanları dinlemek olduğunu anlatarak sürdürüyor. O yaşlarda diğer çocuklar gibi polis veya astronot değil, yazar olmakmış hayali.

Stephanie’yle konuştuktan sonra işimi bırakmaya ve yazar olmak olan çocukluk hayalimin peşinde koşmaya karar verdim. O da her zaman bir romancı olmayı istediği için (ki ödül kazanmış bir dergi yazarıydı) bir anlaşma yaptık. İkimiz de yazımızı tamamlayana kadar her gün birlikte yazacaktık. Ertesi gün metroyla onun yaşadığı Brooklyn Heights’a gittim, birlikte Starbucks’a yol aldık (her birimizin dizüstü bilgisayarları dikkatlice koltukaltımıza sıkıştırılmış bir şekilde), fişe taktık ve yazmaya başladık.

O gün yaklaşık iki saat yazan iki arkadaş karar verdikleri gibi her gün birlikte yazmaya devam etmişler. Yaklaşık bir ay boyunca hiç aksatmadan her gün yazıyorlar; fakat daha sonra Stephanie’nin rahatsızlığı artmış ve hastaneye yatmak zorunda kalmış. Fawer ise her gün yazmaya devam etmiş. Bir yıl sonra 2003’te romanını tamamlayan Fawer romanını tanınmış bir yayınevine vermiş, Stephanie ise bir arkadaşı tarafından kurulmakta olan yeni bir yayınevine vermeyi tercih etmiş. 2004’te kitabı basılan Stephanie o gün için hayatındaki en mutlu günü olduğunu söylemiş fakat iki hafta sonra hastalığına olan savaşını kaybederek vefat etmiş.

Stephanie bana sevdiğim işi yapmanın ne kadar önemli olduğunu görmemde yardım etti çünkü ne kadar zamanın kaldığını asla bilemiyorsun. Şimdi artık ben tam zamanlı bir yazarım.

Görüldüğü gibi yazar daha önceki işinde yükselmiş ve iyi para kazanmış olsa da sevdiği işi yapmanın yerini hiçbir şeyin tutamayacağını söylemekte.

Türkiye’de Nisan 2006’da ilk basımı çıkan OlasılıkSız o kadar ilgi görmüştür ki, ardından yayımlanan Empati isimli kitabı ilk olarak Türkçeye çevrilmiş ve ilk Türkiye’de yayımlanmıştır.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (17)
Avatar
kadirvatandas (Amatör) | 8 Aralık 2014, 14:14

Stephanie Williams 'ın kitabının adı ne acaba nedense onu merak ettim...

Cevap Yaz
0
0
ipek_hersek_50 (Amatör) | 30 Temmuz 2013, 21:28

süper ya

Cevap Yaz
0
0
windsor (Figuran) | 29 Şubat 2012, 17:31

ondaki hayalgücüne hayranım bi kere adamda öyle bir yazma gücü var ki hayran olmamak elde değil keşke daha çok kitabı olsa da okusam... brn ilk empati kitabını okudum sonra hemen olasılıksıza başladım eğer olasılıksızmı empatimi derseniz bence olasılıksız ama kişiden kişiye değişir tabii bu.. bence adam fawerin kitaplarını filme çevirsinler çok beğenilir.

Cevap Yaz
0
0
viggomortensen (Dublör) | 29 Temmuz 2011, 10:19

Arkadaşlar olsılıksız nerdeyse bitecekte.Empati yi tavsiye edermisiniz?

Cevap Yaz
0
0
zeynepdemir77 (Profesyonel) | 5 Eylül 2011, 07:15

Arkadaşım Empati'yi sana şiddetle tavsiye ediorum.Adam Fawer Olasılıksız kadar iyi bir iş çıkarmış.Fakat Olasılıksız'dan oldukça uzun ve ayrıntılı bir kitap.Fakat kitabı okurken ordan burdan yorumlara bakma.Şahsen ben böyle bir hata yaptım,kitabın sonunda bazı şeyleri önceden biliyordum ve pek zevk almadım.
Umarım okur ve beğenirsin :)

0
0
hayleywilliams (Dublör) | 11 Temmuz 2011, 14:54

Adam Fawer şu ana kadar kitaplarını okuduğum yazarlar arasında favorilerimden biri. O kitaplarında bizim derslerde öğrendiğimiz anlatımı güçlendirmek için kullanılan teknikleri hakkını vererek yazılarında kullanıyor. .Olasılıksızı elime aldığımda kitap hakkında hiçbir şey bilmiyordum yani çevreden bir şey duymamıştım abim sadece oku dedi bana. Bana inanmayabilirsiniz ama kitabı 2 kez bırakıp tekrar başladım. Çünkü başlarda çok sıkıcı geldi. Sonra arkadaşlarımdan birinden bir şey duydum kitap hakkında "muhteşem" dedi. Bir de sonundaki olaylardan etkileyici bir kısım söyledi. Ben de merak ettim okudum. Kitabı kapattığımda iyiki okudum dedim. Adam Fawer olayları birbirine karıştırıp karman çorman ettikten sonra öyle muhteşem bir şekilde çözüyor ki sanki bu olayları yaşamış dersiniz. İlk arkadaşımın da dediği gibi muhteşemdi. Böyle düşünen sadece biz değiliz ki benim elimdeki kitabın 44. baskısı ve kitabın  yaklaşık olarak 5 dilden fazla çevirisi yapıldı. Eğer okumadıysanız büyük bir kaybınız var ve bu kaybı en kısa zamanda giderin derim. Empeti de olasıksız kadar mükemmeldi. Ama bana kalırsa ilk kitabı daha güzeldi. Umarım Adam Fawer daha nice mükemmellikle bizi büyüler.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz