Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Natuk Baytan

Üçkağıtçı
Natuk Baytan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.9/ 10
49 oy
27 kullanıcının favorisi

Natuk Baytan

Türkiye

5 Temmuz 1925

5 Aralık 1986

Biyografisi

Natuk Baytan (1925-1986) yönetmen. Özellikle Kemal Sunal'ın oynadığı komedi filmleriyle Türk Sineması'nda kendine has bir yer edinmiştir.

Baytan Manisa'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun oldu. 1961 yılında Karanlıkta Yaşayanlar filmi ile yönetmenlik koltuğuna oturdu. Fantastik filmlere imza atarak adını duyurdu. Hacı Murat, Fantoma, Kara Murat, Malkoçoğlu gibi fantastik filmleri türk sinemasına kazandırmıştır. Bir çok Kemal Sunal filmlerine imza attı. Korkusuz Korkak, 7 Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban, Üç Kağıtçı Ve Sahte Kabadayı gibi yapıtlar, Kemal Sunal'ın en sevilen filmlerinin başında gelmektedir. Bu filmlerin ortak özellikleri Gardrop Fuat (Ünal Gürel), Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Dikiştutmaz Sabri gibi ilginç lakaplı karakterlerin bulunmasıdır. Özellikle Atla Gel Şaban'daki absürdlük o dönem Ferhan Şensoy ürünlerinde görülebilmiş orjinalliktedir. Bu filmlerdeki birçok sahne, günümüzde bile hatırlanmakta ve Kemal Sunal severleri güldürmeye devam etmektedir.

Son döneminde, aralarında Duvardaki Kan'ın da olduğu bazı televizyon dizilerini yönetmiştir. Hayatı boyunca 81 film yöneten Baytan, 1986 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Ölümüyle birlikte Kemal Sunal alışıldık çizgisinden uzaklaşarak daha ciddi rollere yönelmişti.

Anısına 2007 yılında Natuk Baytan Belgeseli çekilmiştir. Bu belgeselde Cüneyt Arkın ve Türker İnanoğlu gibi önemli isimler yer almıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (10)
Avatar
kipdrordy (Amatör) | 29 Temmuz 2017, 00:51

Absürt komedi diyince aklıma ilk gelen isim.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Profesyonel) | 5 Temmuz 2017, 11:48

Türk Sinemasına emek vermiş başarılı yönetmenlerden .

Cevap Yaz
0
0
mahsun1223 (Amatör) | 21 Şubat 2015, 16:52

natuk abinin mezarını bilen varmı ?

Cevap Yaz
0
0
BatesNorman (Profesyonel) | 22 Eylül 2014, 14:21

Sağ kolu Kemal Sunal olan nadir efsane yönetmenlerimizden Natuk Baytan.Ancak Sakar Şakir filmi bana göre Türk sineması için değil dünya sineması için bir komedi başyapıtıdır.Atla Gel şaban'da çok yüksek standartta bir filmdir.Ve daha nicesine imza atmıştır.Kara Murat ve Malkoçoğlu filmleri ile biraz fantastiğe kaçmıştır.Bence en başarılı olduğu konu Kemal Sunal eşliğinde yaptığı absürd komediler.Yine de özlüyoruz.

Cevap Yaz
0
0
aykutaltunkaya (Amatör) | 24 Mart 2013, 13:06

Türk sinemasının muhsin ertuğruldan sonraki en önemli yönetmenidir. yönettiği filmler ertem eğilmezle aynı döneme denk gelir ve ikiside artık klasikleşen bi çok yeşilçam filminin altına imzalarını atmışlardır. natuk baytanla ertem eğilmez yeşilçamı yeşilçam yapan adamlardır.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz