Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Yılmaz Karakoyunlu

Taş Mektep Fragmanı
Yılmaz Karakoyunlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.4/ 10
12 oy

Yılmaz Karakoyunlu

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

ANAP İstanbul Eski Milletvekili-
İSTANBUL - 1936, Mahmut Fikret, Melek - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, ABD University of Georgia Master, İstanbul Üniversitesi Doktora - İngilizce - Siyasi Tarih Dr. - İktisatçı, Yazar - XX nci Dönem İstanbul Milletvekili - Evli, 2 Çocuk.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM 5 HAZİRAN 2001

özelleştirmeye özel bakan

‘Salkım Hanım’ kabinede
Milliyet 5 Haziran 2001

Özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilen ANAP İstanbul Milletvekili Yılmaz Karakoyunlu, sanatçı kişiliği ile tanınıyor. Yazar olan Karakoyunlu, Şanlıurfa kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1936 yılında İstanbul’da doğdu. Babası hukukçu Mahmut Fikret Bey, Demokrat Parti kurucularından. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de master, İstanbul Üniversitesi’nde doktora yaptı. Bir dönem, \'Banker Kastelli\' olarak bilinen Cevher Özden’in danışmanlığında bulundu. Edebiyata şiirle başladı, öykü ve romanla devam etti. Son dönemde, \'varlık vergisi\' uygulanan Türkiye’deki gayrimüslimlerin trajik öyküsünü anlatan \'Salkım Hanım’ın Taneleri\' romanıyla gündeme geldi. Aynı adla beyazperdeye aktarılan kitap, Karakoyunlu’ya 1990 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü getirdi.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (1)
Avatar
AyhanHulusi (Jön) | 21 Mart 2013, 16:37

''ahmet çakar tarafından yapılan vatan haini suçlaması karşısında kıvıran* yazar kişi...çakar efendinin "bir türk subayı nasıl bir geline* tecavüz eder, bunu söylemek vatan hainliğidir" mealindeki suçlamasını "onlar türk değil osmanlı subayı" gibi düzeysiz bir şekilde cevaplamış, "beni en iyi şerefli türk ordusu bilir" diyerek kıvırmaya devam etmiştir...''
''arabeskçilerin türkçe'nin ve türk müziğinin ırzına geçtiğini söylemiş entelektüel devlet bakanımız..''
Bu kısımlar ekşi sözlükten alıntıdır.
Ha bir de yanlış hatırlamıyorsam kendisi de bakanken Kültür Bakanlığımızdan alınan parasal destekle 'Salkım Hanımın Taneleri' adlı romanı sinemaya uyarlandı. Film 2. Dünya Savaşı döneminde varlık vergisi uygulamasını sert bir dille eleştiriyor ve Türkiyede azınlıklara zulüm uygulandığını iddia ediyordu.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz